Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Navigáció és térképészet Cikkek: 41 - 60

Galileo – új eszköz a tudománynak

Galileo – új eszköz a tudománynakA Galileo navigációs műholdak bolygónkat körbevevő hálózatának tagjai a nap minden pillanatában jeleket sugároznak a légkörön keresztül a Földre.

Két új kínai földmegfigyelő műhold

Két új kínai földmegfigyelő műholdA páros ma egy Hosszú Menetelés-2C rakétával indult.

Mi várható 2022-ben? (2. rész)

Mi várható 2022-ben? (2. rész)Hordozórakéta-fejlesztések mérföldkövei, érdekes műholdas programok szerepelnek év eleji előretekintő sorozatunk második részében.

12 dolog, amit nem tudtál a Galileóról (1. rész)

12 dolog, amit nem tudtál a Galileóról (1. rész)Az európai Galileo navigációs rendszer a világ legpontosabb helyeghatározó szolgáltatását nyújtja, azonban a műholdak felépítése és működése meglehetősen összetett és sok különböző technológiától függ.

Két új Galileo

Két új GalileoAz európai navigációs műholdak legújabb párosa egy Szojuz rakétával indult Kourou-ból.

10 éves a Galileo

10 éves a GalileoEurópa saját műholdas navigációs rendszere, a Galileo mára a Föld legpontosabb, legprecízebb, méteres pontosságot elérő műholdas navigációs rendszerévé vált, amely bárhol elérhető.

Galileo műholdak az űrkikötőben

Galileo műholdak az űrkikötőbenKét Galileo műhold érkezett meg október elején a Francia Guyana-i űrkikötőbe, hogy a következő hónapra készen álljanak az indításukra.

Két Tienhui-2

Két Tienhui-2Egy földmegfigyelő műholdpárost indítottak Kínából, Hosszú Menetelés-4B rakétával.

Hogyan tájékozódnak a vándormadarak?

Hogyan tájékozódnak a vándormadarak?A Föld mágneses terét vizsgáló európai Swarm műholdak adatai alapján érdekes új összefüggésekre derülhet fény.

Utolsó simítások a Galileo műholdak indítása előtt

Utolsó simítások a Galileo műholdak indítása előttAz európai Galileo rendszer üzembe állított műholdjainak száma az év vége felé újra növekszik.

GLONASSZ-K start Pleszeckből

GLONASSZ-K start PleszeckbőlAz orosz navigációs műholdrendszer új generációs sorozatának újabb tagjával frissítették a konstellációt.

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféra

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféraJanuár 15-én a hatalmas vízalatti vulkánkitörés hullámai a Csendes-óceántól egészen a Föld légkörének legfelső részéig értek.

12 dolog, amit nem tudtál a Galileóról (2. rész)

12 dolog, amit nem tudtál a Galileóról (2. rész)Az európai Galileo navigációs rendszer a világ legpontosabb helyeghatározó szolgáltatását nyújtja, azonban a műholdak felépítése és működése meglehetősen összetett és sok különböző technológiától függ.

GIOVE-A: lekapcsolva

GIOVE-A: lekapcsolvaEmlékszik még valaki a Galileo navigációs rendszer első prototípusára? A pályán töltött 16 aktív év után most végleg lekapcsolták.

Európai mozaik – 2021. október (1. rész)

Európai mozaik – 2021. október (1. rész)Havi sorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységével kapcsolatos olyan információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

Eljött a frissítés ideje

Eljött a frissítés idejeEgy bő évtized után Japánban sort kerítettek az ország GPS-t kiegészítő saját navigációs műholdrendszere első képviselőjének lecserélésére. Jön még több is.

Ázsiai mozaik – 2021. augusztus

Ázsiai mozaik – 2021. augusztusHavi sorozatunkban az ázsiai országok űrtevékenységével kapcsolatos olyan információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

A negyedik Tienhui-1

A negyedik Tienhui-1A múlt héten csütörtökön egy kínai földmegfigyelő műholdat is indítottak.

Frissülő GPS

Frissülő GPSAz amerikai navigációs műholdrendszer Block 3-as sorozatának ötödik darabját egy olyan Falcon-9 rakétával indították, amelyet használt első fokozattal szereltek fel.

Galileo: szerződések aláírva

Galileo: szerződések aláírvaElhárult a jogi akadály az európai navigációs műholdrendszer második generációs űreszközeinek építésére szóló szerződések megkötése elől.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 415 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024