Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Nap és bolygótestvéreink Cikkek: 81 - 100

PROGRAMAJÁNLÓ: ELTE Csillagászati Nap

PROGRAMAJÁNLÓ: ELTE Csillagászati NapSzeptember 24-én, az ELTE TTK lágymányosi kampuszán először rendezik meg a Csillagászati Napot, amelyen a ELTE Csillagászati Tanszékén folyó kutatómunkát mutatják be.

Az első közös NASA-ESA Mars Orbiter műszerei

Az első közös NASA-ESA Mars Orbiter műszereiA 2016-ra tervezett ExoMars Trace Gas Orbiter keringőegységére öt műszert választottak ki a közelmúltban a két űrügynökség szakemberei.

Napfogyatkozás négyszer egymás után

Napfogyatkozás négyszer egymás utánAz ESA Proba-2 műholdja négy egymás utáni pályáján is „látta” a július 11-i teljes napfogyatkozást – igaz csak részlegesen.

Nagy siker volt a Bolygótudományi Nap

Nagy siker volt a Bolygótudományi NapAz ELTE Planetológiai Műhely és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) március 19-én rendezte Budapesten a Bolygótudományi Napot.

A legjobb közelképek a Phobosról

A legjobb közelképek a PhobosrólAz ESA tegnap hozta nyilvánosságra azokat a képeket, amelyeket a Mars Express szonda március 7-én készített a Mars nagyobbik holdjáról.

A Phobos közelében

A Phobos közelébenŰreszköz még sosem jutott olyan közel a Mars nagyobbik holdjához, mint most az ESA Mars Express űrszondája.

Az ExoMars műszereinek kiválasztása

Az ExoMars műszereinek kiválasztásaAz ESA és a NASA a világ minden tájáról hív kutatókat, hogy a közösen létrehozandó Mars-küldetésükhöz, az ExoMars szonda keringőegységéhez javasoljanak fedélzeti műszereket.

Zöld utat kapott az ExoMars program

Zöld utat kapott az ExoMars program Az ESA Tanácsa 2009. december folyamán engedélyezte, hogy folytassák az ExoMars program kivitelezési munkáit.

PROGRAMAJÁNLÓ: A Nap megfigyelése egykor és most

PROGRAMAJÁNLÓ: A Nap megfigyelése egykor és mostNovember 24-én (kedden) délután Kálmán Béla tart előadást Nap kutatásáról Székesfehérváron.

Randevúk a Phobosszal

Randevúk a PhobosszalAz európai Mars Express szonda a következő hetekben többször megközelíti a Mars nagyobbik holdját. A legnagyobb közelség idején, július 23-án 100 km-nél is közelebbről fényképezi majd az égitestet.

Utazás a Napba – indulás 2018-ban

Utazás a Napba – indulás 2018-banA NASA olyan helyre küldene egy űrszondát, ahol még egy sem járt: közvetlenül a Nap külső légkörébe. Most kiválasztották a Solar Probe Plus műszereit.

Cluster: négy műhold, tíz év

Cluster: négy műhold, tíz évA Föld mágneses környezetét kutató, ma is kitűnően működő európai műholdnégyes egy évtizeddel ezelőtt indult.

Francia és svéd műholdak Dnyepr rakétával

Francia és svéd műholdak Dnyepr rakétávalEgy napkutató űreszköz és egy űrbeli kötelékrepülést végrehajtó műholdpáros indult kedden orosz hordozórakétával.

A Bolygótudományi Nap közvetítése

A Bolygótudományi Nap közvetítéseAki nem tud holnap elmenni az ELTE Bolygótudományi Nap előadásaira, a Galileo Webcast élő internetes közvetítése révén az sem marad le a programról.

PROGRAMAJÁNLÓ: Bolygótudományi Nap

PROGRAMAJÁNLÓ: Bolygótudományi NapAz ELTE Planetológiai Műhely és a Magyar Asztronautikai Társaság március 19-én rendezi meg Budapesten a Bolygótudományi Napot.

Napkutató műhold indult Floridából

Napkutató műhold indult FloridábólA NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) mesterséges holdja Atlas-5 rakétával startolt.

MEGFEJTÉS: Naprendszer

MEGFEJTÉS: NaprendszerA Naprendszer mely holdjainak formálásában játszik kitüntetett szerepet az árapályfűtés? Megtudjuk, ki nyerte helyes megfejtéséért a Természet Világa csillagászati különszámának ajándék példányát.

REJTVÉNY: Naprendszer

REJTVÉNY: NaprendszerAz elmúlt évtizedekben a Naprendszerről rengeteg új ismerethez jutottunk űreszközök segítségével.

Néhány pillantás a Vénuszra

Néhány pillantás a VénuszraAz Envisat földmegfigyelő műhold egyik műszere nem csak a saját bolygónkról gyűjt adatokat, de az év elején több alkalommal a Vénuszt is „elcsípte”.

A STEREO ikerszondák napaktivitási minimumban

A STEREO ikerszondák napaktivitási minimumbanA 2006 októberében elindult két STEREO szonda ez év áprilisára a Nap felől nézve már 48 foknyira távolodott el egymástól, ezzel lehetővé téve a Föld felé irányuló koronakitörések (CME) követését, szerkezetük megismerését, a várt nagy előrelépést az űridőjárás előrejelzésében.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 341 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024