Amerika és az űrcsillagászat

Újra a jövő űrtávcsöveiről

Újra a jövő űrtávcsöveirőlA JWST még a várakozásokat is felülmúló sikere lehetővé teszi, hogy a NASA a figyelmét a jövő űrtávcsöveire összpontosítsa.

Archív kincsek

Archív kincsek35 év elteltével fedezte fel egy amatőr kutató, hogy a Voyager–2 eddig ismertnél több felvételén is láthatók az Uránusz gyűrűi.

Psyche: 2023 októberében indulhat

Psyche: 2023 októberében indulhatEldőlt, hogy a NASA kisbolygókutató űrszondája, amely lekéste az idei startlehetőséget, jövő ősszel állhat pályára.

Célba ért a DART

Célba ért a DARTA NASA űrszondáját nagy sebességgel belevezették egy kisbolygóba. Hamarosan kiderül, hogy sikerült-e mérhető módon megváltoztatni az égitest pályáját.

Csaknem elnyelte

Csaknem elnyelteA laza törmelékhalomnak tekinthető 101955 Bennu kisbolygó akár el is nyelhette volna az anyagából mintát vevő OSIRIS-REx NASA szondát.

A Falcon Heavy-t választották

A Falcon Heavy-t választottákA NASA döntése értelmében a SpaceX állíthatja pályára a Nancy Grace Roman-űrtávcsövet. Minden korábbinál jóval drágábban.

Psyche: szeptemberben sem indul

Psyche: szeptemberben sem indulAlig egy hónapja írtuk, hogy a NASA kisbolygókutató űrszondájának augusztusra tervezett indítását elhalasztották. Most már úgy tűnik, hogy 2023-ig...

Lucy: a hiba nem akadály

Lucy: a hiba nem akadályA NASA úton levő kisbolygókutató űrszondájának nem teljesen kinyílt napelemei ellenére a program végrehajtása nincs veszélyben.

Psyche: csak szeptemberben

Psyche: csak szeptemberbenA NASA Psyche kisbolygókutató szondájának indítása augusztus 1-jéről szeptember végére csúszik.

Meglepő képek a Vénuszról

Meglepő képek a VénuszrólA képeket a Parker-szonda készítette a bolygó éjszakai oldaláról. Értelmezésük egy több mint 300 éves rejtélyre adhat megoldást.

Lucy: lehet egy kisbolygóval több?

Lucy: lehet egy kisbolygóval több?A NASA nemrég eldöntötte, hogy a már úton levő kisbolygókutató űrszondája még az idén elrepül egy olyan apró főövbeli kisbolygó mellett, amely nem szerepelt az eredetileg meglátogatásra kiválasztott célpontok között.

Az Europa közelről

Az Europa közelrőlSzeptember végén a Juno a Jupiter jeges holdja közelében repült el. A Galileo óta nem láttuk ilyen részletesen az égitest felszínét.

A HST várható sorsa

A HST várható sorsaA NASA és a SpaceX elkészítendő tanulmánya fél éven belül felvázolja, mi lehet a Hubble-űrtávcső sorsa.

Célra tart a DART

Célra tart a DARTKeddre virradó éjjel az emberiség először kísérel meg eltéríteni egy földközeli kisbolygót.

A Ceres radioaktivitása

A Ceres radioaktivitásaA Ceres egykori radioaktivitása destabilizálhatta az égitestet, ezért aszimmetrikus felszíni alakzatok jöhettek létre, ami sok megfigyelt sajátosságra magyarázatot adhat.

A nagy űrtávcsövek jövője

A nagy űrtávcsövek jövőjeA téma tavaly ősszel már előkerült, de akkor a tervekben ott volt egy nagy HA. Ha a JWST-vel minden rendben lesz. Szerencsére minden rendben, így a jövőt is más perspektívából látják.

Három hónap szünet után újra munkában

Három hónap szünet után újra munkábanFebruárban a Mars körül keringő MAVEN űrszonda csökkentett üzemmódba váltott, miután problémái támadtak a helyzetmeghatározással.

Tükröm, tükröm...

Tükröm, tükröm...Egy porszemcse méretű, váratlanul nagy mikormeteoroid találta el májusban a James Webb-űrtávcső főtükrének egyik szegmensét.

A naprendszerkutatás távlatai

A naprendszerkutatás távlataiTalajminta a Marsról, küldetés az Uránuszhoz és leszállás az Enceladusra – többek közt ezek szerepelnek a Nemzeti Akadémiák évtizedes bolygókutatási áttekintő tanulmányában.

Kevesebb fém, több kő

Kevesebb fém, több kőAvagy kevesebb „heavy metal”, több „hard rock”...
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

játékbolt ahol gyerekjáték a vásárlás

Tetszik / Like

Űrkörkép 2021/2022