A NASA WISE űrcsillagászati műholdja Delta-2 rakétával állt Föld körüli pályára.
A start december 14-én, magyar idő szerint 15:09-kor történt a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról. Az eredeti tervekhez képest néhány napos késést a Delta-2 első fokozatával kapcsolatban felmerült kisebb technikai probléma akadályozta. A start előtti teszteléseknél az egyik, a rakéta emelkedésének legelső 4,5 percében használt, a repülési irányt szabályozó hajtóműfúvóka a mozgatásakor nem viselkedett az előírásoknak megfelelően. A gyanús alkatrészt kicserélték.
A WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) egy 40 cm-es tükörátmérőjű űrtávcső, amely a 3 és 25 μm hullámhosszak közötti infravörös tartományban működik majd. Feladata a teljes égbolt felmérése lesz. Elődeiét nagyságrendekkel meghaladó érzékenységének köszönhetően több százmillió infravörös forrást detektálhat és katalogizálhat majd az égen. A WISE programjáról, tudományos céljairól néhány napja részletesen is írtunk beharangozó cikkünkben (ld. az oldal alján).
A WISE tesztelés közben, a gyártó Ball Aerospace vállalat coloradói szerelőcsarnokában. (Kép: Ball Aerospace)
A legújabb amerikai űrcsillagászati hold 525 km magas, kör alakú poláris napszinkron pályára került. 11 másodperces expozíciókkal készíti majd égtérképét. Elsődleges élettartama 7 hónap (1 hónap a próbaidő és fél év a mérésekre). Ezalatt az égbolt több mint 99%-áról készít infravörös méréseket, pontonként legalább nyolc különböző alkalommal. A távcső látómezeje – vagyis az egyszerre leképezhető égboltterület – 47 ívperc átmérőjű. A fókuszsíkban levő műszereket és a tükröt szilárd hidrogén hűtőközeggel tartják a szükséges -256°C hőmérsékleten. A hűtőanyag a remények szerint kb. 10 hónapi működésre lesz elegendő.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Égi kincsvadászat
A WISE startjáról (Spaceflight Now)
WISE honlap (NASA)