Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Emberes Mars-utazás?

Intenzív napkitörés hatásai a Marson

Intenzív napkitörés hatásai a MarsonMost, a naptevékenység maximuma környékén nem csak a Földön, de külső bolygószomszédunknál is érdekes jelenségeket produkálnak a Napból érkező plazmafelhők.

Hatóanyag csontvesztés ellen

Hatóanyag csontvesztés ellenAmerikai kutatók az ISS-en egy mesterségesen előállított vegyülettel kezeltek egereket, az állatoknál jelentősen csökkent a csontok súlytalanság okozta degradációja.

Hibernált ürgék

Hibernált ürgékSarki ürgéken kísérletezik ki azokat a módszereket, amelyek jövőben a hosszú időtartamú űrutazások résztevői hibernálására is alkalmasak lehetnek.

És a Marsra mikor megyünk?

És a Marsra mikor megyünk?A népi bölcsesség szerint nem lehet egy fenékkel két lovat megülni. Háromról nem is beszélve. Sikerülhet-e a mutatvány Elon Musknak?

Sugárvédelem hibernációval

Sugárvédelem hibernációvalÁllatkísérletek eredményéből arra következtetnek, hogy az űrhajósok mesterséges hibernálása védelmet nyújthat a kozmikus sugárzás káros hatásai ellen.

Amerika űrjövője

Amerika űrjövőjeEgy szakértő véleménye szerint a NASA általa szűkösnek tartott költségvetése nem elég a nagyratörő célok megvalósításához.

Európai mozaik – 2021. november

Európai mozaik – 2021. novemberHavi sorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységével kapcsolatos olyan információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

Üvegház az űrbe – és a sivatagba

Üvegház az űrbe – és a sivatagbaAz amerikai Nanoracks cég olyan csúcstechnológiájú üvegházak fejlesztésén dolgozik, amelyekben az űrben, de a földi sivatagokban is élelmiszernövényeket lehetne termeszteni.

Nukleáris termikus meghajtás

Nukleáris termikus meghajtásA NASA három cégcsoportot választott ki, hogy a nukleáris termikus meghajtásra vonatkozó koncepciós tanulmányokat készítsenek.

Nukleáris meghajtás

Nukleáris meghajtásEgy tanulmány szerint a NASA-nak fokoznia kellene erőfeszítéseit ezen a területen, ha el akar jutni emberekkel a Marsra.

Be my Valentine…

Be my Valentine…...in space, avagy bevezető az űrszexológiába.

Mesterséges fotoszintézis – valódi oxigén

Mesterséges fotoszintézis – valódi oxigénNövények híján is kell oxigént termelni, ha a Holdon vagy a Marson szeretnénk dolgozni vagy megtelepedni.

Szélenergia a Marson

Szélenergia a MarsonEgyéb lehetőségek híján a szélerőművek fontos szerephez juthatnak a majdani marsi telepek energiaellátásában.

Már csak egy lépés a Mars?

Már csak egy lépés a Mars?A holdraszállás már valóban karnyújtásnyira van, a világűr emberi szervezetre gyakorolt káros hatásait egyre jobban megismerve azonban kétséges, mikor következhet a marsutazás.

Megbízható MOXIE

Megbízható MOXIEMegbízhatóan termeli az oxigént a Marson a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) MOXIE berendezése, amely a Perseverance-en kapott helyet.

Új eszköz az űrben a szem egészségéért

Új eszköz az űrben a szem egészségéértA hosszú távú űrutazások során, mint amilyen a marsi utazás, különböző egészségügyi kihívásokkal kell szembenéznie a szakembereknek. Ilyen például a SANS.

PROGRAMAJÁNLÓ: Leszállások a Marson

PROGRAMAJÁNLÓ: Leszállások a MarsonNovember 8-án (hétfőn) 17 órától Horváth András tart érdekesnek ígérkező előadást a Műegyetemen, a MANT Űrkorszak sorozatában.

Biztonságos lehet-e a marsutazás?

Biztonságos lehet-e a marsutazás?Egy nemzetközi kutatócsoport megállapítása szerint igen, de legfeljebb akkor, ha a küldetés időtartama nem haladja meg a négy évet.

Sugárveszély

SugárveszélyAz USA Nemzeti Akadémiáinak egyik bizottsága támogatja a NASA javaslatát, miszerint módosítani kellene az űrhajósokat érő sugárzás megengedett határértékeit.

A célkeresztben a Hold és a Mars

A célkeresztben a Hold és a MarsA NASA több mint 370 millió dollárért 14 céggel szerződik különféle technológiafejlesztési programokra.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024