Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Lássuk és halljuk egymást Cikkek: 681 - 700

Felfújható antennák

Felfújható antennákAz űrtevékenység megbízható és hatékony távközlési módszereket igényel. Az űrben kipróbált technológiák egy idő után más, földi alkalmazásokban is felbukkannak. Ilyenek a felfújható antennák is.

Megrendelést kapott a SpaceX

Megrendelést kapott a SpaceXA geostacionárius távközlési műholdakat üzemeltető nagy cégek közül az első kötött hétfőn megállapodást a Falcon rakétákat fejlesztő vállalattal.

Idén 18 Globalstar műhold indulhat

Idén 18 Globalstar műhold indulhatMájusban hat, később még tizenkét taggal bővülhet a globális műholdas mobil távközlési szolgáltató flottája.

A műholdas távközlés éve

A műholdas távközlés éve2011-ben úgy döntöttünk, hogy az űrtevékenység legelterjedtebb gyakorlati alkalmazásai közül az űrtávközlésnek szentelünk egy speciális évet az Űrvilágon.

Sikeres évzárás Ariane rakétával

Sikeres évzárás Ariane rakétával2010 utolsó űrindítása során két távközlési műholdat állított pályára az európai Ariane-5 rakéta.

Mexikó távközlési műholdrendszert rendelt

Mexikó távközlési műholdrendszert rendeltA közép-amerikai ország kormánya egymilliárd dolláros megbízást adott a Boeing cégnek három mesterséges hold és a hozzájuk tartozó földi kiszolgáló hálózat létrehozására.

Műholdat vegyenek!

Műholdat vegyenek!Egy érdekes kezdeményezés révén lehet, hogy sikerül átvenni egy távközlési műholdat csődbe ment üzemeltetőjétől. A nemes cél: internetet-hozzáféréshez segíteni a fejlődő országok lakosságát.

Műholdak és a „fekete dobozok”

Műholdak és a „fekete dobozok”Az utasszállító repülőgépeknek a fontos repülési adataikat nem csak rögzíteniük, hanem távközlési műholdakon keresztül valós időben továbbítaniuk is kellene egy központba.

Öt tonna friss űrszemét

Öt tonna friss űrszemétAz Eutelsat csütörtökön indult W3B távközlési műholdját az elszökött hajtóanyag híján nem tudják magasabb pályára irányítani, így feladatára alkalmatlanná vált.

Frissül a Globalstar műholdrendszer

Frissül a Globalstar műholdrendszerEgy indítással egyszerre hat új generációs űreszközzel egészül ki a Globalstar műholdas mobil kommunikációs rendszer.

Műholdtankolás a láthatáron?

Műholdtankolás a láthatáron?Miközben nálunk is egyre drágul az autókba szánt üzemanyag, egy kanadai cég műholdak számára készült „töltőállomást” készül telepíteni geostacionárius pályára. Már meg is van az első reménybeli vásárló: az Intelsat.

Líbia zavarja a műholdas távközlést

Líbia zavarja a műholdas távközléstA Thuraya műholdas mobil távközlési szolgáltató működését az elmúlt héten szándékosan akadályozták az észak-afrikai országban és környezetében.

Még egyszer a „zombiműholdról”

Még egyszer a „zombiműholdról”Ez az olvasóvonzó elnevezés az Intelsat Galaxy-15 műholdján ragadt rajta. Legutóbb elmondtuk szerencsés újjáéledésének történetét. Mostanra a több hónapos ámokfutását kiváltó hiba okára is fény derült.

Feltámad a „zombiműhold”

Feltámad a „zombiműhold”A 2010. április óta irányítatlanul sodródó, de az útba ejtett környékbeli geostacionárius műholdakat leállíthatatlan adásával zavaró Galaxy-15 fölött december végére visszaszerezték az ellenőrzést a földi irányítók.

A Proton startja most sikerült

A Proton startja most sikerültAz orosz nehézrakéta kereskedelmi indítás keretében vasárnap egy rekordteljesítményű európai távközlési műholdat állított pályára.

Zöld jelzés a Proton rakétának

Zöld jelzés a Proton rakétánakBefejeződött a három GLONASSZ műhold elvesztését okozó sikertelen december 5-i indítás vizsgálata. Az orosz hordozórakétával minden rendben, december végén már újra használhatják is.

Hylas-1 és Intelsat-17

Hylas-1 és Intelsat-17A két távközlési műhold egy Ariane-5 hordozórakétával jutott Föld körüli pályára.

Mobil távközlési műhold indult

Mobil távközlési műhold indultAz orosz Proton rakétával startoló amerikai SkyTerra-1 feladata a földi szélessávú hálózatok kiegészítése.

Két távközlési hold indult Ariane-5 rakétával

Két távközlési hold indult Ariane-5 rakétávalA mostani volt az európai nehézrakéta idei negyedik startja. Európa, Afrika és Japán lakóit szolgálják majd az új űreszközök.

Új rádiós műhold Proton rakétával

Új rádiós műhold Proton rakétávalA rádióműsorok sugárzására készült Sirius-XM5 Bajkonurból állt pályára október 14-én.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Összesen 891 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024