Különös találmányok

Be my Valentine…

Be my Valentine…...in space, avagy bevezető az űrszexológiába.

Szemeteszsák az űrben

Szemeteszsák az űrbenA TransAstra nevű űrlogisztikai startup vállalkozás olyan zsák fejlesztésére kapott megbízást a NASA-tól, amellyel befogható az űrszemét.

Alexa az Orion fedélzetén

Alexa az Orion fedélzeténAz Orion űrhajó következő, legénység nélküli repülésén kipróbálnak egy olyan eszközt, amelyik a jövő űrhajósainak munkáját megkönnyítő, hangfelismerő technológiát használ.

Oroszország önmegsemmisítő műhold fejlesztésébe kezdett

Oroszország önmegsemmisítő műhold fejlesztésébe kezdettJelenleg a Föld körüli térségben számos kisebb-nagyobb tárgy található, amelyek jelentős része használaton kívüli műhold, eszköz, törmelék.

Az öregedés ellen a világűrben

Az öregedés ellen a világűrbenPontosan megtervezett nanorészecskékkel nemcsak az öregedéssel, hanem egyes krónikus betegségekkel is eredményesen veheti fel a harcot az orvostudomány – amiben űrkísérletek is segítenek.

Egy 50 éves álom: naperőművet a világűrbe!

Egy 50 éves álom: naperőművet a világűrbe!Ötven éve, hogy berobbant a tudományos-műszaki köztudatba a világűrbe telepített, és a földi elektromos hálózatra kapcsolt naperőművek ötlete.

Egyeztessük óráinkat!

Egyeztessük óráinkat!Pulzárok, atomórák és navigáció, avagy a csillagászati megfigyelések egy potenciális gyakorlati alkalmazása.

Oxigéntermelő mikroalgák

Oxigéntermelő mikroalgákA spirulina mikroalga nemcsak ehető, hanem oxigént is termel. Az ISS-en az egyik legújabb kísérletben azt vizsgálják, mennyit.

A „senki földje” repülő járművei

A „senki földje” repülő járműveiAz ESA egyre intenzívebben foglalkozik azokkal a repülő eszközökkel, amelyek a repülőgépek (és drónok) számára túl magasan, a műholdak számára túl alacsonyan lévő tartományba juthatnának el.

Víztakarékosság és GPS

Víztakarékosság és GPSHogyan lehet a műholdas navigációs rádiójelek ügyes alkalmazása révén spórolni az öntözővízzel?

Csillagérzékelőkkel az űrszemét ellen

Csillagérzékelőkkel az űrszemét ellenKorszerűsített csillagérzékelőikkel az eddiginél több műhold válik alkalmassá az űrszemét földi követőeszközökkel észrevehetetlen darabjainak követésére.

Holdkőzetből űrbázis

Holdkőzetből űrbázisHoldkőzetből felépíthető űrbázis terveit mutatták be magyar építészek a legrangosabb nemzetközi űrkonferencián.

Vizeletből holdbázis?

Vizeletből holdbázis?A cím talán kissé bulváros, de a kutatások, amelyek az űrhajósok vizeletének a holdi építkezésekben való lehetséges felhasználására irányulnak, komolyak és érdekesek.

Magyar kutató a NASA küldetésében!

Magyar kutató a NASA küldetésében!A NASA legújabb, sorrendben 23. NEEMO expedíciójában egy magyar kutató is részt vett.

Kozmikus biobányászat

Kozmikus biobányászatA szó szoros értelmében „kőevő” baktériumok fémeket oldanak ki a kőzetekből. Ha súlytalanságban is jól dolgoznak, akkor Földön kívüli hasznosításuk is elképzelhető.

Sörfőző szerzetesek és űrtechnológia

Sörfőző szerzetesek és űrtechnológiaAz ESA több mint negyedszázada dolgozik egy végtelenített vízvisszanyerő rendszer fejlesztésén, amellyel önfenntartó ökoszisztémát biztosíthatnának a világűrben dolgozó emberek számára.

Újfajta ionhajtómű

Újfajta ionhajtóműEgy, az ESA vezetésével működő csoport a világon elsőként olyan elektromos műholdhajtóművet épített és működtetett, amelyik a felsőlégkör levegőmolekuláit használja fel.

Jó étvágyat!

Jó étvágyat!A kevésbé finnyás űrhajósoknak a távolabbi jövőben a hosszú űrutazásokon sem kell aggódniuk: lesz mit enniük.

Műholdak a nyaralók szolgálatában

Műholdak a nyaralók szolgálatábanA Nap káros ibolyántúli sugárzása és medúzák a Földközi-tenger partvidékén. Közös bennük, hogy a műholdak segíthetnek az előrejelzésben.

Segítség fogyatékosoknak

Segítség fogyatékosoknakA portugál cég technológiáját az ESA-űrhajósok segítésére fejlesztették ki, de földi változata segítheti a súlyosan fogyatékos betegek kommunikációját.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024