A Nap és bolygótestvéreink Cikkek: 1 - 20

JUICE: végre kinyílt az antenna

JUICE: végre kinyílt az antennaAz egy hónapja indított európai Jupiter-szonda RIME műszerének 16 m-es antennájával meg kellett küzdeniük a szakembereknek.

Indulásra kész a JUICE

Indulásra kész a JUICEHa az időjárás is kegyes lesz, Európa első Jupiter-szondája április 13-án startolhat Francia Guyanából.

Mi várható 2023-ban? (3. rész)

Mi várható 2023-ban? (3. rész)Űrszonda indul a Jupiter, egy másik a Psyche kisbolygó felé. Kisbolygómintával visszatér az OSIRIS-REx, és persze folytatódik a Hold „ostroma” – ilyenekre számíthatunk 2023-ban.

Másodszor a Merkúrnál a BepiColombo

Másodszor a Merkúrnál a BepiColomboAz európai–japán BepiColombo ismét gravitációs hintamanővert végzett a Naprendszer legbelső bolygójánál.

Kockázatos elrepülés

Kockázatos elrepülésSzombaton az ESA Solar Orbiter űrszondája visszatér a Föld közelébe, hogy lendületet vegyen további útjához. De elég közel repül el!

Egy hónap a vákuumkamrában

Egy hónap a vákuumkamrábanFontos tesztsorozaton van túl a JUICE, a jövőre a Jupiterhez induló európai űrszonda.

Az ESA is a Vénuszt kutatná

Az ESA is a Vénuszt kutatnáA Vénusz kutatásának nagyszabású tervét jelentette be az ESA: radarokkal és spektrométerekkel a magjától a légköréig vizsgálnák a bolygót.

Három bolygó

Három bolygóA Vénusz, a Föld és a Mars is felbukkan a látómezőben az ESA Napot kutató Solar Orbiter űrszondájának egyik felvételén.

A Solar Orbiter első eredményeiből

A Solar Orbiter első eredményeibőlAz ESA napfizikai szondája először teremt kapcsolatot a Nap felszínén lejátszódó események, és azoknak a bolygóközi térben megfigyelhető hatása között.

Sós tavak

Sós tavakEgyre meggyőzőbb bizonyítékok támasztják alá azt a korábbi sejtést, miszerint a Mars déli sarki sapkája alatt sós vizű tavak lehetnek.

GYORSHÍR: Úton a JUICE

GYORSHÍR: Úton a JUICESzerencsésen elindult az Európai Űrügynökségnek (ESA) a Jupiter és jeges holdjai kutatására épített űrszondája.

Célegyenesben a JUICE startelőkészületei

Célegyenesben a JUICE startelőkészületeiA Jupiter és jeges holdjai kutatására induló európai űrszonda már megérkezett a starthelyre. Egy Ariane-5 rakétával április 13-án bocsáthatják fel.

Légköri fékezés

Légköri fékezésAz ESA tervezett Vénusz-szondájának hónapokig tartó légköri fékezéssel kell elnyernie végső pályáját, ami nehezebb feladat, mint az ExoMars TGO fékezése volt.

Működnek-e a Vénusz vulkánjai?

Működnek-e a Vénusz vulkánjai?Évtizedek óta vizsgálják űreszközeink a Vénuszt, de még mindig nem tudjuk, hogy 1600 vulkánja között van-e, amelyik ma is működik.

Gyors üdvözlet a Merkúrnak

Gyors üdvözlet a MerkúrnakAz európai–japán BepiColombo űrszonda először repült el a Merkúr mellett.

Hamarosan „csúcsforgalom” a Vénusznál

Hamarosan „csúcsforgalom” a VénusználAugusztus 9-én és 10-én két európai űrszonda csupán 33 óra különbséggel halad el belső bolygószomszédunk mellett.

Múlt századi napkitörés

Múlt századi napkitörésKét űreszköz véletlen együttállásának köszönhetően rekonstruálni lehetett egy koronakidobódás fejlődését.

Mi várható 2021-ben? (3. rész)

Mi várható 2021-ben? (3. rész)A Naprendszer kutatásában 2021 nem csak az űrszondaindítások, de az -érkezések éve is lesz.

A SOHO negyedszázada

A SOHO negyedszázadaAz ESA és a NASA SOHO napfizikai űrszondája huszonöt évvel ezelőtt, 1995. december 2-án indult. Küldetését két évre tervezték.

BepiColombo: először a Vénusznál

BepiColombo: először a VénusználAz európai–japán űrszonda a Merkúr felé vezető hosszú „vándorútja” során először csütörtökön repül el belső bolygószomszédunk mellett.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 333 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

játékbolt ahol gyerekjáték a vásárlás

Tetszik / Like

Űrkörkép 2021/2022