A japán Akari infravörös csillagászati műhold felvételén szépen látható az a lökéshullámfront, amelyet a közeli vörös óriáscsillag kelt a körülötte levő csillagközi anyag „folyójában”.
Október végén nemzetközi konferenciát rendeztek az orosz űr-VLBI műholddal kapcsolatban. Most az Űrvilág olvasói is megpillanthatják a készülő űreszköz darabjait.
A startra a Csendes-óceáni Kwajalein-atollról, egy repülőgépről indított Pegasus rakétával került sor, közép-európai idő szerint október 19-én 19:47-kor
A NASA új Fermi-űrtávcsöve (korábbi nevén GLAST) olyan gyorsan forgó neutroncsillagot fedezett fel, amely a maga nemében az első: csak gamma-tartományban észlelhető.
Az amerikai Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda radarmérései alapján vastag, kőzettörmelékkel borított jégfolyásokat találtak közepes marsi szélességeken.
A tőlünk mindössze 25 fényévre levő Fomalhaut óriásbolygójának elmozdulását a Hubble-űrtávcső két, 21 hónap különbséggel készült felvételén fedezték fel.
Közeledik a csillagászat éve! A 2009-es hazai eseménysorozat egyik állomása egy többfordulós vetélkedő, középiskolások háromfős csapatai számára. A verseny már most novemberben indul.
A tehetetlen tömeg és a gravitációs tömeg egyenértékűségével kapcsolatban Isaac Newton és Eötvös Loránd nevére voltunk kíváncsiak. Megtudhatjuk, hogy ki nyerte a Typotex ajándékkönyvét.
A tehetetlen tömeg és a gravitációs tömeg egyenértékűsége miatt van végső soron súlytalanság a Föld körül keringő űrhajókban. Rejtvényünkben két fizikus nevét keressük.