Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 601 - 620

Az első ázsiai por 2008-ban

Az első ázsiai por 2008-banJapán szigeteit rendszeresen elérik a kontinens belseje felől érkező homok- és porfelhők. Ezek ipari eredetű szennyező anyagokat is szállítanak, megkeserítve az allergiások életét.

Civilizációs eredetű szén-dioxid megfigyelése az űrből

Civilizációs eredetű szén-dioxid megfigyelése az űrbőlAz ESA Envisat távérzékelő mesterséges holdjával először sikerült regionális méretekben is kimutatni az emberi tevékenységből származó szén-dioxid-kibocsátást.

Hajócsíkok az óceán fölött

Hajócsíkok az óceán fölöttAz itt bemutatott űrfelvétel illusztrálja, hogy nem csak repülőgépek húzhatnak kondenzcsíkot.

A kínai „űrszemetelés” után egy évvel

A kínai „űrszemetelés” után egy évvelA tavaly januári kínai űrfegyverteszt nyomán szétrobbant műhold az eddig becsültnél is több törmelékdarabbal szórta tele pályája környékét.

A Mt. Everest környékén is olvadnak a gleccserek

A Mt. Everest környékén is olvadnak a gleccserekŰrfelvételek is tanúsítják, hogy az elmúlt másfél évtized alatt felduzzadtak a gleccsertavak.

A műholdak szerepéről a klímakonferencián

A műholdak szerepéről a klímakonferenciánBali szigetén most zajlik az ENSZ klímakonferenciája, amelyen a Kiotói Egyezmény 2012-es lejárta utáni teendőkről tanácskoznak.

A légköri hőmérséklet változása

A légköri hőmérséklet változásaMűholdas mérésekkel már több mint negyedszázada követik a földi légkör hőmérsélketének alakulását. A troposzféra általános felmelegedése jól kimutatható.

Visszavonult ózonmérő rendszer

Visszavonult ózonmérő rendszerKözel három évtizeden át három példány repült a Föld körül abból a légköri ózonmennyiséget mérő műszerből, amelyből immár egy sem működik tovább. Szerepüket korszerűbb érzékelők vették át.

A teknősöket zavarják az űrrepülőgépek

A teknősöket zavarják az űrrepülőgépekA floridai Kennedy Űrközponthoz tartozó partszakaszon ilyenkor raknak tojást a teknősök. Az éjszakai fények megzavarják az óceánból partra mászó hüllőket. A segítség vasúti tehervagonok formájában érkezett.

Világító felhők az űrből

Világító felhők az űrbőlMegkezdte a földi légkör világító felhőinek megfigyelését az április végén felbocsátott amerikai AIM műhold.

Határtalan... de mi is?

Határtalan... de mi is?Ezt döntse el a kedves olvasó maga, ha a végére jutott ennek a hírnek. Bár ma április elseje van, amit most leírunk, az halálosan komoly!

Csendes, de hatásos

Csendes, de hatásosA kis aktivitású vulkáni működésnek is kimutatható hatása van a környék klímájára, amint arról űrfelvételek is tanúskodnak.

Vulkáni eredetű kén-dioxid az óceán fölött

Vulkáni eredetű kén-dioxid az óceán fölöttJanuár elsején tört ki a chilei Llaima-tűzhányó. A kén-dioxidból álló felhő útját és viselkedését műholdas mérések segítségével tanulmányozták.

A levegő Pekingben

A levegő Pekingben2008 a nyári olimpia éve. A jeles eseményre a kínai fővárosban a légszennyezettség folyamatos mérésével is készülnek.

Kanadai radarműhold indult

Kanadai radarműhold indultA nagy sikerű Radarsat-1 utóda szolgáltatja majd a legjobb felbontású kereskedelmi radarképeket a Föld felszínéről.

A második olasz radaros földmegfigyelő hold

A második olasz radaros földmegfigyelő holdFél évvel az első után pályára állt az olasz COSMO-SkyMed műholdrendszer második tagja is.

A Katrina utóhatása

A Katrina utóhatásaA hurrikán által 2005-ben az USA déli államaiban letarolt erdők nettó szén-dioxid-kibocsátókká váltak.

Légköri összetevők mérése az űrből

Légköri összetevők mérése az űrbőlA klíma változásának kutatásához, megértéséhez minél több mérési adatra, információra van szükség. Ezek összegyűjtésében a műholdak is segítenek.

Óriás duzzasztógát Kínában

Óriás duzzasztógát KínábanA Jangce folyón épülő, 2009-re teljesen elkészülő duzzasztómű építésének fázisait Landsat felvételeken követhetjük. Más műholdas mérésekből az is kiderül, hogy a tározó feltöltése hogyan befolyásolja a környék klímáját.

Erdősítéssel a növekvő üvegházhatás ellen

Erdősítéssel a növekvő üvegházhatás ellenA kihasználatlan mezőgazdasági területekre telepített fák segíthetnének mérsékelni a légköri szén-dioxid mennyiségének növekedési ütemét.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35
Összesen 691 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024