Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Nap és bolygótestvéreink Cikkek: 61 - 80

A Mars Express és következő évei

A Mars Express és következő éveiNemrég múlt a tizedik évfordulója, hogy az európai űrszonda elindult a Marshoz. Mit csinált, és milyen feladat vár még ott rá?

JUICE: műszerek magyar részvétellel

JUICE: műszerek magyar részvétellelAz Európai Űrügynökség (ESA) első nagy bolygóközi szondája, a Jupiterhez indítandó JUICE fedélzeti műszerei között magyar fejlesztésűek is lesznek.

Amerikai napfizikai űrtervek

Amerikai napfizikai űrtervekA költségmegtakarítás elérte a NASA következő évtizedre tervezett, a Napot és a Nap-Föld kapcsolatokat kutató űreszközeit is. Azért a program így is elég gazdag.

A Vénusz-átvonulás képei űreszközökről

 A Vénusz-átvonulás képei űreszközökrőlMa reggel, napkelte után Magyarországról is megfigyelhető volt a Vénusz átvonulása a Nap korongja előtt. Hogy látták a különös égi jelenséget a műholdak?

A Hubble is figyeli majd a Vénusz-átvonulást

A Hubble is figyeli majd a Vénusz-átvonulástPedig az érzékeny űrtávcsővel még a Nap közelébe sem szabad nézni! Akkor hogyan, és miért?

Köszönjük, magnetoszféra!

Köszönjük, magnetoszféra!Nem meglepő, űreszközökkel mégis most először kimutatott eredmény, hogy a napszélnek ugyanaz a „lökése” a Mars légköréből sokszorta több oxigént „fúj el”, mint a Földéből.

Ózonréteg a Vénuszon is

Ózonréteg a Vénuszon isAz európai Venus Express szonda úgy találta, hogy belső bolygószomszédunk légkörének felső régióiban is van egy ózonréteg.

Eltűnőben van a napfoltciklus?

Eltűnőben van a napfoltciklus?Ezzel a meglepő, de mérési adatokon alapuló feltételezéssel álltak elő nemrég amerikai napfizikusok.

A Vénusznál a japán űrszonda

A Vénusznál a japán űrszondaA májusban indult Akatsuki lefékezett és pályára állt a Vénusz körül. A manőver sikeréről csak később tudnak megbizonyosodni.

Phobos: egy darab a Marsból?

Phobos: egy darab a Marsból?A Mars két kis holdját 1878-ban fedezte fel Asaph Hall. Utána közel egy évszázadig nem sokat tudhattunk meg róluk.

Születésnapi sapka

Születésnapi sapkaA tíz éve startolt Mars Express kerek évfordulóját egy a vörös bolygó északi jégsapkájáról készült mozaikképpel köszöntötte az ESA.

PROGRAMAJÁNLÓ: Napfoltmaximum 2013-ban?

PROGRAMAJÁNLÓ: Napfoltmaximum 2013-ban?Kálmán Béla székesfehérvári előadása november 27-én (kedden) délután háromnegyed hatkor kezdődik.

A legélesebb kép a napkoronáról

A legélesebb kép a napkoronárólA felvételt nem egy műholdon, hanem egy ballisztikus rakétán repült ultraibolya távcsővel készítették. A műszer csak alig több mint 5 percig működött, de a kutatók szerint megérte!

Európai bolygókutatási konferencia Budapesten

Európai bolygókutatási konferencia Budapesten„Workshop on Mars – Connecting Planetary Scientists in Europe” címmel háromnapos konferenciát tartanak június 5-7. között.

Ami a Jupiter holdrendszeréből „kifacsarható”: JUICE

Ami a Jupiter holdrendszeréből „kifacsarható”: JUICEEldőlt, hogy a 2020-as években az ESA első nagy űrszondás küldetése a Jupiter, valamint a bolygó jeges holdjainak vizsgálatára indul.

Mi lesz a Curiosity után?

Mi lesz a Curiosity után?Még oda sem ért a frissen indított Curiosity a Marshoz, máris olvasni olyan amerikai véleményeket, hogy a mostani program nem valami még nagyobbnak a kezdete, hanem inkább a bolygó aktív kutatásának a vége lesz. Szükség lehet orosz segítségre is.

Az Enceladus „vizezi” a Szaturnuszt

Az Enceladus „vizezi” a SzaturnusztAz óriásbolygó légkörében levő, korábban megmagyarázatlan eredetű vízről az ESA Herschel-űrtávcsövének infravörös mérési alapján kiderítették, hogy az Enceladus holdról származik.

Különleges napfogyatkozás 2.

Különleges napfogyatkozás 2.Ezúttal az európai Proba-2 műhold napfogyatkozás-felvételeit mutatjuk be, amelyek ugyancsak különös körülmények között születtek január 4-én.

Kriokarsztos felszíni mintázatok elemzése a Mars közepes szélességein

Kriokarsztos felszíni mintázatok elemzése a Mars közepes szélességeinEzzel a címmel tartott előadást Orgel Csilla, az ELTE hallgatója csütörtökön, a prágai Világűrkongresszus Mars-kutatással foglalkozó szimpóziumán.

PROGRAMAJÁNLÓ: ELTE Csillagászati Nap

PROGRAMAJÁNLÓ: ELTE Csillagászati NapSzeptember 24-én, az ELTE TTK lágymányosi kampuszán először rendezik meg a Csillagászati Napot, amelyen a ELTE Csillagászati Tanszékén folyó kutatómunkát mutatják be.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 340 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024