Pontosan ennyi mintát gyűjtött a minap visszatért kínai űrszonda a Hold túlsó oldalán.
A Csang'e-6 (Chang'e-6) küldetés célja 2 kg anyag begyűjtése és hazahozatala volt a Hold velünk átellenes, az égitest kötött keringése miatt a Földről közvetlenül sosem látható oldaláról, a Déli-sarki Aitken-medence térségéből. A Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) bejelentése szerint a feladatot egészen pontosan sikerült is végrehajtani.
A Csang'e-6 szonda küldetése korábbi híreink alapján (ld. a lap alján, fordított időrendi sorrendben) nyomon követhető. Az űreszköz május 3-án indult, és a Hold felszínéről, valamint kis mélységből származó mintákat szállító egysége június 25-én tért vissza a kijelölt területen, az észak-kínai Belső-Mongóliában. Az összetett küldetés, amely a maga nemében az első volt az űrkutatás történetében, teljes sikerrel zárult.
A Pekingbe megérkezett visszatérő egységből kiemelik a holdi mintát tartalmazó tartályt. Később kiderült, hogy az anyag tömege alig marad el a tervezett 2 kg-tól. (Kép: Xinhua / Jin Liwang)
A tartály felnyitását követő első szemrevételezés alapján a Csang'e-6 által visszahozott minták viszkózusabbak a korábbi, a Csang'e-5 által a Hold innenső oldalán gyűjtött mintákhoz képest, az anyagban csomókat találtak. A kutatók ezek után szisztematikusan megkezdik az értékes minták feldolgozását, a tudományos kutatómunkát. A holdi anyag, amelyet az emberiség történetében először gyűjtöttek az égitest túlsó oldaláról, egyedülálló tudományos jelentőséggel bír. Hozzájárulhat a Hold fejlődésének, valamint a Föld felőli és a túlsó oldal geológiai különbözőségeinek megértéséhez.
A korábbi Csang'e-5 küldetés által hozott minták vizsgálata alapján a kutatók eddig több mint 80 eredményt publikáltak jelentős kínai és nemzetközi szakfolyóiratokban, köztük egy új holdi ásvány, a Changesite-(Y) felfedezését, amelyről megállapították, hogy mintegy kétmilliárd éves, és azt igazolja, hogy a korábban gondoltnál 800–900 millió évvel tovább maradt fenn a vulkáni tevékenység égi kísérőnkön. A mostani mintákat a későbbiekben meg tervezik osztani a nemzetközi tudományos közösséggel, ahogy a Csang'e-5 esetében is tették – közölte a CNSA. A kínai kutatóintézetek számára várhatóan 6 hónapon belül nyílik meg a pályázat, a külföldiek később jelentkezhetnek majd. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megjöttek a minták
Felszálltak a holdi minták
Landolás a Hold túloldalán
Egy 53 napos kaland kezdete
Úton a Hold felé a második Csüecsiao
Rendkívüli engedély
GYORSHÍR: Landoltak a holdkőzetek
A Csang'e-6 által gyűjtött anyagminta tömege 1935,3 gramm (Xinhua)