Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Új eszközök és anyagok

Hulladékkezelés

HulladékkezelésA NASA megoldást keres arra, hogyan lehet a majdani hosszú távú holdi küldetések során keletkező hulladékot újrahasznosítani.

VIREO: küldetés teljesítve!

VIREO: küldetés teljesítve!A magyar C3S 2023 áprilisában felbocsátott CubeSat műholdja ma sikeresen befejezte küldetését, a légkörbe lépve megsemmisült.

Túlélés a hidegben

Túlélés a hidegbenJapán mérnökök olyan hőkapcsolót fejlesztettek ki, amely segítheti, hogy a majdani holdjárók túléljék a dermesztően hideg holdi éjszakákat.

Napenergia az űrből

Napenergia az űrbőlJapán mérnökök is napenergiát szándékoznak a világűrből a Földre továbbítani, igaz, egyelőre csak kísérleti céllal, de már jövőre.

Űr-energiatermelés kérdőjelekkel

Űr-energiatermelés kérdőjelekkelA NASA jelentése pesszimista álláspontra helyezkedik a napenergia világűrbeli hasznosítását illetően.

Űrötletek versenye

Űrötletek versenyeHogyan lehetnének hasznosíthatók az innovatív űrtechnológiák a hétköznapokban? Erre hirdetett ötletversenyt a Design Terminal, az Európai Űrügynökség Technology Broker programja keretében.

Marketing az űrkorszakban

Marketing az űrkorszakbanAz űrtechnológiát és a mesterséges intelligencia adatelemzését használja üzleti döntésekhez az új magyar fejlesztés.

Környezetbarát gyapottermesztés

Környezetbarát gyapottermesztésMesterséges intelligenciával kiértékelt műholdas megfigyelések segítségével szeretnék minősíteni a gyapottermelő gazdaságokat Indiában.

Mesterséges fotoszintézis – valódi oxigén

Mesterséges fotoszintézis – valódi oxigénNövények híján is kell oxigént termelni, ha a Holdon vagy a Marson szeretnénk dolgozni vagy megtelepedni.

Asztroelektromosság

AsztroelektromosságAzaz elektromos energia a csillagokból, közelebbről a Napból. Az űrben bevált, akárcsak a Földön, de vajon megoldást jelenthet-e űr–Föld viszonylatban is?

Hogyan forradalmasíthatja a mesterséges intelligencia az űrkutatást?

Hogyan forradalmasíthatja a mesterséges intelligencia az űrkutatást?Az űrkutatás az emberi kíváncsiság és innováció egyik legizgalmasabb területe, csakúgy, mint a mesterséges intelligencia.

Műholdakkal a kémballonok nyomában

Műholdakkal a kémballonok nyomábanBebizonyították, hogy a kereskedelmi célú műholdak földfelvételei felhasználhatók a légkörben mozgó tárgyak azonosítására, legyen szó akár kémballonokról, akár „ufókról”.

Nem csak hajókat követnek

Nem csak hajókat követnekEddig hétpecsétes államtitok volt, most a magáncégek versengésének terepévé válhat a rádiófrekvenciás elektronikus hírszerzés.

Tud-e a mesterséges intelligencia űrhajót tervezni?

Tud-e a mesterséges intelligencia űrhajót tervezni?Űripar és mesterséges intelligencia: a Bosch szerint nélkülözhetetlen az innovatív mérnöki tudás.

A Nova-C „ruhája”

A Nova-C „ruhája”Ötven év után ismét holdraszállást hajthat végre egy amerikai űreszköz – a Columbia ruhamárkával karöltve.

A Sagax úttörő fejlesztése

A Sagax úttörő fejlesztéseSikeresen lezárult a Sagax Communications speciális antennafejlesztési projektje az Európai Űrügynökséggel (ESA).

GRASSHOPPER

GRASSHOPPERA teljesítmény nem vész el. GRASSHOPPER az új, kiemelkedő hatásfokú tápegység.

Energia az űrből

Energia az űrbőlElső alkalommal sikerült a világűrben termelt napenergiát a Földre továbbítani.

Újra a mikroműanyagokról

Újra a mikroműanyagokrólA mikroműanyagok okozta szennyezés azért azonosítható a világűrből, mert az apró plasztikdarabkák jelenléte összefügg az óceánfelszín érdességének megváltozásával.

Ultravékony napelemcellák

Ultravékony napelemcellákA világűrben elektromos energiát termelő napelemeket kevésbé károsítja a sugárzás, ha vékonyabbak a cellák.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024