Még öt év van a startig és több mint egy évtized a Jupiterhez való megérkezésig, de már javában folynak az európai bolygókutató űrszonda előkészületei.
Az Európai Űrügynökség (ESA) által nemrég nyilvánosságra hozott fantáziaképen már az űreszköz végleges felépítésére vonatkozó elképzelést is be tudta mutatni az alkotó. A JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) az Airbus Defence and Space űripari vállalatcsoport irányításával épül, az ESA megrendelésére.
A JUICE űrszonda fantáziaképe mellett a Jupiter és nagy Galilei-féle holdjai sorakoznak, természetesen nem méretarányos ábrázolásban. (Kép: ESA / ATG medialab – műhold fantáziarajz; NASA / ESA / J. Nichols / University of Leicester – Jupiter; NASA / JPL – Ganymedes; NASA / JPL / University of Arizona – Io; NASA / JPL / DLR – Callisto és Europa)
Az űrszondán a legfeltűnőbb részegység a két jellegzetes, kereszt alakot formázó napelemtábla. A fedélzeti berendezések működtetéséhez szükséges elektromos energia termelését szolgáló napelemek összfelülete 97 m2, amivel a JUICE lesz az eddigi legkiterjedtebb napelemtáblákkal repülő bolygóközi szonda. A méretet indokolja, hogy a Jupiter a Naptól meglehetősen messze van, így a napsugárzás gyenge, ugyanakkor 850 W körüli teljesítményt igényelnek majd a műszerek.
A JUICE sokoldalú tudományos programjában szerepel a Jupiter turbulens légkörének vizsgálata, a magnetoszféra kutatása, valamint – a szonda nevéből is kikövetkeztethető módon – a közel bolygóméretű nagy holdak, különösen a Ganymedes, az Europa és a Callisto részletes felmérése. Mindhárom jeges felszínű hold esetében feltételezik a kutatók, hogy a vastag kéreg alatt folyékony vízből álló óceánok húzódnak. Így az égitestek beható vizsgálata kulcsfontosságúnak tűnik az ottani lehetséges életformák létének vagy nem létének kutatása szempontjából is.
A JUICE egyelőre nem az az űrszonda lesz, amely leszállna a jeges holdak valamelyikének felszínére. Kameráival azonban nagyfelbontású képeket készít az égitestekről, elemzi felszínük ásványi összetételét. Más berendezésekkel „belát” a felszín alá, információt szerez a holdak belső felépítéséről. Az égitestek igen ritka és vékony légköre is a kutatások tárgya lesz.
A fenti ábra kinagyított részlete az űrszondával. (Kép: ESA / ATG medialab)
Az űreszköz képére tekintve feltűnő még a 10 m hosszú árboc, amelynek a végén a magnetométert helyezik el (az ábrán alul), illetve a 16 m hosszú, a radaros berendezéshez tartozó antenna (fent, keresztben). Ezeken kívül az elektromos és mágneses mező mérésére szolgáló berendezések is „kinyúlnak” az űrszonda testéből. A Ganymedes a Naprendszer egyetlen olyan ismert holdja, amelyről tudják, hogy saját, belső eredetű mágneses térrel rendelkezik. A JUICE egyik fontos feladata ennek, és a Jupiter magnetoszférájával való kölcsönhatásának a vizsgálata lesz.
A JUICE összesen 11 műszeregyüttese illetve tudományos kísérlete a következő:
A Jupiter és holdjai kutatására készülő európai űrszonda 2022-ben indul, útja az óriásbolygó melletti pályára állásig hét éven át tart majd. Először a Jupiter körüli pályára kerül, több alkalommal megközelíti az Europa, Ganymedes és Callisto holdakat, majd végül a küldetése utolsó 9 hónapjában a Ganymedes körüli pályára áll. Ezzel az első olyan űreszközzé válik, amely egy másik bolygó holdja körül kering. A JUICE programja széles nemzetközi (európai, amerikai és japán) együttműködésben valósul meg. A fedélzeti műszerek közül a PEP és a J-MAG előkészítésében, illetve a PRIDE kísérletben magyarok is részt vesznek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Készülhet a JUICE
Folyhat tovább a JUICE
Európai űrcsillagászati tervek a 2030-as évtizedig
JUICE: műszerek magyar részvétellel
Ami a Jupiter holdrendszeréből „kifacsarható”: JUICE
Ilyen lesz majd az épülő JUICE (ESA)
JUICE honlap (ESA)