A kínai űrszonda egysége ma felemelkedett a Hold túlsó oldalán begyűjtött anyagmintával.
A május elején elindított Csang'e-6 (Chang'e-6) révén először történt ilyesmi az űrkutatás történetében. Kína korábbi holdi mintahozó küldetése, a Csang'e-5 az égitest innenső, a Földről mindig látható oldaláról hozott közel 2 kg-nyi kőzetet laboratóriumi vizsgálatok céljára. A most folyó Csang'e-6 program számára a következő kritikus lépés a randevú lesz a Hold körüli pályán keringő modullal, amely majd – a megfelelő időpontot kivárva – visszaindul a Föld felé az értékes anyagmintát rejtő tartállyal.
A felszállóegység június 4-én magyar idő szerint 1:38-kor emelkedett fel a felszínről, a Déli-sarki Aitken-medence térségében fekvő Apollo-kráter mellől, 2 nappal az odaérkezését követően. A 3000 N tolóerejű hatóműve mintegy 6 perc működés után kialakította a tervezett Hold körüli pályát. A kőzetfúró és a robotkar segítségével a felszín alól és a felszíni regolitból is vettek mintát, a műveleteket a Földön is szimulálták. Az adatkapcsolatot a földi irányítók és az űrszonda között a Hold körül keringő Csüecsiao-2 (Queqiao-2) relészonda biztosította.
(Kép: Xinhua / Jin Liwang)
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (China National Space Administration, CNSA) közlése szerint a Csang'e-6 leszállóegységére szerelt egyéb kínai tudományos berendezések (a kamerák, valamint a regolit szerkezetét és összetételét mérő, a majdani földi mintaelemzéshez referenciát szolgáltató műszerek) jól működtek, ahogyan a nemzetközi partnerek által készített berendezések is. A francia DORN (Detection of Outgassing RadoN) a Hold kérgéből elszökő radon gáz mennyiségének mérésére szolgál, a svéd NILS (Negative Ions at the Lunar Surface) a holdfelszínről a napszéllel való kölcsönhatás következtében eltávozó negatív töltésű ionokat méri. A leszállóegység tetejére szerelt olasz INRRI (INstrument for landing-Roving laser Retroreflector Investigations) passzív lézerreflektor helyzetjelző pontként szolgál a Hold túlsó oldalán a lézeres távolságméréshez.
A Csang'e-6 magával vitt egy „meglepetést”, egy kis holdjárót is. Miután eltávolodott a leszállóegységtől, az készítette ezt a fényképet a mintavételező szondáról és robotkarjáról. (Kép: CNSA / Xinhua)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Landolás a Hold túloldalán
Egy 53 napos kaland kezdete
A Csang'e-6 által gyűjtött anyagminta elhagyta a Hold felszínét (Xinhua)
Csang'e-6 holdfelszíni képek (Xinhua)