Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Időjárás és előrejelzése Cikkek: 121 - 140

Ariane-5, idén hatodszor

Ariane-5, idén hatodszorÉs egyben utoljára. Az európai nehézrakéta egy indiai távközlési és egy dél-koreai időjárási műholdat állított pályára.

A harmadik MetOp

A harmadik MetOpAz alacsony pályás európai időjárási műholdak sorozatának harmadik tagja, a MetOp-C egy Szojuz rakétával indult Francia Guyanából.

Az Aeolus első eredményei

Az Aeolus első eredményeiAz augusztusban pályára állított európai szélmegfigyelő műhold, az Aeolus egy hét elteltével megkezdte az adatok továbbítását. Úgy tűnik, az eredmények az előzetes várakozásokat is felülmúlják.

Pályán az európai „szeles műhold”

Pályán az európai „szeles műhold”Az Aeolus Francia Guyanából állt alacsony Föld körüli pályára egy Vega hordozórakétával.

Felhőmentes Brit-szigetek

Felhőmentes Brit-szigetekRitka jelenségnek voltak tanúi a földmegfigyelő műholdak – és persze a szigetek lakói – június 27-én.

GOES-17: homályos látás éjszaka

GOES-17: homályos látás éjszakaA március 1-jén pályára állított legújabb amerikai geostacionárius meteorológiai műhold fő műszerével komolynak tűnő probléma adódott.

Potyautas légkörkutató műszer

Potyautas légkörkutató műszerA NASA legújabb légkörkutató műszere egy távközlési műholdon kapott helyet. Geostacionárius pályáról vizsgálhatja az ionoszférát és a semleges felsőlégkört.

Sentinel-3B: sikeres tesztek

Sentinel-3B: sikeres tesztekBefejeződtek a Copernicus földmegfigyelő program következőnek pályára állítandó műholdja, a Sentinel-3B tesztjei. Az űreszközt most becsomagolják, és hamarosan, márciusban indulhat is Oroszországba.

GOES-R-ből GOES-16

GOES-R-ből GOES-16Egy évnyi ellenőrzés és kalibrálás után szolgálatba állították a tavaly novemberben felbocsátott amerikai geostacionárius meteorológiai műholdat.

Videón az idei hurrikánszezon

Videón az idei hurrikánszezonA NASA műholdas mérései és szuperszámítógépes szimuláció alapján láthatjuk újra 2017 nevezetes hurrikánjait.

Hurrikánok – új nézőpontból

Hurrikánok – új nézőpontbólAz európai SMOS műhold eredetileg tudományos céllal készült, de mikrohullámú érzékelőjével mért adatait a trópusi viharok útvonalának előrejelzésére is tudják használni.

Kínai–francia óceánkutató műhold indult

Kínai–francia óceánkutató műhold indultA szelek és a hullámok mérése érdekében fogtak össze a két ország űrügynökségei.

Hol érdemes esővizet gyűjteni?

Hol érdemes esővizet gyűjteni?A NASA munkatársai műholdas adatokkal és módszerrel segítik a közel-keleti iskolák vízgazdálkodási projektjét.

Aeolus az orrkúp alatt

Aeolus az orrkúp alattAz augusztus 21-én esedékes start előkészületei során rázárult a Vega rakéta orrburkolata az ESA innovatív szélmérő műholdjára.

Kínai meteorológiai műhold indult

Kínai meteorológiai műhold indultMéghozzá egy kivesző fajtából. Geostacionárius pályára kerül, Afrikát és Ázsiát tartja majd szemmel.

Lidércek és tündérkék

Lidércek és tündérkékCsak néhány évtizede ismerjük a zivatarok fölött kialakuló légköri fényjelenségeket. Ezek megfigyelését célozza az ESA új, a Columbus modulra került műszere.

Úton a GOES-S

Úton a GOES-SAmerika új geostacionárius meteorológiai holdja egy Atlas-5 rakétával startolt, az Egyesült Államok nyugati vidékeit és a Csendes-óceán térségét figyeli majd.

Villámok gyakorisága

Villámok gyakoriságaAz emberi tevékenység környezeti hatásai sokfélék. Mégis szinte hihetetlen a példa: ahol sok hajó jár, ott gyakoribb a villámcsapás.

Meteorológiai együttműködés

Meteorológiai együttműködésAz ESA és az Eumetsat három évtizede tartó együttműködése megerősítésének célja, hogy Európának vezető szerepe legyen a Föld műholdas megfigyelésében.

Elveszett egy és még 18 műhold Vosztocsnijból

Elveszett egy és még 18 műhold VosztocsnijbólOroszország távol-keleti starthelyéről Szojuz-2.1b rakétával indult egy meteorológiai műhold, valamint másodlagos teherként további 18 kis űreszköz.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Összesen 370 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024