A NASA jelentése pesszimista álláspontra helyezkedik a napenergia világűrbeli hasznosítását illetően.
A jelentést január 10-én adta ki a NASA Technológiai és Stratégiai Irodája (OTPS, Office of Technology, Policy and Strategy). A tanulmányban a napenergia világűrbeli hasznosításának és mikrohullámokkal a Földre továbbításának (SBSP, space-based solar power) két korábban nyilvánosságra hozott architektúráját vizsgáltak. Figyelembe vették a létesítés teljes életciklusra vetített költségeit, valamint a rendszerek létrehozása során kibocsátásra kerülő üvegházgázok mennyiségét.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a vizsgált két rendszer egyike 0,61 dollár/kWh, míg a másik 1,59 dollár/kWh áron termelne energiát. Ezzel szemben a földi megújuló források, a szélerőművek, a vízerőművek és a földfelszíni napelemek 0,02–0,05 dollár/kWh áron termelik az energiát. Azt is megállapították, hogy az SBSP rendszereknél az üvegházgázok kibocsátásának intenzitása (a gyártás és a pályára állítás során) jóval elmarad az USA villamosenergia-hálózatának egészére napjainkban jellemző értéktől, viszont hasonló nagyságú, mint a jelenlegi megújuló erőforrásokat kiaknázó rendszereknél. Összességében az áramtermelés az SBSP rendszerekkel 12–80-szor költségesebb, mint a földfelszíni megújuló rendszerekkel.
Az SBSP rendszerek szószólói viszont kritizálják a NASA költségbecslését, szerintük azok elkészítésekor évekkel ezelőtti adatokat használtak, és a legrosszabb szcenáriókból indultak ki. Az egyik példájuk a pályára állítás költsége, amely mindkét változat esetében a teljes költségvetés több mint 70%-át teszi ki. A tanulmányban kilogrammonként 1000 dolláros költséggel és a nagy tételre való tekintettel 15%-os engedménnyel számoltak. Ezt pesszimista becslésnek tartják, tekintettel arra, hogy az SBSP rendszer pályára állítása csak a 2040-es években várható, addig pedig a felbocsátási árak csökkenésére lehet számítani.
Az SBSP energiatermelést támogató szervezetek, például az országos űrtársaság (NSS, National Space Society) szintén kritizálták a NASA tanulmányát. Ők is azzal érvelnek, hogy a NASA nem vizsgálta meg elég alaposan a költségeket és a módszer ígéretét. Egy másik csoport, a Space Frontier Foundation szerint a NASA jelentése pontosan azt bizonyítja, hogy az USA kormányának és a vállalatoknak komolyan kell venniük az SBSP energiatermelés lehetőségét.
A Caltech mérnökei tavaly sikeres kísérletet hajtottak végre, amelyben sikerült a világűrben napelemekkel termelt energiát a Földre továbbítaniuk. Ugyanakkor a NASA tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy ez az energiatermelési mód a költségeket tekintve nem veheti fel a versenyt a földi alternatívákkal. (Kép: Caltech)
Más országok és szervezetek is érdeklődnek az űrbeli energiatermelés lehetősége iránt, az ESA például ezzel a céllal finanszírozza a Solaris projektet, Kína, Japán és az Egyesült Királyság pedig saját elemzést készített az új technológia nyújtotta lehetőségekről. Az Egyesült Államokban a NASA-n kívül viszont csak néhány intézmény érdeklődik az SBSP iránt. Ezen kivételek közé tartozik a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech), amely a Space Solar Power Demonstrator projekt keretében sikeres energiatovábbítási kísérletet hajtott végre.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Energia az űrből
Asztroelektromosság
Űrnapelempark
A NASA jelentése szkeptikus az űrbeli naperőművekkel kapcsolatban (Space News)