Orosz tudományos műholdak

Harc egy űrteleszkópért

Harc egy űrteleszkópértAz oroszok által Ukrajna ellen indított háború kiváltotta szankciók egyik első tudományos áldozata volt a német eROSITA röntgentávcső a Szpektr-RG orosz csillagászati szondán.

Az eROSITA röntgenégboltja

Az eROSITA röntgenégboltjaHárom évtizede először készült az egész égboltot átfogó röntgentérkép a forró és nagy energiájú Világegyetemről.

A röntgentávcső „első fénye”

A röntgentávcső „első fénye”Teljesítheti a várakozásokat az orosz Szpektr-RG űrtávcső legfontosabb műszere, a német eROSITA röntgentávcső.

Orosz geodéziai és geofizikai műhold

Orosz geodéziai és geofizikai műholdA pleszecki űrközpontból egy Briz-KM végfokozattal szerelt Rokot rakéta indította a Geo-IK-2-13 műholdat. Feladata a Föld gravitációs terének pontos feltérképezése.

Orosz–magyar űrszeminárium

Orosz–magyar űrszemináriumA második a sorban. A résztvevők áttekintették az orosz–magyar űregyüttműködés futó és lehetséges projektjeit.

Orosz–magyar műhold készül!

Orosz–magyar műhold készül!Magyarország és Oroszország legújabb közös űrkutatási programjainak egyike a készülő Trabant (Kísérő) nevű műhold.

Orosz start, a környezetvédők tiltakozásával

Orosz start, a környezetvédők tiltakozásávalA Geo-IK-2 típusú hold tagja az észak-oroszországi Pleszeckből állt pályára.

Hamarosan start Vosztocsnijból

Hamarosan start VosztocsnijbólÁprilisban egy Szojuz rakéta indításával bemutatkozhat a vadonatúj, távol-keleti orosz űrrepülőtér.

A gekkók nem élték túl

A gekkók nem élték túlVisszatért a Földre az orosz Foton-M4 műhold, amelynek fedélzetén különféle biológiai és anyagtudományi kísérleteket végeztek.

Visszatért az „állatos műhold”

Visszatért az „állatos műhold”A BION-M1 fedélzetén számos kisállat utazott egy hónapon át a Föld körüli pályán. Közel sem mindegyikük élte túl a repülést...

Egy Fregat visszatért

Egy Fregat visszatértAugusztus elején belépett a légkörbe az orosz Szpektr-R rádiócsillagászati műholdat 2011-ben pályára helyező hordozórakéta Fregat végfokozata.

Oroszország űrtudományi programja

Oroszország űrtudományi programjaA Hold és a Mars helyszíni vizsgálata mellett az űrcsillagászati kutatások jelentik a program gerincét, de a bioszputnyik sorozat is folytatódik.

Kinyílt az eROSITA szeme

Kinyílt az eROSITA szemeRendben folyik az orosz Szpektr-RG űrtávcső német vezetéssel készült műszerének a beüzemelése.

Orosz röntgencsillagászati űrtávcső indult

Orosz röntgencsillagászati űrtávcső indultA Szpektr-RG a Nap–Föld rendszer külső (L2) Lagrange-pontja felé tart, Proton rakétával indult Bajkonurból.

RadioAstron: sikeres pályamódosítás

RadioAstron: sikeres pályamódosítás290 másodpercen át tartó manőverrel alakítottak a 2011 óta működő orosz rádiócsillagászati műhold pályáján.

Orosz–magyar űrkutatási szeminárium

Orosz–magyar űrkutatási szemináriumA december első két napján Budapesten tartott szakmai találkozó témája a két ország űregyüttműködése, annak továbbfejlesztése volt.

Vosztocsnij: az első start

Vosztocsnij: az első startAz ország távol-keleti területén épülő új orosz űrrepülőtérről elindultak az első műholdak.

Orosz űr-rádiócsillagászat

Orosz űr-rádiócsillagászatAz orosz RadioAstron (Ragyioasztron, Szpektr–R) rádiócsillagászati műhold 4,5 éve működik. A siker megalapozza a további terveket.

A negyedik Foton-M

A negyedik Foton-MGekkók, gyümölcslegyek, növényi magvak és még sok más súlytalansági kísérlet repül két hónapig a pénteken felbocsátott orosz visszatérő kapszulában.

Állatkert az űrben

Állatkert az űrbenSok ember vágya, hogy egy hónapot töltsön a világűrben. Az orosz BION-M1 műhold fedélzetén ez most egy seregnyi kis állatnak sikerül...
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024