Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 241 - 260

Proba-1: új rekord

Proba-1: új rekordMárcius 9-én az ESA kísérletinek szánt, két évnyi működésre tervezett földmegfigyelő holdja lett a legtovább működő európai távérzékelő műhold.

Az űrszemétről

Az űrszemétrőlŰrszemétfronton tavaly nem volt vészhelyzet, a helyzet ugyan egyre romlik, de egyelőre csak lassan. A tervezett mega-konstellációk viszont már előrevetik sötét árnyukat.

Sentinel-3B: sikeres tesztek

Sentinel-3B: sikeres tesztekBefejeződtek a Copernicus földmegfigyelő program következőnek pályára állítandó műholdja, a Sentinel-3B tesztjei. Az űreszközt most becsomagolják, és hamarosan, márciusban indulhat is Oroszországba.

Villámok gyakorisága

Villámok gyakoriságaAz emberi tevékenység környezeti hatásai sokfélék. Mégis szinte hihetetlen a példa: ahol sok hajó jár, ott gyakoribb a villámcsapás.

Halálos földcsuszamlás

Halálos földcsuszamlásA természeti katasztrófa több mint 1100 halálos áldozatot követelt. Kiváltó oka a heves esőzés, de súlyosságát két, a műholdfelvételek alapján jól azonosítható tényező fokozta.

Kínában csökken, Indiában nő...

Kínában csökken, Indiában nő......a levegő kén-dioxiddal való szennyezettsége. Ezt állapította meg egy műholdas adatokat felhasználó tanulmány.

A Sentinel-5P első eredményei

A Sentinel-5P első eredményeiOktóber 13-án indult a Copernicus program légszennyezettség-mérő műholdja. Most megmutatták első eredményeit.

Marokkói műhold indult

Marokkói műhold indultA Franciaországban épült 1100 kg-os földmegfigyelő űreszközt európai Vega rakétával indították Kourouból.

A GRACE vége

A GRACE végeVégleg felmondta a szolgálatot a Föld gravitációs terét 2002 óta kutató amerikai–német műholdpáros egyik tagja.

Ózonlyuk helyzetkép

Ózonlyuk helyzetképAmi egy évtized alatt tönkrement, fél évszázad alatt helyrehozható. Talán. Ha minden jól megy.

Hajók nyoma a felhőkben

Hajók nyoma a felhőkbenA felhőket keresztül-kasul átszövő világos csíkok a tengerjáró hajók nyomai. Ez is a szennyezés jele.

Sentinel adatok az erdészetben

Sentinel adatok az erdészetbenA Copernicus programban keletkező hatalmas adattömeget az ESA tematikus hasznosítási platformjai teszik emészthetővé a felhasználók – például az erdőgazdaságok – számára.

Szemeteljünk diszkógömbbel?

Szemeteljünk diszkógömbbel?Egy hete, a Rocket Lab Electron rakétájának első sikeres startja alkalmával egy „meglepetés” is pályára került.

Újabb ESA földmegfigyelő műhold

Újabb ESA földmegfigyelő műholdTizenhárom jelöltből kettő maradt állva, két év múlva eldől, melyik lesz közülük a kilencedik Earth Explorer – de majd csak 2025-ben.

Japán klimatológiai és technológiai műholdak

Japán klimatológiai és technológiai műholdakAz űreszközök egy H-2A rakétával álltak alacsony Föld körüli pályára.

Óceáni és szárazföldi vegetáció

Óceáni és szárazföldi vegetációA szárazföldi és a tengeri növényi élővilág húsz év alatt bekövetkezett változása – a klorofill mennyiségén keresztül – egyetlen animáción követhető.

REMEDI

REMEDIAz NKFI Alap támogatásával megvalósuló EUREKA minősítésű projekt földmegfigyelési adatok felhasználásával célozza a hulladékgazdálkodás hatékonyabbá tételét.

Eltérített folyó

Eltérített folyóBrazíliában eltérítették az Amazonas egyik legjelentősebb mellékfolyóját, hogy vizét az energiatermelés szolgálatába állítsák.

GYORSHÍR: Úton a Sentinel-5P

GYORSHÍR: Úton a Sentinel-5PA levegőminőség szolgálatszerű monitorozására készülő műhold egy orosz Rokot hordozórakétával állt pályára Pleszeckből.

Startra kész a Sentinel–5P

Startra kész a Sentinel–5PA tervek szerint október 13-án az oroszországi Pleszeckből indítják a Copernicus program következő műholdját, a Sentinel–5P-t.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Összesen 654 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024