Az amerikai űrhivatal részvételével olyan könyvet adtak ki, amelynek segítségével a vakok és gyengénlátók is átélhetnek valamit az űrtácsövek gyönyörű felvételei nyújtotta élményből.
Ezzel a címmel rendeztek konferenciát december elején Japánban a következő generációs űr-VLBI mesterséges hold, az ASTRO-G tudományos programjának előkészítésére.
Immár hagyomány, hogy az új év első napjaiban felsorolunk néhány, az elkövetkező esztendőre várható érdekes űrkutatási eseményt. Kezdjük az automata űreszközökkel!
A november elején induló és a hónap végéig tartó országos rendezvénysorozat kínálatából űrkutatási vonatkozású eseményeket ajánlunk érdeklődő olvasóink figyelmébe.
A 2012-ben felbocsátandó japán ASTRO-G mesterséges holddal és a földi rádióteleszkópok alkotta hálózattal akár 40 mikro-ívmásodperces szögfelbontást is el lehet majd érni!
A gamma-kitörések során óriási mennyiségű energia szabadul fel.
Adódik a kérdés, hogy milyen jelenség van a folyamat hátterében, mi az a
„motor”, ami hajtja a robbanást.
A gamma-kitörések története a hatvanas években kezdődött. A
hidegháború közepén az Egyesült Államok egy sor műholdat bocsátott fel,
hogy ellenőrizze, betartja-e a Szovjetunió a nukleáris teszteket tiltó
egyezményt.
A japán Kaguya már a Holdat fényképezi, a kínai Csang'e a napokban állt pályára égi kísérőnk körül. Népszerű lett a Hold... Most a németek jelentették be saját elképzelésüket.
Az Európai Űrügynökség (ESA) 2015 és 2025 közötti tudományos programjaira a nyári határidőig ötven javaslat érkezett. Most megnevezték az első bírálati forduló nyerteseit.