Az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója szerint érdemes volna megfontolni, hogy bevegyék a kínaiakat és a dél-koreaiakat is az űrállomást üzemben tartó nemzetközi együttműködésbe.
Alig pár hetes a bejelentés a magánszféra bevonásáról a NASA űrtevékenységébe, az űrügynökségnél máris elkészült egy lehetséges ütemterv, egy elgondolás az „Obama-program” lebonyolítására.
Kétségtelen, hogy fordulópontra jutott az amerikai űrkutatás, ami vitára sarkallja a téma iránt érdeklődőket. Íme egy markáns álláspont: az Obama-adminisztrációnak, Amerikának halvány fogalma sincs, hogy mit kezdjen az űrkutatással.
Ma hivatalosan is bejelentették, hogy a Fehér Háznak a NASA számára kidolgozott 2011-es költségvetési javaslata nem tartalmazza a Holdra való visszatérés programjának folytatását.
A Moszkva mellett augusztus második felében tartott repülési ás űrkutatási szalon (MAKSZ-2009) alkalmával nyilvánosságra hozták Oroszországnak az emberes űrrepüléssel kapcsolatos terveit.
Az Obama-adminisztráció első űrköltségvetését vegyes érzelmekkel fogadták. Az elnök augusztusig független bizottsággal vizsgáltatja át az emberes űrrepülés jövőre vonatkozó terveit, előkészületeit.
Obama elnök előterjesztése a NASA programjának módosítására sokakat megmozgatott már eddig is, és a jövő űrprogramjainak komoly átgondolására késztet szinte minden érdeklődőt.
A nyár elején hozták nyilvánosságra a szigetország űrstratégiáját részletező dokumentumot. A fő irányok: a hazai ipar támogatása, az alkalmazások és a védelmi célú űrprogram fejlesztése.
Bár a NASA emberes űrutazási terveit vizsgáló független bizottság még nem készítette el végleges jelentését, az már biztos, hogy az amerikai űrhivatal költségvetését messzemenően alacsonynak tartják a jelenlegi nagyra törő tervek megvalósításához.
Mégis egy évvel kitolhatnák az űrrepülőgépek üzemeltetését? Hat helyett négy űrhajóst szállíthat majd az első Orion űrhajó? Mégsem épül amerikai holdbázis? Ilyen hírek érkeztek az elmúlt napokban az amerikai emberes űrprogram háza tájáról.