Az ENSZ is tárgyalni fog arról, mit lehet tenni a sötét és rádiócsendes égbolt megóvása érdekében. Pontosabban folytatja a kérdés tárgyalását.
Cikkünk első részében hírt adtunk arról, hogy Az ENSZ Világűrbizottságának (UN COPUOS, Committee on the Peaceful Uses of Outer Space) Tudományos és Technikai Albizottsága (COPUOS-STS, Scientific and Technological Subcommittee) 2025-től kezdődően napirendjére tűzi „A sötét és (rádió)csendes égbolt, a csillagászat és a nagy műholdkonstellációk: a felmerülő problémák és kihívások áttekintése” (Dark and quiet skies, astronomy and large constellations: addressing emerging issues and challenges), vagy röviden „A műholdseregek problémái” című napirendi pontot. Cikkünk második részében kitérünk a kérdéskör ENSZ-es tárgyalásának előzményeire.
Nos, a Világűrbizottság és albizottságai napirendjén szereplő témák nem az „égből pottyannak” az ülésterembe, azok napirendre kerülését hosszadalmas előkészítő munkának kell megalapoznia. (Ellenkező esetben a legragyogóbb ötlet is egy „Elhangzott az a vélemény is...” [The view was expressed...”] kezdetű bekezdés formájában bekerül ugyan az Albizottság jelentésébe, de a következő évre könnyen feledésbe merülhet.) A műholdseregek esetében megtörtént ez az alapos előkészítés. Igaz, hogy a műholdak ezreinek pályára állításáról szóló tervekről már korábban is hallani lehetett, a tényleges nyitányt mégis a Starlink rendszer első 60 tesztműholdjának pályára állítása jelentette 2019 májusában. Ezt követően már az STS legközelebbi ülésén, 2020 februárjában szóba került a kérdés, sőt egy szakmai előadás is elhangzott a műholdseregek jelentette problémákról. Időközben a kérdéskört felvető cikkek is megjelentek (lásd például itt), illetve szakmai fórumokon előadások hangzottak el (lásd itt és itt) és egyeztetések történtek, ezekre nem térünk ki, csak korábbi cikkeinkre utalunk.
Az ENSZ-ben az első lépés tehát 2020-ban történt, amikor a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) részéről Piero Benvenuti szakmai előadásában exponálta a várhatóan felmerülő problémákat. Előadásában az IAU nevében azzal a kéréssel fordult a Világűrirodához (UN OOSA, Office for Outer Space Affairs, amely többek közt a COPUOS titkársági feladatait is ellátja), hogy tegyék lehetővé a műholdseregek zavaró hatásának tárgyalását az ENSZ megfelelő fórumain. A COPUOS STS 2021. évi (58.) ülésszakán történtekről portálunkon is írtunk. Hírt adtunk arról, hogy öt ország hivatalosan is felvetette a témát, és javasolták a kérdés részletes tárgyalását az STS következő ülésszakán. Érvelésüket két szakmai előadással is alátámasztották (lásd lent). Az IAU képviselői a sötét és csendes égboltról korábban tartott szakmai konferencia megállapításaira alapozva azt fejtették ki, miért fontos a COPUOS számára a csillagászati kutatások zavartalanságának biztosítása, és általánosságban foglalkoztak a fényszennyezés problémájával. Három kanadai kutató konkrétabb megközelítést mutatott be. Bemutatták a NEOSSat kanadai mikroműholddal végzett méréseik eredményét, miután 247 Starlink műholdra 1519 fotometriai mérést végeztek.
Kanadai kutatók a NEOSSat mikroműholddal mérték a Starlink műholdsereg tagjainak fényességét, eredményeiket a COPUOS STS 2021. évi ülésén mutatták be. (Kép: DRDC, Kanada és UN OOSA)
Az előkészítés nyomán a téma megvitatása 2022-ben és 2023-ban is önálló napirendi pontként szerepelt a COPUOS STS 59., illetve 60. ülésszakán. Akkor a napirendi pont megnevezése csak „Általános véleménycsere a sötét és csendes égboltról a tudomány és a társadalom szempontjából” (General exchange of views on dark and quiet skies for science and society) volt, tehát még nem a most eldöntött, végleges, jövő évtől napirendre kerülő címet viselte, csak a különböző vélemények kifejtését várták. Az elhangzott vélemények összefoglalóját az STS említett két ülésszakának a COPUOS számára készített jelentéséből részletesen is megismerhetik a mélyebben érdeklődő olvasók (lásd lent). Eközben a témához kapcsolódóan az STS küldöttei 2022-ben egy, 2023-ban három szakmai előadást is meghallgathattak. Ausztrál részről mindkét évben bemutatták a földi eredetű fényszennyezés általános kérdéseit, és azokat a nagy optikai és rádiócsillagászati obszervatóriumokat, amelyek kutatómunkájához elengedhetetlen a sötét és rádiócsendes égbolt biztosítása. 2023-ban egy további előadáson az IAU a sötét és csendes égboltot a műholdseregek okozta interferenciától védelmező központja (IAU CPS) mutatkozott be, illetve egy másik előadásban a Starlink álláspontját mutatták be, beleértve azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a cég a zavarás csökkentése érdekében tesz.
