Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Nap és bolygótestvéreink

A Föld-megközelítés „hangjai”

A Föld-megközelítés „hangjai”Az űr légüres terében nem terjednek a hanghullámok, de a nemrég a Föld mellett lendületet nyert JUICE Jupiter-szonda mégis szolgált hangokkal.

JUICE: jött, látott, továbbment

JUICE: jött, látott, továbbmentA Jupiter felé tavaly indított, hét év múlva odaérő európai űrszonda a Hold, majd a Föld mellett elrepülve vett lendületet.

Európai mozaik – 2024. március

Európai mozaik – 2024. márciusSorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységének olyan híreivel jelentkezünk, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

REJTVÉNY: A marsjáró névadója

REJTVÉNY: A marsjáró névadójaÖtfordulós rejtvénysorozatunk utolsó kérdésére adott helyes válasszal a Park Könyvkiadó nemrég megjelent kötetét, A földrajz jövőjét lehet megnyerni!

Mi várható 2024-ben? (3. rész)

Mi várható 2024-ben? (3. rész)A holdi ígéretek beteljesülése, űrszondák a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Didymos kisbolygó felé – ezek a ránk váró bolygóközi űresemények 2024-ben.

A Neptunusz felhői és a napciklus

A Neptunusz felhői és a napciklusEgy friss tanulmány szerint központi csillagunk 11 éves aktivitási ciklusa hatással lehet arra, hogy mennyi a felhő a Naprendszer legkülső nagybolygóján.

JUICE: végre kinyílt az antenna

JUICE: végre kinyílt az antennaAz egy hónapja indított európai Jupiter-szonda RIME műszerének 16 m-es antennájával meg kellett küzdeniük a szakembereknek.

Indulásra kész a JUICE

Indulásra kész a JUICEHa az időjárás is kegyes lesz, Európa első Jupiter-szondája április 13-án startolhat Francia Guyanából.

Mi várható 2023-ban? (3. rész)

Mi várható 2023-ban? (3. rész)Űrszonda indul a Jupiter, egy másik a Psyche kisbolygó felé. Kisbolygómintával visszatér az OSIRIS-REx, és persze folytatódik a Hold „ostroma” – ilyenekre számíthatunk 2023-ban.

Másodszor a Merkúrnál a BepiColombo

Másodszor a Merkúrnál a BepiColomboAz európai–japán BepiColombo ismét gravitációs hintamanővert végzett a Naprendszer legbelső bolygójánál.

A JANUS első képei

A JANUS első képeiA Jupiter felé vezető útján a Hold és a Föld mellett lendületet nyerő JUICE űrszonda nagy felbontású kamerája is készített képeket a „hazai” égitestekről.

Merész hintamanőver

Merész hintamanőverHamarosan, most augusztusban először tér vissza a Föld közelébe az ESA JUICE űrszondája, hogy lendületet nyerjen a Jupiter felé vezető útján.

MEGFEJTÉS: A marsjáró névadója

MEGFEJTÉS: A marsjáró névadójaMelyik európai–orosz program része volt, és kiről nevezték el az egyelőre a Földön maradt európai marsjárót? Itt van A földrajz jövője című könyvért folyó rejtvénysorozatunk utolsó kérdésének megfejtése és a szerencsés nyertes neve.

Az óriásbolygók a JWST szemével

Az óriásbolygók a JWST szemévelBár a James Webb-űrtávcső fő feladatai a korai Világegyetem galaxisainak és az exobolygóknak a vizsgálata, a távcső időről időre a Naprendszer égitestjeire is rápillant.

A JUICE navigációja

A JUICE navigációjaA HUN-REN CSFK kutatói részt vesznek a Jupiter felé tartó európai JUICE űrszonda ultraprecíz helyzetméréseinek előkészítésében.

BepiColombo: harmadszor a Merkúr mellett

BepiColombo: harmadszor a Merkúr mellettAz európai–japán űrszondaegyüttes a tervezett hat alkalomból harmadjára járt gravitációs lendítő manőver céljából a Naprendszer legbelső bolygója mellett.

GYORSHÍR: Úton a JUICE

GYORSHÍR: Úton a JUICESzerencsésen elindult az Európai Űrügynökségnek (ESA) a Jupiter és jeges holdjai kutatására épített űrszondája.

Célegyenesben a JUICE startelőkészületei

Célegyenesben a JUICE startelőkészületeiA Jupiter és jeges holdjai kutatására induló európai űrszonda már megérkezett a starthelyre. Egy Ariane-5 rakétával április 13-án bocsáthatják fel.

Légköri fékezés

Légköri fékezésAz ESA tervezett Vénusz-szondájának hónapokig tartó légköri fékezéssel kell elnyernie végső pályáját, ami nehezebb feladat, mint az ExoMars TGO fékezése volt.

Működnek-e a Vénusz vulkánjai?

Működnek-e a Vénusz vulkánjai?Évtizedek óta vizsgálják űreszközeink a Vénuszt, de még mindig nem tudjuk, hogy 1600 vulkánja között van-e, amelyik ma is működik.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024