Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 261 - 280

Szavannából szójaföld

Szavannából szójaföldA biológiai sokféleségéről nevezetes trópusi füves puszta, a brazíliai cerrado az elmúlt évtizedek során egyre inkább a szójatermesztés helyszínévé válik.

Venezuela utolsó gleccsere

Venezuela utolsó gleccsereA trópusi gleccserek főként az Andokban fordulnak elő, de a klímaváltozás miatt ott is visszahúzódnak. Venezuelában az utolsó gleccser is hamarosan eltűnhet.

Átalakuló táj Lipcse mellett

Átalakuló táj Lipcse mellettKülszíni fejtésű lignitbányákból néhány évtized alatt turistaparadicsom válik.

Emelkedő Antarktisz

Emelkedő AntarktiszGPS-es mérések tanúsága szerint a Nyugat-Antarktisz gyorsabban emelkedik, mint a világ bármely más területe. A GOCE műhold mérései segítettek feltárni a jelenség okát.

Napelemek a szmogban

Napelemek a szmogbanKínában ködös napokon – télen különösen gyakran – az eget vastag fehér és szürke felhőrétegek borítják a légszennyezettség következményeként.

Öt Iridium, két GRACE

Öt Iridium, két GRACEMobil távközlési és a Föld nehézségi erőterét kutató műholdak indultak „társbérletben” egy Falcon-9 rakétával.

Alulról fogyó jégtakaró

Alulról fogyó jégtakaróA kevésbé hideg tengervíz alulról „eszi” az Antarktisz jegét, de a folyamat felülről is látható.

Emelkedő tengerszint

Emelkedő tengerszintNemcsak emelkedik, hanem vélhetően egyre gyorsabb ütemben nő a vízszint – legalábbis ezt sejteti egy tanulmány 25 év műholdas adatai alapján.

Kaofen-1 műholdhármas

Kaofen-1 műholdhármasMárcius utolsó napjára is jutott egy űrindítás, ezúttal ismét – idén már tizedik alkalommal – Kínából.

Hajók nyoma a felhőkben

Hajók nyoma a felhőkbenA felhőket keresztül-kasul átszövő világos csíkok a tengerjáró hajók nyomai. Ez is a szennyezés jele.

SAOCOM-1A

SAOCOM-1AArgentína radaros földmegfigyelő műholdja Falcon-9 rakétával indult Kaliforniából, ahol most először szállították le szárazföldre az első rakétafokozatot.

ICESat-2: új jégmérő műhold indult

ICESat-2: új jégmérő műhold indultA NASA legújabb földmegfigyelő mesterséges holdját a legutolsó Delta-2 hordozórakétával állították pályára Kaliforniából.

Ipari szennyező forrás Szibériában

Ipari szennyező forrás SzibériábanA világ legszennyezőbb ipartelepe annyi kén-dioxidot bocsát a légkörbe, mint egy komolyabb tűzhányó. A helyzet évtizedek óta változatlan, talán 2023-ra várható számottevő javulás.

Pontosabb antarktiszi terepmodell

Pontosabb antarktiszi terepmodellÚj, a korábbinál pontosabb, a jeges kontinens domborzatát ábrázoló digitális terepmodellt tettek közzé.

Úszó szigetek Indiában

Úszó szigetek IndiábanA Loktak-tó nem csak arról nevezetes, hogy az Északkelet-India legnagyobb édesvízi tava, hanem azokról a képződményekről is, amelyek a vízfelszín jelentős részét borítják.

Kaofen-5

Kaofen-5Nagyfelbontású kínai földmegfigyelő műhold indult Tajjüanból.

Látható-e a tengeri műanyagszemét az űrből?

Látható-e a tengeri műanyagszemét az űrből?Világszerte évente több milló tonna műanyag végzi az óceánban. Segíthet-e a műholdas távérzékelés a probléma kezelésében?

Légszennyezettségi előrejelzés

Légszennyezettségi előrejelzésA Sentinel műholdak adatai alapján az Euronews naponta a légszennyezettségre és az éghajlat változására vonatkozó információkat tesz közzé.

Proba-1: új rekord

Proba-1: új rekordMárcius 9-én az ESA kísérletinek szánt, két évnyi működésre tervezett földmegfigyelő holdja lett a legtovább működő európai távérzékelő műhold.

Az űrszemétről

Az űrszemétrőlŰrszemétfronton tavaly nem volt vészhelyzet, a helyzet ugyan egyre romlik, de egyelőre csak lassan. A tervezett mega-konstellációk viszont már előrevetik sötét árnyukat.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35
Összesen 691 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024