Ki vagy mi volt Bolyhos, mi köze az űrkutatáshoz, és miről lett híres? Itt van A földrajz jövője című könyvért folyó rejtvénysorozatunk első kérdésének megfejtése és a szerencsés nyertes neve.
„Új űrverseny kezdődött. A zsákmány a győzteseké. A kihívást az jelenti, hogy az egész emberiség legyen a győztes.”
A világűr: az új határvidék, vad és törvények nélküli hely. Már most is központi szerepet tölt be gazdaságunkban, kommunikációnkban, katonai stratégiánkban és földi nemzetközi kapcsolatainkban. Most ez az emberi felfedezések, a kizsákmányolás – és talán a hódítások – legújabb színtere. Felfelé és kifelé tartunk, és magunkkal visszük a hatalmi harcainkat. Kína, az Egyesült Államok és Oroszország jár az élen.
A fizikai területektől és a műholdakhoz szükséges erőforrásoktól a fegyverekig és a stratégiai csomópontokig a geopolitika ugyanolyan fontos odafent az égbolton, mint idelent a Földön. Aki kíváncsi arra, hogyan jutottunk idáig és merre tartunk, hogy visszatérünk-e a Holdra vagy milyenek lesznek az űrháborúk, a választ ebben a könyvben megtalálja.
Egy ideje gyűlnek az arra utaló jelek, hogy a 21. század meghatározó geopolitikai története a világűrben íródik. Az elmúlt években ritka fémeket és vizet találtak a Holdon; egyes
magáncégek pedig, mint például Elon Musk SpaceX-e, jelentősen csökkentették a világűr elérésének költségét; miközben a nagyhatalmak rakétákat indítottak a Földről, hogy új fegyvereiket tesztelve megsemmisítsék saját műholdjaikat. Mindezek az események egy kibontakozó nagyobb történet részei.
A Park Könyvkiadó jóvoltából rejtvénysorozatot indítottunk, amelyben öt héten át hétfőnként egy-egy, a könyvhöz kapcsolódó rejtvénykérdéssel jelentkezünk. A válaszok beküldési határideje az adott hét péntekén éjfélkor lesz, szombatra pedig a helyes megfejtést beküldők között kisorsoljuk A földrajz jövője című, frissen megjelent kötet egy-egy ajándék példányát.
Tegnap végét ért az első forduló, amelyben azt kérdeztük, ki vagy mi volt Bolyhos, mi köze az űrkutatáshoz, és miről lett híres. 1960 augusztusában a Szputnyik–5 fedélzetén először járt két kutya a világűrben, Sztrelka és Bjelka. Sztrelkának az űrrepülés után kölykei születtek, ezek egyike volt Bolyhos, vagy eredeti orosz nevén Pusinka (Пушинка). Azért lett híresebb testvéreinél, mert Hruscsov szovjet minisztertanácsi elnök 1961-ben Kennedy amerikai elnöknek és feleségének ajándékozta.
Pusinka „útlevélképe” abban a dokumentumban, amellyel az Egyesült Államokba utazott. (Kép: Wikipedia)
Köszönjük olvasóink aktivitását, az összesen egy híján 20 beküldött megfejtést – akadt közöttük egy-két olyan is, amelyik nem talált, de hát a kérdés nem is volt túlságosan könnyű. A helyes választ adók neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Hamar Dénes olvasónknak kedvezett. Vele hamarosan felvesszük a kapcsolatot, hogy a Park Könyvkiadó el tudja juttatni címére a könyvnyereményét.
Pusinka a Fehér Ház kertjében. (Kép: FK Library)
Követező rejtvénykérdésünkre csak hétfőig kell várni. Még négy forduló van hátra, így aki most nem nyerte meg A földrajz jövője című kötet egy példányát, az se csüggedjen, lesz még esély!
Kennedy elnök és családja 1963. augusztus 14-én Pusinka két kölykével és a család többi kutyájával. (Kép: Cecil Stoughton, U.S. National Archives and Records, Wikipedia)
Tim Marshall: A földrajz jövője – Hogyan változtatja meg világunkat a hatalom és a politika a világűrben? Park Könyvkiadó, Budapest, 2024. ISBN: 9789636330606. Fordította: Both Előd. Terjedelem: 320 oldal, füles kartonált, méret: 210 mm × 140 mm. Ára 5499 Ft. Megvásárolható a könyvesboltokban és az online könyváruházakban. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
KÖNYVAJÁNLÓ: A földrajz jövője
REJTVÉNY: Bolyhos
Idővonal 1926–1961
Vosztok űrkapszula eladó
Az elsők, akik túlélték az űrrepülést: 50 éve startolt a Szputnyik-5
Pushinka: A Cold War puppy the Kennedys loved (BBC)