Navigáció és térképészet

Alakot ölt az új Galileo műholdgeneráció

Alakot ölt az új Galileo műholdgenerációAz európai navigációs műholdrendszer második generációs holdjai közül hatot épít majd az Airbus Defence and Space.

Jaokan-41

Jaokan-41Nagy műhold, nagy rakéta... Geostacionárius pályára szánt kínai földmegfigyelő (kém)műhold indult a déli Hajnan-szigetről.

Ázsiai mozaik – 2023. november (1. rész)

Ázsiai mozaik – 2023. november (1. rész)Havonta jelentkező összefoglalónk az ázsiai és csendes-óceáni térség országai űrtevékenységének olyan híreit tartalmazza, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégis érdekesek. Kezdjük indiai hírekkel!

Elveszett radarműhold

Elveszett radarműholdA Capella Space második Acadia műholdjának felbocsátása a Rocket Lab Electron rakétájával sikertelenül járt.

Az első Acadia

Az első AcadiaA Rocket Lab Electron rakétájával indult a Capella Space újfajta radaros műholdjainak első példánya.

Az első GLONASSZ-K2 műhold

Az első GLONASSZ-K2 műholdHosszadalmas késések után felbocsátották az orosz navigációs műholdak új típusának első képviselőjét.

Új generációs indiai navigációs műhold indult

Új generációs indiai navigációs műhold indultAz űreszközt a sriharikotai Satish Dhawan Űrközpont második indítóállásából, egy GSLV Mk.2 rakéta indította. Másodlagos rakománynak egy sor kisműholdat is elhelyeztek a rakétán.

Új Beidou navigációs műhold

Új Beidou navigációs műholdMióta 2020-ban befejeződött Kína navigációs műholdrendszerének kiépítése, most először állítottak pályára egy Beidou műholdat.

Indiai rakéta szingapúri műholdakkal

Indiai rakéta szingapúri műholdakkalA PSLV rakéta április 22-én két alacsony pályás szingapúri műholddal és az utolsó rakétafokozaton egyéb űrkísérletekkel startolt Sriharikotából.

Galileo a Földön

Galileo a FöldönAz ESA újabb Galileo témájú infografikája az európai műholdas navigációs rendszer földi kiszolgáló létesítményeit mutatja be.

Egy a tengerről, kettő a szárazföldről

Egy a tengerről, kettő a szárazföldrőlHárom nap, három újabb kínai műholdindítás: december végén sincs megállás, sőt!

Európai mozaik – 2023. november (1. rész)

Európai mozaik – 2023. november (1. rész)Havonta jelentkező sorozatunkban az ESA, illetve az európai űrtevékenység olyan híreit találják, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

Thai és tajvani műhold indult

Thai és tajvani műhold indultA rakéta az európai Vega könnyű hordozórakéta volt, a két nagyobb űreszköz mellett tíz apró európai CubeSat is pályára került.

Termikus infravörös földmegfigyelés

Termikus infravörös földmegfigyelésEgy korábbi felmérés szerint a termikus infravörös tartomány a földmegfigyelés stagnáló területe volt. Most a helyzet változik.

Kaofen-12-04

Kaofen-12-04Új radaros földmegfigyelő műhold indult vasárnap (vagy hétfőn, az időzónától függően) Kínából.

Négy kínai műhold egy kínai rakétával

Négy kínai műhold egy kínai rakétávalA Hosszú Menetelés rakétacsalád 479. számú indítása ma Tajjüanból történt.

Exponenciális növekedés

Exponenciális növekedésA világ műholdgyártó ipara virágzik, az erőteljes növekedés megmarad, az iparág máris a bővülő űrgazdaság meghatározó területe.

A Galileo jövője

A Galileo jövőjeHa a műholdas navigáció jövőjébe szeretnénk betekintést nyerni, akkor érdemes az Európai Űrügynökség (ESA) Navigációs Laboratóriumának tevékenységei közé pillantanunk kicsit.

A Galileo és az idő

A Galileo és az időA világ legprecízebb navigációs rendszere nem csak méter alatti helymeghatározási pontosságot biztosít közel 4 milliárd felhasználója számára, de rendkívül pontos időmeghatározást is kínál.

Hogyan segíti a Galileo a műholdas küldetéseket?

Hogyan segíti a Galileo a műholdas küldetéseket?Az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak több mint 95%-a fel van szerelve navigációs vevőberendezéssel.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024