Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Nap és bolygótestvéreink Cikkek: 201 - 220

A Huygens az ESA-t népszerűsítette

A Huygens az ESA-t népszerűsítetteA Huygens űrszonda leszállásáról szinte valamennyi európai hírújság címoldalon számolt be, az ESA honlapja pedig látogatottsági rekordot döntött.

Leszállás a Titanon: Viharos ereszkedés után sárba pottyanva...

Leszállás a Titanon: Viharos ereszkedés után sárba pottyanva...Tovább folyik az európai Huygens ereszkedési és landolási adatainak kiértékelése. A legújabb információk szerint a leszállószonda a légkör felső rétegeiben szinte hánykolódott, majd “sárban” szállt le. Közben elkészült a leszállási térség hamis színes domborzati képe is.

Rendkívüli felvételek a Titanról!

Rendkívüli felvételek a Titanról!Újabb szenzációs felvételt tett közzé az Európai Űrügynökség, amely ezúttal a leszállóhely közvetlen környezetét mutatja.

Leszállás a Titanon: ereszkedés a légkörben

Leszállás a Titanon: ereszkedés a légkörbenAz európai készítésű Huygens a legfontosabb méréseit a légkörben való ereszkedés során végzi el.

Laszállás a Titanon: Még öt nap

Laszállás a Titanon: Még öt napMilyen légkörbe ereszkedik a Huygens? A Cassini űrszonda felvételei alapján először lehettünk tanúi felhőképződésnek a Titan atmoszférájában.

Új év, új események

Új év, új eseményekEgy rövid ízelítőt adunk abból, hogy mi fog történni 2005-ben az űrkutatás világában.

Kiállítás: Az első emberes Mars-expedíció

Kiállítás: Az első emberes Mars-expedícióA Mars Society Magyar Tagozatának pályázatára érkezett legjobb pályamunkákból kiállítás nyílik a TIT Budapesti Planetáriumában.

Nemzetközi Holdi Obszervatórium (2. rész)

Nemzetközi Holdi Obszervatórium (2. rész)Kétrészes sorozatunk végén a Hold déli pólusának környékére telepítendő csillagászati obszervatórium terveiről számolunk be.

Elérte a Holdat a SMART-1

Elérte a Holdat a SMART-1Hétfőn Hold körüli pályára állt a több mint egy éve utazó, első európai holdszonda.

Rajzpályázat a Titanról

Rajzpályázat a TitanrólAz amerikai Planetary Society a Huygens szonda leszállására készülve rajzpályázatot hirdet a Szaturnusz Titan nevű holdjával kapcsolatban. Az internetes beküldési határidő november 28-a, vasárnap.

A SMART-1 első eredményei

A SMART-1 első eredményeiA 2004. november 15-én Hold körüli pályára állt első európai holdszonda, a SMART-1 sikeresen túljutott műszereinek tesztfázisán. Hold körüli pályájáját ha lassan is, de a megfelelő szintre csökkentette, hogy megkezdhesse tudományos programját.

Titan: mozaikkép 10 kilométer magasról

Titan: mozaikkép 10 kilométer magasrólA Huygens szonda leszállása során a 13 és 8 km magasság között készített harminc felvételből mozaikképet állítottak össze. Már az összes nyers kép megtekinthető az interneten!

A rádiócsillagászok (is) a Titant figyelik

A rádiócsillagászok (is) a Titant figyelikAmikor a Huygens szonda belép az óriáshold légkörébe, egy egyedülálló kísérlet keretében a földi rádióteleszkópok globális hálózatát is arra irányítják majd.

Leszállás a Titanon: Még két nap

Leszállás a Titanon: Még két napE hét pénteken (14-én) az európai Huygens leszállószonda megkezdi izgalmas zuhanását, majd ereszkedését a Szaturnusz legnagyobb holdjának légkörében. Soha az emberiség történetében még nem próbálkoztak landolással a Földtől ilyen távol. A több, mint hét évig tartó hosszú utazás végén a Huygens csupán pár óráig működik majd, mérései java részét a Titan légkörében való ereszkedés közben végzi el.

Leszállás a Titanon: Még hét nap

Leszállás a Titanon: Még hét napJanuár 14-én az európai Huygens leszállószonda megkísérli a leereszkedést a Szaturnusz Titan nevű holdjára. Még soha az asztronautika történetében nem próbálkoztak hasonló manőverrel a Földtől ilyen távol. Az ŰRVILÁG megkezdi a visszaszámlálást!

Az űridőjárás kutatása Japánban

Az űridőjárás kutatása JapánbanAz űridőjárás tanulmányozása alatt szűkebb értelemben a Föld mágneses tere és felsőbb atmoszférája napszéllel való kölcsönhatásának leírását értjük. Japán az űridőjárás-kutatásokból is kiveszi a részét.

A Nemzetközi Űrállomás, mint szerelőbázis

A Nemzetközi Űrállomás, mint szerelőbázis2006-2015 között Oroszország kifejleszt egy új, Föld körül keringő indítóállást, ami az űrhajósok számára is megközelíthető lesz. A fejlesztés első fázisára a Nemzetközi Űrállomáson kerülhet sor.

Nemzetközi Holdi Obszervatórium (1. rész)

Nemzetközi Holdi Obszervatórium (1. rész)A Holdra telepítendő csillagászati megfigyelőállomás újra és újra felbukkanó érdekes elképzelés.

A Phobos nagyfelbontású képe

A Phobos nagyfelbontású képeAz ESA Mars Express szondája csodálatos közelképeket készített a vörös bolygó nagyobbik holdjáról.

Oroszország is a Marsra tart (11. rész)
Az utolsó szovjet terv

Oroszország is a Marsra tart (11. rész)<br>Az utolsó szovjet tervA szovjet Mars-tervek újabb, meghatározó állomását jelentette az 1988-as lépés. Akkor az Enyergija cég egy újabb javaslattal állt elő. Az 1989-re kidolgozott program volt az utolsó, amit még szovjet szakemberek terveztek. 1991 decemberében a Szovjetunió 1922-es évi megalakulását követően, létezésének 70. évében megszűnik.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 354 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024