Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Amerika és az űrcsillagászat Cikkek: 101 - 120

Vas és magnézium a WASP-121b körül

Vas és magnézium a WASP-121b körülA forró, amerikaifutball-labdára emlékeztető exobolygó nehézelemeket ereget.

Januárban leállítják a Spitzert

Januárban leállítják a SpitzertA NASA 2003 óta működő, sikeres infravörös űrtávcsövének privatizálása nem sikerült, komoly jelentkező híján 2020 elején befejeződik a tudományos munka.

Elmaradó csillagkeletkezés

Elmaradó csillagkeletkezésA galaxisok folyamatosan ütköznek egymással, de néha ez a találkozás a kárukra válik. Most a csillagászok alaposan a dolgok mélyére ástak.

A Bennu felszíne

A Bennu felszíneA NASA OSIRIS-REx szondája csak jövőre vesz mintát a Bennu kisbolygóból. Nem is baj, mert a sziklás felszínen az alkalmas terület kiválasztása nehéznek ígérkezik.

Nem mindig volt gyűrűje a Szaturnusznak

Nem mindig volt gyűrűje a SzaturnusznakA Cassini nagy fináléjának kockázatos manővere közben végzett mérések alapján pontosan meg tudták határozni a gyűrűrendszer tömegét.

Az Io vulkánjai

Az Io vulkánjaiA Juno szonda 17. Jupiter-közelsége idején, december 21-én sikerült az Io egyik vulkánjából kidobott anyagfelhőt megörökíteni.

A Szaturnusz forgása

A Szaturnusz forgásaA Szaturnusz gyűrűjében kialakuló hullámok segítségével az eddiginél pontosabban sikerült megmérni az óriásbolygó tengelyforgási periódusát.

A Ceres jégvulkanizmusa

A Ceres jégvulkanizmusaA Ceres jellegzetes alakzatai a kriovulkanikus eredetű hegyek. A magasba toluló jéghegyek annál laposabbak, minél öregebbek és minél közelebb vannak az egyenlítőhöz.

A Phobos barázdái

A Phobos barázdáiSzámítógépes modellezéssel kapott eredmények szerint a Mars nagyobbik holdjának jellegzetes barázdáit a Stickney-kráterből kidobott sziklák okozhatták.

Az első hírek a New Horizons elrepüléséről

Az első hírek a New Horizons elrepülésérőlA földi irányítók megkapták az első rádiójeleket a távoli Kuiper-öv kisbolygója mellett ma elszáguldó űrszondától.

A csillagászok nagyot álmodnak

A csillagászok nagyot álmodnakNégy űrtávcső között továbbra is folyik a verseny, melyik lesz a következő nagy űrobszervatórium.

Az első eredmények a Bennuról

Az első eredmények a BennurólÚjabb felvételek és elemzések támasztják alá, hogy a NASA OSIRIS-REx szondájának nem lesz egyszerű dolga, amikor mintát kell vennie a Bennu kisbolygóból.

SPHEREx

SPHERExA NASA a korai világegyetemet és az élet eredetét vizsgálja a közeli infravörösben dolgozó új űrszondájával, amelynek indítását 2023-ra tervezik.

M105 – az Oroszlán szívében

M105 – az Oroszlán szívébenA Charles Messier híres katalógusához utólag hozzáadott 105-ös számú objektum nem is olyan unalmas, mint amilyennek elsőre látszik.

Melyik lesz a következő űrobszervatórium?

Melyik lesz a következő űrobszervatórium?Természetesen a James Webb-űrtávcső. Amelyet talán a WFIRST követhet. De mi következik azután?

Infravörös Titán

Infravörös TitánA Titán felszíne ködbe burkolódzik. Radarral azonban letapogatható, legújabban pedig az infravörös tartományban mutatkoztak meg a felszíni részletek.

Segítség amatőrcsillagászoktól

Segítség amatőrcsillagászoktólA NASA amatőrcsillagászok megfigyeléseit felhasználva dönti el, milyen pályán közelítse meg a Jupiter körül keringő Juno szondája a bolygó nagy vörös foltját.

Újra a víz eredetéről

Újra a víz eredetérőlA planetológia egyik fontos kérdése a földi víz eredete, amire vonatkozóan a különböző égitesteken a deutérium/hidrogén arány mérése adhat támpontot.

2018 a csillagászatban

2018 a csillagászatbanA Sky and Telescope elkészítette összeállítását az elmúlt év (szerintük) legfontosabb csillagászati eseményeiről.

A Bennu körüli pályán az OSIRIS-REx

A Bennu körüli pályán az OSIRIS-RExEgy szilveszteri manőverrel az alig 500 m-es kisbolygó körüli pályára állt az amerikai űrszonda.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 409 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024