Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Amerika és az űrcsillagászat Cikkek: 181 - 200

Rekorder gamma-kettős

Rekorder gamma-kettősA Fermi-űrtávcsővel sikerült felfedezni az első extragalaktikus gamma-kettőst a Nagy Magellán-felhőben. A Tejútrendszerben csak hat hasonló objektumot ismerünk.

Gejzírek az Europán is?

Gejzírek az Europán is?Talán mégsem kell a jövő űrszondáinak átfúrni az Europa jégpáncélját, hogy megvizsgálják az alatta feltételezett óceánt. Csak meg kell várni, amíg kijön a víz magától…

A Ceres belső szerkezete

A Ceres belső szerkezeteA Dawn űrszonda pályájának gondos elemzése alapján arra következtetnek, hogy a Ceresnek sziklás magja és jeges sós kérge lehet. Meg talán egy sós vizű óceán, valahol a mélyben.

Közelképek a Jupiterről

Közelképek a JupiterrőlA NASA bemutatta az augusztus 27-én a Jupiterhez legközelebb járt Juno űrszonda felvételeit az óriásbolygó pólusvidékeiről.

Pótolnák a Hitomit

Pótolnák a HitomitA NASA és a JAXA közösen keresi a lehetőséget az elveszett Hitomi röntgencsillagászati obszervatórium pótlására. Az új röntgentávcső 2020-ban indulhatna.

GYORSHÍR: Megérkezett a Juno a Jupiterhez

GYORSHÍR: Megérkezett a Juno a JupiterhezA NASA 2011-ben indított űrszondja sikeresen lefékezett és pályára állt a Naprendszer legnagyobb bolygójánál.

A Makemake holdja – ahogyan a Hubble látja

A Makemake holdja – ahogyan a Hubble látjaA külső Naprendszer tanulmányozása közben a Hubble-űrteleszkóp felfedezett egy apró sötét holdat, amely a Makemake körül kering.

A HST „unokája”

A HST „unokája”Még pályára sem állt a Hubble utódának szánt James Webb-űrtávcső, már készül az utód utódja, a nagy látómezejű, infravörös WFIRST.

A Juno első rekordja

A Juno első rekordjaA NASA Juno szondája csak júliusban érkezik meg a Jupiterhez, egy rekordot azonban máris felállított. Soha nem működött még a Naptól ilyen távol napelemes űreszköz.

PG 1553+113

PG 1553+113A Fermi-űrtávcsővel a gamma-tartományban mintegy 2 éves periódusú változásokat találtak egy aktív galaxismagban.

A WFIRST látómezeje

A WFIRST látómezejeA NASA készülő infravörös távcsövének látómezeje legalább százszorosan meghaladja majd a Hubble-űrtávcsőét. A WFIRST a jövő évtized közepén indulhat.

Juno: egyelőre marad az elnyúlt pálya

Juno: egyelőre marad az elnyúlt pályaA tervekkel ellentétben most mégsem csökkentik a Jupiter körül keringő amerikai szonda pályamagasságát.

Úton az OSIRIS-REx

Úton az OSIRIS-RExElindult a Bennu kisbolygó felé az „űrporszívó”, hogy 2023-ra anyagmintát hozzon belőle földi laboratóriumi vizsgálatokhoz.

A legközelebb a Jupiterhez

A legközelebb a JupiterhezAlig két hónappal a megérkezése után az amerikai Juno űrszonda 4200 km magasan repült el az óriásbolygó felhői felett, immár méréseket is végezve.

Feketelyuk-kórus

Feketelyuk-kórusA NASA NuSTAR műholdjával nagy lépést tettek az égi röntgen-háttérsugárzás jobb megértése felé.

A Juno a cél felé tart

A Juno a cél felé tartMagyar idő szerint július 5-én áll pályára a Jupiter mellett a 2011-ben indított amerikai űrszonda.

Tom és Jerry az űrbe készül

Tom és Jerry az űrbe készülA CubeSatokat egyre több célra használják. Amerikai mérnökök egy merész ötlettől vezérelve két CubeSatból távcsövet építenek. Első lépésként kipróbálják, életképes-e az ötlet.

Összeállt a Webb-űrtávcső főtükre

Összeállt a Webb-űrtávcső főtükreMérföldkőhöz érkezett a Hubble-űrtávcső utódának szánt James Webb-űrtávcső (JWST) készítése: összeállították a 18 szegmensből álló főtükröt.

Kisbolygónak látszik, de üstökösként működik

Kisbolygónak látszik, de üstökösként működikA Ceres a Naprendszer külső részéről érkezett betolakodónak látszik. A Dawn szonda eredményei alapján talán még az üstökösökről, aszteroidákról és bolygókról alkotott képünket is árnyalni kell.

A Szuzaku vége

A Szuzaku végeEgy évtized után befejezte működését a japán röntgencsillagászati műhold.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 417 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024