Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 361 - 380

Pályán az OCO-2

Pályán az OCO-2A NASA első műholdja, amely a légköri szén-dioxid mérését végzi majd, egy Delta-2 rakétával indult Kaliforniából.

CryoSat: nem csak jég!

CryoSat: nem csak jég!Az ESA „jeges” műholdjának méréseit a sarkvidéki jégtakaró mellett az óceánok vizsgálatára is használják.

Drágul és késik az ICESat-2

Drágul és késik az ICESat-2A földi jégtakarót kutató új amerikai műhold 200 millió dollárral kerülhet többe a tervezettnél, és akár két évet is csúszhat a startja.

Az űrkutatás eredményei a hétköznapokban

Az űrkutatás eredményei a hétköznapokbanA NASA évente megjelenteti Spinoff című kiadványát, amelyben kutatásai hasznos „melléktermékeiből” válogat.

Ciudad Juárez és El Paso

Ciudad Juárez és El PasoA Mexikó és az Egyesült Államok határán fekvő két, egymás mellett épült város éjszakai űrfelvételen.

Hiperspektrális távérzékelés miniben?

Hiperspektrális távérzékelés miniben?Hamarosan megnyílhat a lehetőség, hogy akár a CubeSat szabvány szerint épített apró műholdakra „komoly” távérzékelő műszerek kerüljenek.

Navigare necesse est...

Navigare necesse est......avagy hajózni kell! Még a NASA szakembereinek is, akik azon dolgoznak, hogy a távérzékelő műholdak méréseit helyszínen gyűjtött adatok alapján minél pontosabban lehessen kalibrálni.

Naperőmű a Mojave-sivatagban

Naperőmű a Mojave-sivatagbanA három toronyra több mint 170 ezer tükör vetíti a napfényt, gőzturbinák termelik az áramot.

A Proba-V munkában

A Proba-V munkábanA tavaly indult kis európai távérzékelő műhold kétnaponta ez egész földfelszínt fel tudja mérni.

Újdonság a műholdas légszennyezettség-mérésben

Újdonság a műholdas légszennyezettség-mérésbenFrancia és belga kutatók áttöréssel felérő eredményt publikáltak, ami a felszín közelében levő levegőszennyezettség mérését illeti infravörös műholdas érzékelőkkel.

Daichi-2: az első radarképek

Daichi-2: az első radarképekNyilvánosságra hozták a májusban indított japán Daichi-2 (ALOS-2) műhold első képeit.

OCO: öt év után újra megpróbálják

OCO: öt év után újra megpróbáljákA légköri szén-dioxid kutatására készült, 2009-ben a startnál szerencsétlenül járt amerikai műholdat hamarosan pótolhatják.

Japán radaros földmegfigyelő hold indult

Japán radaros földmegfigyelő hold indultAz ALOS-2 (Daichi-2) sikeres elődjének munkáját folytatja, nagyfelbontású radarképeket készít bolygónk felszínéről.

SWOT: vízfigyelő műhold 2020-ra

SWOT: vízfigyelő műhold 2020-raA Föld óceánjait és felszíni vizeit kutató űreszköz amerikai–francia együttműködésben készül és működik majd.

Megint Kazahsztán!

Megint Kazahsztán!Két napon belül a második kazah műhold állt pályára. Ezúttal a közép-ázsiai ország első földmegfigyelő holdja, a KazEOSat-1 indult, európai Vega rakétával.

Egyiptomi műhold orosz rakétával

Egyiptomi műhold orosz rakétávalAz EgyptSat-2 földmegfigyelő hold Bajkonurból állt pályára, Szojuz-U hordozórakétával.

Sentinel-1A: üzemanyaggal feltöltve!

Sentinel-1A: üzemanyaggal feltöltve!Készül jövő heti startjára az Európai Űrügynökség (ESA) első Sentinel műholdja, amely radaros technikával figyeli majd a Földet.

Planet Labs: még száz kis műhold

Planet Labs: még száz kis műholdA kalifornai cég 28 apró űreszköze, amellyel a Földet fényképezik, február óta már pályán van. Jövőre jöhet még 100.

Kuvaiti olajmezők

Kuvaiti olajmezőkA Perzsa-öböl menti kis királyság rendelkezik a világ ismert kőolajtartalékainak mintegy 9%-ával.

Öngyilkos vitorla

Öngyilkos vitorlaHogyan szabaduljunk meg mihamarabb a már feleslegessé vált alacsony pályás műholdunktól?
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Összesen 657 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024