Az emberi élet védelme

KÖNYVAJÁNLÓ: Az űrorvostan alapjai

KÖNYVAJÁNLÓ: Az űrorvostan alapjaiNemrég jelent meg magyar nyelven az Az űrorvostan alapjai című, átfogó, mégis olvasmányos és közérthető kötet.

Hibernált ürgék

Hibernált ürgékSarki ürgéken kísérletezik ki azokat a módszereket, amelyek jövőben a hosszú időtartamú űrutazások résztevői hibernálására is alkalmasak lehetnek.

Sugárvédelem hibernációval

Sugárvédelem hibernációvalÁllatkísérletek eredményéből arra következtetnek, hogy az űrhajósok mesterséges hibernálása védelmet nyújthat a kozmikus sugárzás káros hatásai ellen.

Biztonságos lehet-e a marsutazás?

Biztonságos lehet-e a marsutazás?Egy nemzetközi kutatócsoport megállapítása szerint igen, de legfeljebb akkor, ha a küldetés időtartama nem haladja meg a négy évet.

Neurospat eredmények

Neurospat eredményekA Nemzetközi Űrállomáson (ISS) végzett magyar idegtudományi kísérlet eredményei a Scientific Reports folyóiratban jelentek meg.

Kórházvonat az ESA támogatásával

Kórházvonat az ESA támogatásávalMárciusban az Európai Űrügynökség (ESA) pályázatot hirdetett a COVID-19 koronavírus-járvány elleni védekezés segítésére.

Járványterjedési modell

Járványterjedési modellEzúttal nem a koronavírusról, hanem egy trópusi betegség, a chikungunya-láz terjedésének, részben műholdas méréseken alapuló modellezéséről és előrejelzéséről lesz szó.

Emberekkel a Marsra? (6. rész)

Emberekkel a Marsra? (6. rész)A Mars-utazás egyik nagy kihívása az űrhajósok egészsége szempontjából is a Földtől való hatalmas távolság.

Koronavírus: Német mobil tesztállomás a világűrből

Koronavírus: Német mobil tesztállomás a világűrbőlA WorldView-3 műhold megmutatja a München környéki tesztsátrakat.

Emberekkel a Marsra? (5. rész)

Emberekkel a Marsra? (5. rész)A Mars-utazás kihívásai közül most a kozmikus sugárzás hatásairól ejtünk szót.

A Galileo életeket ment

A Galileo életeket mentAz ESA infografikája az európai Galileo műholdas navigációs rendszer keresési és mentési funkcióját mutatja be.

Már csak egy lépés a Mars?

Már csak egy lépés a Mars?A holdraszállás már valóban karnyújtásnyira van, a világűr emberi szervezetre gyakorolt káros hatásait egyre jobban megismerve azonban kétséges, mikor következhet a marsutazás.

A fejünkre eshet

A fejünkre eshetA visszahulló hordozórakéta-fokozatok veszélyére hívja fel a figyelmet kanadai kutatók tanulmánya.

Az Inspiration4 orvosi kutatásai

Az Inspiration4 orvosi kutatásaiA négyfős személyzet részt vesz egy olyan, a világon az első egészségügyi kutatási kezdeményezésben, melynek célja, hogy növelje az emberiség tudását az űrrepülés emberi testre okozta hatásairól.

Űrélettan

ŰrélettanRengeteg dolgot ismerünk az űrkutatás technikai hátteréről. De mi a helyzet az emberi tényezővel, az űrhajósokkal? Hogyan hat rájuk az űrutazás?

COVID-19: magyar gyógyszerkísérlet készül az ISS-re

COVID-19: magyar gyógyszerkísérlet készül az ISS-reA remdesivir hatóanyagot vizsgálják a magyar InnoStudio Zrt. és CycloLab Kft. kísérletében, amely decemberben indulhat a Nemzetközi Űrállomásra.

Koronavírus: Otthon maradnak...

Koronavírus: Otthon maradnak......az emberek szinte minden országban. Ez már a Föld körüli pályáról is jól látható.

Koronavírus: Iránban a helyzet...

Koronavírus: Iránban a helyzet......katasztrofális. Ennek egyik oka, illetve a járvány tragikus következménye a világűrből is látható.

Műholdirányítás otthonról

Műholdirányítás otthonrólFennállása óta még sosem dolgoztak ilyen kevesen az ESA darmstadti központjának irányítótermeiben.

Tisztább levegő – Olaszországban is

Tisztább levegő – Olaszországban isA koronavírus-járvány itt is megtette a hatását, műholdas mérések alapján Észak-Olaszországban is jóval kevesebb nitrogén-dioxid kerül a levegőbe.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

játékbolt ahol gyerekjáték a vásárlás

Tetszik / Like

Űrkörkép 2021/2022