Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Távoli világok kutatói

Talán már nem késik tovább

Talán már nem késik továbbA NASA Vénuszhoz indítandó VERITAS szondája három év késést már „összeszedett”, most remélik, hogy elkerülhető a további másfél éves csúszás.

Nancy szeme

Nancy szemeMérföldkőhöz érkezett a NASA következő nagy űrtávcsövének építse, a főtükröt és a segédtükröket tartalmazó optikai egységet összeépítették a hardver többi részével.

Escapade: 2025-ben vagy 2026-ban?

Escapade: 2025-ben vagy 2026-ban?A NASA Marshoz indítandó két kis űrszondáját a Blue Origin New Glenn rakétájának őszi bemutatkozó repülésén kellett volna felbocsátani, de ez nem jött össze. Most várni kell.

Megújított európai–japán űregyüttműködés

Megújított európai–japán űregyüttműködésNovember 20-án Jamakava Hirosi, a japán JAXA és Josef Aschbacher, az európai ESA vezetője aláírásukkal szentesítették a két űrügynökség közötti űrkutatási szerződést.

Még a Hold is megérezte

Még a Hold is megérezteKimutatták, hogy a COVID-járvány közvetett hatása (talán) még a Holdon is érzékelhető volt.

Öreg adó nem vén adó

Öreg adó nem vén adóA NASA Voyager–1 szondája azzal a fedélzeti rádióadójával küldött üzenetet, amelyet 1981 óta nem használtak.

Európai mozaik – 2024. október (2. rész)

Európai mozaik – 2024. október (2. rész)Sorozatunkban az európai űrtevékenység olyan híreivel jelentkezünk, melyek önálló cikkhez rövidek, ám mégsem érdektelenek. Zárásként a Naprendszerrel kapcsolatos, valamint intézményi híreket olvashatnak.

Új vulkán

Új vulkánA NASA Jupiter körül keringő Juno űrszondája újonnan megjelent vulkánt talált az Ión.

Ázsiai mozaik – 2024. szeptember

Ázsiai mozaik – 2024. szeptemberHavi összefoglalónk az ázsiai és csendes-óceáni térség országai űrtevékenységének önálló cikkekhez rövid, ám talán mégis érdekes híreit tartalmazza. Ez alkalommal egy hosszabb indiai beszámolót olvashatnak.

Magyarok a Hera programjában

Magyarok a Hera programjábanMűegyetemi közreműködéssel indult el az ESA bolygóvédelmi küldetése.

A legősibb és legnagyobb

A legősibb és legnagyobbValószínűleg sikerült megtalálni testvérbolygónkon, a Vénuszon a legősibb és legnagyobb krátert – amilyent még sohasem láttunk.

A kék szellem a Holdra tart

A kék szellem a Holdra tartKisebb halasztás után januárra tervezik a Firefly Aerospace leszállóegysége, a Blue Ghost–1 indítását.

Ázsiai mozaik – 2024. november (2. rész)

Ázsiai mozaik – 2024. november (2. rész)Havi összefoglalónk az ázsiai és csendes-óceáni térség országai űrtevékenységének önálló cikkekhez rövid, ám talán mégis érdekes híreit tartalmazza. Befejezésül néhány „kis színes” Kínából.

Európai mozaik – 2024. november (2. rész)

Európai mozaik – 2024. november (2. rész)Havi összeállításunk első részében űrhajósokról és rakétákról olvashattak. A záró részben jöjjön néhány „hasznos terhekkel” kapcsolatos információ.

Ázsiai mozaik – 2024. október (3. rész)

Ázsiai mozaik – 2024. október (3. rész)E havi sorozatunk előző részét egy kínai űrturizmussal kapcsolatos tervvel zártuk. Folytassuk és fejezzük be akkor további kínai tervekkel.

Kikapcsolt műszer

Kikapcsolt műszerLassan fogy a NASA legrégebb óta működő űrszondája, a Voyager–2 ereje. Az energiával való takarékoskodás érdekében kikapcsolták a szonda egyik műszerét.

NEOWISE: meg is semmisült

NEOWISE: meg is semmisültAugusztusban lekapcsolták, november elején belépett a sűrű légkörbe a NASA sokat szolgált infravörös űrtávcsöve.

Europa Clipper: úton!

Europa Clipper: úton!A NASA-nak a Jupiter Europa nevű holdjához indított űrszondája a SpaceX Falcon Heavy rakétájával emelkedett a magasba Floridából. Öt és fél év múlva ér célba.

Új képek a Merkúrról

Új képek a MerkúrrólA BepiColombo űrszonda szeptember 4-én negyedszer, és minden korábbinál közelebb repült el a Merkúr mellett – kitűnő képek készültek a bolygó déli poláris vidékéről.

Úton a Hera

Úton a HeraAz európai kisbolygókutató űrszonda egy Falcon-9 rakétával indult el Floridából.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024