Ausztráliának a sötét égbolt védelmét élvező nagy obszervatóriumai. (Kép: Department of Industry, Science, Energy and Resources, Ausztrália és UN OOSA)
Ilyen előzmények után került sor idén január 29. és február 9. között az STS 61. ülésszakára. Ehhez kapcsolódóan a műholdseregek kérdésének tárgyalását szorgalmazó államok és szervezetek (Spanyolország, Chile, Európai Déli Obszervatórium, Négyzetkilométeres Rádiótávcső-hálózat Obszervatórium és IAU CPS) az ülésszakhoz kapcsolódó szakmai rendezvényt szerveztek, továbbá magán az ülésszakon is elhangzott egy szakmai előadás. Utóbbiban az IAU CPS részéről Connie Walker bemutatta központ tevékenységét, valamint beszámolt arról a szimpóziumról, amelyet 2023 októberében rendeztek a sötét égbolt védelme témájában. Bemutatta azt is, milyen űrpolitikai fórumokon adtak eddig hangot a műholdseregek zavaró hatásával kapcsolatos aggályaiknak.
Ezzel párhuzamosan az ülésszakon az erőfeszítéseket támogató államok beterjesztették a cikkünk első részében említett dokumentumukat, amelyben javasolták, hogy a műholdseregek problémáival foglalkozó napirendi pont 2025-től szerepeljen az Albizottság napirendjén. Érdeklődéssel várhatjuk az évtizedünk második felében elhangzó véleményeket, kifejtendő álláspontokat, és azt, hogy a munka eredményeképpen megszületik-e valamilyen hivatalos, az ENSZ Közgyűlése által jóváhagyott, bár továbbra sem kötelező erejű ajánlás.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink: fent az ötezredik
Zavar az égből
A Hubble-t is zavarják
Halványabb Starlinkek
A csillagászok tiltakoznak
Jobb híján
Sötét és csendes
Műholdseregek és csillagászat
A Starlink és a csillagászok
A sötét égboltért (1. rész)
A műholdak csillagászatot zavaró hatása a COPUOS napirendjére kerülhet (Space News)
A COPUOS STS 2024. évi ülésének dokumentumai
A COPUOS STS 2024. évi ülésének javaslata a 2025. évi ülés napirendjére
IAU Centre for the Protection of the Dark & Quiet Sky from Satellite Constellation Interference
United Nations Agrees to Address Impact of Satellite Constellations on Astronomy (IAU CPS)
18 ország és 4 szervezet közös javaslata az STS számára (UN COPUOS STS 2024)
The impact of mega-constellations of communication satellites on Astronomy, Piero Benvenuti (IAU)
Recommendations from the Dark & Quiet Skies Workshop, C. Walker és P. Benvenuti (IAU)
Canadian Space-based Photometric Measurements of the Starlink Constellation
Az STS 2022. évi ülésének jelentése a COPUOS számára
Az STS 2023. évi ülésének jelentése a COPUOS számára
Dark and Quiet Skies in Australia - Mitigating the Impacts of Terrestrial ALAN and RFI, F. Watson
Dark and Quiet Skies: An Australian Perspective, Fred Watson (Australia)
IAU Centre for the Protection of the Dark & Quiet Sky..., Chris Hofer (USA)
US Private Sector Contributions to Dark and Quiet Skies, David Goldstein (USA)
Az STS 2024. évi ülése alkalmából tartott, a sötét égbolt kezdeményezéshez kapcsolódó rendezvény
A „Dark & Quiet Skies – Astronomy and Satellite Constellations: Pathways Forward” szimpóziumról