Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Vélemények

GYORSHÍR: A Holdon az indiai űrszonda

GYORSHÍR: A Holdon az indiai űrszondaA Csándráján-3 ma sima leszállást hajtott végre a Hold déli pólusvidékén.

Kilógó lóláb

Kilógó lólábA NASA 1 dollárért vásárol egy adag holdkőzetet. Mindegy mennyit, sőt el sem kell hozni a Földre. Ráadásul busás 10 cent előleg is üti a tettestárs markát.

Gondolatok az űraktivitásról

Gondolatok az űraktivitásrólMeglehetősen régen harcosa vagyok a hazai űraktivitás fejlesztésének és nemzetközi szintű kiterjesztésnek – kezdi írását Gschwindt András.

„Új kommunikációs élmény”

„Új kommunikációs élmény”Az ESA kommunikációs csapata ígéretükhöz híven megújította az űrügynökség kiadványait. Úgy tűnik, főleg a kevéssé érdeklődő olvasókra számítanak.

Vissza a Holdra – egyszer s mindenkorra

Vissza a Holdra – egyszer s mindenkorraEufóriának biztos nincs helye a Holddal kapcsolatos elképzeléseket illetően, de Hold-lufiról sincs szó.

QB50 gondolatok

QB50 gondolatokGschwindt András gondolatai az ESA nanoműholdas projektjével kapcsolatban.

A világűr határa

A világűr határaSzámtalan definíció létezik. Pontos értéket csak az önkényes definíciók adnak. A fizikai alapon nyugvó meghatározások bizonytalanok, mint maga a légkör.

Megjegyzések a Rio-skála új verziójáról

Megjegyzések a Rio-skála új verziójárólA Rio-skála többek között annak a szélesebb közönség felé való kommunikálására szolgálna, hogy mennyire fontos (vagy nem fontos) egy adott jel, amely idegen civilizációtól származhat.

A SMOG-P megelőzheti a SMOG-1-et

A SMOG-P megelőzheti a SMOG-1-etMűegyetemi segítséggel 2019-ben egy előfutára indulhat a magyar pikoműholdnak.

Évindító ESA sajtótájékoztató

Évindító ESA sajtótájékoztatóAz ESA főigazgatója, Johann-Dietrich Wörner a hagyományoknak megfelelően évindító sajtótájékoztatót tartott.

És a Marsra mikor megyünk?

És a Marsra mikor megyünk?A népi bölcsesség szerint nem lehet egy fenékkel két lovat megülni. Háromról nem is beszélve. Sikerülhet-e a mutatvány Elon Musknak?

A SMOG és az ATL-1

A SMOG és az ATL-1Tények és tanulságok (2014–2020) – első kézből, a SMOG projekt vezetőjének szemszögéből.

Sumispace Űrbázis

Sumispace ŰrbázisSzándékosan nem űrmúzeumot írtam, bár jómagam is szívesen használom ezt a kifejezést – kezdi írását Schuminszky Nándor egy régi álmáról.

Ázsia éve a Holdon

Ázsia éve a HoldonHa minden jól megy, idén három ország négy küldetésének hat eszköze jut el a Holdra, köztük két holdjáró. Mind a négy küldetés ázsiai.

Máris belebuktak

Máris belebuktakMég el sem kezdődött a vágyaik szerint mesés üzlet, máris felvásárolták az űrbányászatra létrehozott mindkét céget.

Az űr a végső határ

Az űr a végső határEz a mottója a népszerű Star Trek sorozatnak, de arra a kérdésre már nehezebb választ találni, hogy hol kezdődik?

Űrakadémia 2018 – kiegészítő gondolatok

Űrakadémia 2018 – kiegészítő gondolatokÖrömmel olvastam a felhívást, mely szerint a téma az űrorientált mérnökképzés lesz. Űrmérnök… jól hangzó szó.

Gondolatok a hazai CanSat aktivitásról: múlt, jelen, jövő

Gondolatok a hazai CanSat aktivitásról:  múlt, jelen, jövőMinden országban gond az űrkutatás területére a jól képzett, erősen motivált mérnökutánpótlás biztosítása.

Hogyan tovább, kis műholdak?

Hogyan tovább, kis műholdak?A Twiggs professzor ötleteként, a mérnökképzés oktatási segédeszközeként induló 10 cm-es élhosszúságú kockák (1U) az elmúlt tizenöt évben nagy változásokon mentek át.

Európai laikusok véleménye

Európai laikusok véleményeAz ESA szeptemberben mind a 22 tagállamában kikérte a laikusok véleményét az űrtevékenység néhány kérdéséről. Nemrég hozták nyilvánosságra az eredményeket.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024