Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 341 - 360

Az ESA földmegfigyelési tervei (1. rész)

Az ESA földmegfigyelési tervei (1. rész)Európa (is) egyre nagyobb hangsúlyt fektet a Föld világűrből történő megfigyelésére. Áttekintjük a jelen és a közeljövő programjait.

Száraz tónak nedves partján...

Száraz tónak nedves partján...A Mackay-tó Ausztrália negyedik legnagyobb tava – amikor éppen van benne víz.

Aktív, passzív, és lasszózik

Aktív, passzív, és lasszózikIlyen lesz a NASA új földmegfigyelő műholdja, amelyet január végén állíthatnak pályára a talaj nedvességtartalmának feltérképezésére.

Mi várható 2015-ben? (2. rész)

Mi várható 2015-ben? (2. rész)Ha majd jövő ilyenkor visszatekintünk, 2015 a törpebolygók meglátogatásának és Magyarország ESA-csatlakozásának éveként maradhat emlékezetes.

Ünnepi fények

Ünnepi fényekÉjszakai műholdfelvételek alapján jól kimutatható, hogyan nő a városi kivilágítás a fő ünnepi időszakokban.

Csillagoségbolt-park a Hortobágyon

Csillagoségbolt-park a HortobágyonEgy Magyarország területéről készült éjszakai űrképpel is illusztrálta cikkét a NASA Earth Obsertvatory.

Nyúzópróba

NyúzópróbaJavában tesztelik az európai Copernicus program következő műholdját, a jövő tavasszal indítandó Sentinel-2A-t.

Fémgyűjtők az űrből

Fémgyűjtők az űrbőlBanglades partjainál sorakoznak a kiszuperált óceánjárók, várva, hogy kézi erővel szétbontsák őket és újrahasznosítsák anyagukat.

Jég veled!

Jég veled!A cikk nem a jamaicai bobcsapatról, hanem a sarkvidéki jégtakaró ütemes fogyásáról szól. A friss méréseket az európai CryoSat-2 holddal végezték.

Duplázódó európai radarszem

Duplázódó európai radarszemÁprilis óta már repül a Sentinel-1A radaros földmegfigyelő hold. 2016-ban követheti az 1B jelű társa is, teljessé téve a rendszert.

Pályán a SMAP

Pályán a SMAPElindult Kaliforniából a NASA talajnedvesség-felmérő műholdja.

Só és éghajlat

Só és éghajlatAz óceánok globális áramlási rendszerének fenntartásában, és így az éghajlat alakításában a tengervíz hőmérséklete mellett fontos tényező a víz sótartalma. Ezt is évek óta vizsgálja az ESA SMOS műholdja.

NASA tervek a Föld megfigyelésére

NASA tervek a Föld megfigyeléséreA NASA (is) erősít a földmegfigyelés területén. 2022-ig 13 új földmegfigyelő űreszközt szándékoznak pályára állítani.

Két nap, két Szojuz, két starthelyről

Két nap, két Szojuz, két starthelyrőlDecember 25-én Pleszeckből, 26-án Bajkonurból indítottak egy-egy Szojuz-2.1b hordozórakétát.

Hosszú Menetelés: a kétszázadik

Hosszú Menetelés: a kétszázadikVasárnap Kínából egy brazil együttműködésben készült földmegfigyelő műholdat állítottak pályára.

Szárazság Brazíliában

Szárazság BrazíliábanAz ország délkeleti részén évtizedek óta most a legkevesebb a csapadék. Egy kiszáradó víztározó űrfelvételen – ilyen volt, ilyen lett...

Felszínborítási változások térképezése

Felszínborítási változások térképezéseA magyarországi CORINE felszínborítási térképezés hatékonyságának növelése érdekében kifejlesztett új eljárásról.

A változás a levegőben van

A változás a levegőben vanPontosabban van változás a levegőben, ami a szálló por mennyiségét illeti, ha évtizedes különbséggel mért műholdas adatokat hasonlítunk össze.

Működik a „szénszámláló”

Működik a „szénszámláló”A légköri szén-dioxid koncentrációját feltérképezni hivatott, július elején startolt amerikai OCO-2 műhold beüzemelése rendben folyik.

2017-ig marad az európai „vizes műhold”

2017-ig marad az európai „vizes műhold”A talaj nedvességtartalmát, a tengervíz sókoncentrációját és más dolgokat is mérő SMOS programját meghosszabbították.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Összesen 658 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024