Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Amerika és az űrcsillagászat Cikkek: 341 - 360

Elindult az infravörös égtérképező

Elindult az infravörös égtérképezőA NASA WISE űrcsillagászati műholdja Delta-2 rakétával állt Föld körüli pályára.

Új porgyűrű a Szaturnusz körül

Új porgyűrű a Szaturnusz körülA nagyméretű, a belső gyűrűrendszerhez képest 27 fokos szögben hajló alakzatot infravörös sugárzása alapján fedezték fel a Spitzer-űrtávcsővel.

Az Androméda-köd ultraibolya képe

Az Androméda-köd ultraibolya képeA Swift műholddal elkészítették a Tejútrendszerhez legközelebbi nagy spirálgalaxis képét, ami minden eddiginél jobb felbontású az ultraibolya tartományban.

A Kepler megfigyelte egy óriás-exobolygó fázisait

A Kepler megfigyelte egy óriás-exobolygó fázisait  A márciusban indult amerikai exobolygó-kereső szonda kitűnően működik, már a tesztadatok is érdekességgel szolgáltak.

Hubble-javítás: túl az utolsó űrsétán

Hubble-javítás: túl az utolsó űrsétánValószínűleg utoljára látták űrhajósok közvetlen közelről a Hubble-űrteleszkópot. A tervezett javítások és cserék legnagyobb része sikerült.

Hubble: nehezen adta meg magát a régi kamera

Hubble: nehezen adta meg magát a régi kameraMég ha túlórázniuk is kellett, az Atlantis űrhajósai sikeresen elvégezték az első szerelési műveleteket a Hubble-űrtávcsőnél.

Elindult az Atlantis a Hubble-űrtávcsőhöz

Elindult az Atlantis a Hubble-űrtávcsőhözEgy űrrepülőgép, 7 űrhajós, 11 nap, 5 űrséta, további legalább 5 év remélt élettartam – ez vár a felújítás előtt álló 19 éves űrtávcsőre.

Távolsági rekorder gamma-kitörés

Távolsági rekorder gamma-kitörésA NASA Swift műholdjával április 23-án felfedezett kitörés fénye akkor indult, amikor a világegyetem még csak 630 millió éves volt.

A két STEREO szonda iránya már derékszögben

A két STEREO szonda iránya már derékszögbenA Föld pályája mentén több, mint 2 éve távolodó két STEREO űrszonda szögtávolsága a Nap felől nézve 2009 február elejére elérte a 90 fokot. Ezzel ideális megfigyelési helyzetet teremtenek.

Jöhet a Hubble javítása

Jöhet a Hubble javításaA Discovery sikeres landolása után a NASA az Atlantis következő küldetésére koncentrálhat. A Hubble-űrtávcső utolsó nagyjavítására május 12-én indulhatnak.

Égi kincsvadászat

Égi kincsvadászatHamarosan indul a NASA új csillagászati műholdja, a WISE, hogy infravörös tartományban minden eddiginél érzékenyebben feltérképezze az egész égboltot.

A Tejútrendszer szívének Chandra-portréja

A Tejútrendszer szívének Chandra-portréjaA Chandra-röntgenműhold lélegzetelállító felvételt készített a Tejútrendszer galaktikus központjáról, feltárva galaxisunk szívét, annak komplex valójában.

Az „új” Hubble első képei

Az „új” Hubble első képeiA Hubble-űrtávcső májusi utolsó nagyjavítása, és az azt követő tesztek után most először hoztak nyilvánosságra csillagászati felvételeket.

Leszállt az Atlantis – Kaliforniában

Leszállt az Atlantis – KaliforniábanVéget ért az űrrepülőgép STS-125 jelű küldetése, amelynek során a hét amerikai űrhajós felújította a Hubble-űrtávcsövet.

Az Atlantis és a Hubble fantasztikus fotókon

Az Atlantis és a Hubble fantasztikus fotókonSikerült megörökíteni, ahogy a Földről nézve a két űreszköz elvonul a Nap fényes korongja előtt.

Már az Atlantis „kezében” a Hubble

Már az Atlantis „kezében” a HubbleAz űrrepülőgép sikeresen megközelítette és robotkarjával magához rögzítette az űrtávcsövet.

A Hubble-javítás elé

A Hubble-javítás eléA 19 éve működő Hubble-űrtávcső felbecsülhetetlen értékű új információval látta el a csillagászokat, látványos képei pedig megjelentek a könyvekben, naptárakon és sok más helyen: a Hubble a közönség kedvencévé vált.

Új élet küszöbén a Spitzer

Új élet küszöbén a SpitzerA NASA infravörös csillagászati űrteleszkópjából heteken belül elfogy a folyékony hélium hűtőközeg. Két műszer így nem működhet tovább, de lesznek a dolognak haszonélvezői is.

Merkúr-hinta: 35 éve járt először űrszonda a legbelső bolygónál

Merkúr-hinta: 35 éve járt először űrszonda a legbelső bolygónálA Naprendszer felfedezésének fontos állomásához érkezett a NASA 35 éve: elsőként juttattak szondát a Merkúrhoz, ráadásul kipróbálták az addig csak tervasztalon és számításokban létező hintamanővert, amely később elvezetett a gázóriásokhoz is.

Úton a Kepler-űrtávcső

Úton a Kepler-űrtávcsőEgy néhány százmilliárd csillagot tartalmazó galaxisban, mint a miénk, csak vannak még a Földhöz hasonló méretű bolygók! Az új amerikai űrtávcső hamarosan kiderítheti, hogy ez az állítás igaz-e.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 420 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024