Ötfordulós rejtvénysorozatunk utolsó kérdésére adott helyes válasszal a Park Könyvkiadó nemrég megjelent kötetét, A földrajz jövőjét lehet megnyerni!
„Új űrverseny kezdődött. A zsákmány a győzteseké. A kihívást az jelenti, hogy az egész emberiség legyen a győztes.”
A világűr: az új határvidék, vad és törvények nélküli hely. Már most is központi szerepet tölt be gazdaságunkban, kommunikációnkban, katonai stratégiánkban és földi nemzetközi kapcsolatainkban. Most ez az emberi felfedezések, a kizsákmányolás – és talán a hódítások – legújabb színtere. Felfelé és kifelé tartunk, és magunkkal visszük a hatalmi harcainkat. Kína, az Egyesült Államok és Oroszország jár az élen.
A fizikai területektől és a műholdakhoz szükséges erőforrásoktól a fegyverekig és a stratégiai csomópontokig a geopolitika ugyanolyan fontos odafent az égbolton, mint idelent a Földön. Aki kíváncsi arra, hogyan jutottunk idáig és merre tartunk, hogy visszatérünk-e a Holdra vagy milyenek lesznek az űrháborúk, a választ ebben a könyvben megtalálja.
Egy ideje gyűlnek az arra utaló jelek, hogy a 21. század meghatározó geopolitikai története a világűrben íródik. Az elmúlt években ritka fémeket és vizet találtak a Holdon; egyes
magáncégek pedig, mint például Elon Musk SpaceX-e, jelentősen csökkentették a világűr elérésének költségét; miközben a nagyhatalmak rakétákat indítottak a Földről, hogy új fegyvereiket tesztelve megsemmisítsék saját műholdjaikat. Mindezek az események egy kibontakozó nagyobb történet részei.
A Park Könyvkiadó jóvoltából rejtvénysorozatot indítottunk. Öt héten át hétfőnként egy-egy, a könyvhöz kapcsolódó rejtvénykérdéssel jelentkeztünk. A válaszok beküldési határideje az adott hét péntekén éjfélkor volt, szombatra pedig a helyes megfejtést beküldők között kisorsoltuk A földrajz jövője című, frissen megjelent kötet egy-egy ajándék példányát. Ez a mostani az utolsó rejtvénykérdés és az utolsó esély a nyerésre! Tim Marshall könyvének 7. fejezete (Oroszország leszálló ágban) Oroszország űrtevékenységéről szól, ehhez kapcsolódik e heti kérdésünk. Az Oroszországot sújtó szankciók miatt nem indulhatott el orosz hordozórakétával Európa marsjárója. Melyik európai–orosz program része volt, és kiről nevezték el a járművet? Mi köze volt a névadónak az űrkutatáshoz? A válaszokat tehát március 22-én (pénteken) éjfélig várjuk, az urvilag@urvilag.hu címre.
Tim Marshall: A földrajz jövője – Hogyan változtatja meg világunkat a hatalom és a politika a világűrben? Park Könyvkiadó, Budapest, 2024. ISBN: 9789636330606. Fordította: Both Előd. Terjedelem: 320 oldal, füles kartonált, méret: 210 mm × 140 mm. Ára 5499 Ft. Megvásárolható a könyvesboltokban és az online könyváruházakban. Kapcsolódó cikkek:
KÖNYVAJÁNLÓ: A földrajz jövője
REJTVÉNY: Bolyhos
MEGFEJTÉS: Bolyhos
REJTVÉNY: Egy nap, két esemény
MEGFEJTÉS: Egy nap, két esemény
REJTVÉNY: A kínai rakétatechnika atyja
MEGFEJTÉS: A kínai rakétatechnika atyja
REJTVÉNY: Kellemetlen megsemmisítés
MEGFEJTÉS: Kellemetlen megsemmisítés