Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme

Egy úttörő küldetés tüzes vége

Egy úttörő küldetés tüzes végeAz ESA Cluster műholdnégyesének első tagja tegnap irányított módon megsemmisült a légkörben.

Elindult a harmadik Sentinel-2

Elindult a harmadik Sentinel-2Az európai Copernicus program nagy felbontású földmegfigyelő műholdjainak első utánpótlása, a Sentinel-2C a Vega rakéta búcsúrepülése során állt pályára.

A műholdseregek az ózont sem kímélik

A műholdseregek az ózont sem kímélikNapjainkban ezerszámra állítják pályára az internetszolgáltató műholdseregek tagjait, nem törődve azzal, milyen kárt okoznak életük végén.

Tömeges „műholdvándorlás”

Tömeges „műholdvándorlás”A Földet is elérő májusi nagy napkitörés hatására az űrtevékenység történetében eddig példátlan mértékben kerültek műholdak alacsonyabb pályákra.

Ha még nem lenne elég az űrszemétből...

Ha még nem lenne elég az űrszemétből......a nemrég felbocsátott kínai Hosszú Menetelés-6A rakéta utolsó fokozata is szaporítani látszik a darabok számát.

A Dragonok hulladéka

A Dragonok hulladékaA SpaceX részben újra felhasználható űrhajóinak van egy része, amely a visszatérő kabin leválása után belép a légkörbe – és nem semmisül meg teljesen.

Alulbecsülték a metánkibocsátást

Alulbecsülték a metánkibocsátástAz éghajlatváltozás műholdas követésének fontos összetevője az erős üvegházgáznak számító metán megfigyelése.

Mechanikus akkumulátor

Mechanikus akkumulátorAz energia tárolásának egyszerű módja, ha megnöveljük nagyobb víztömegek helyzeti energiáját, majd a nagy fogyasztású időszakokban ezt vízerőműben elektromossággá alakítjuk.

Úton az EarthCARE

Úton az EarthCAREAz európai és japán együttműködésben épült, a felhőzetet, a légköri aeroszolokat és a sugárzási viszonyokat kutató műhold egy Falcon-9 rakétával indult.

A PACE első képei

A PACE első képeiA NASA közzétette legújabb földmegfigyelő műholdja, az óceánok állapotát, a levegőminőséget és az éghajlatváltozást vizsgáló PACE tudományos minőségű adatait.

A távolban ezer vitorla...

A távolban ezer vitorla...És akár szabad szemmel is látszanak – nem sok jót ígér a sötét égboltnak a „kínai Starlink” kiépülő műholdserege, amelynek első képviselői már pályán vannak.

Cancún

CancúnÖtven évvel ezelőtt a mexikói város gyakorlatilag ismeretlen volt a világ előtt, mostanra viszont az egyik legnépszerűbb turistacélponttá vált.

Ezer vitorla – és egy csomó űrszemét

Ezer vitorla – és egy csomó űrszemétA „kínai Starlink” műholdsereg első 18 tagjának felbocsátása után 50-nél is több nagy törmelékdarab jelent meg az alacsony Föld körüli pályák térségében.

Füstbe burkolózik az Amuri terület

Füstbe burkolózik az Amuri területOroszország keleti végein idén nyáron még a szokottnál is több az erdőtűz, velük együtt pedig a levegőbe jutó füst és szén-dioxid.

A Reszursz-P1 sorsáról

A Reszursz-P1 sorsárólKis erejű robbanás vagy ütközés okozhatta a már használaton kívüli orosz Reszursz-P1 távérzékelő műhold szétdarabolódását alacsony Föld körüli pályán.

Az űrszemét közvetlen közelében

Az űrszemét közvetlen közelébenA japán Astroscale ADRAS-J műholdja nemrég már 50 m-es közelségből fotózta azt a 2009 óta űrszemétként keringő rakétafokozatot, amelyet később el is szeretnének távolítani a Föld körüli pályáról.

Nulla szemét

Nulla szemétEgy tucat ország képviselői írták alá elsőként az ESA által kezdeményezett és kidolgozott űrszemét-korlátozási megállapodást.

Fenntarthatósági stratégia

Fenntarthatósági stratégiaEgy „csaknem ütközés” az űrtevékenység fenntarthatóságának áttekintésére késztette a NASA-t.

Napenergia az űrből

Napenergia az űrbőlJapán mérnökök is napenergiát szándékoznak a világűrből a Földre továbbítani, igaz, egyelőre csak kísérleti céllal, de már jövőre.

A fényszennyezés felmérése

A fényszennyezés felméréseKínai kutatók műholdas megfigyelések alapján azonosították Peking városi fényforrásainak típusát.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024