Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Navigáció és térképészet Cikkek: 121 - 140

GPS hét: átfordulás!

GPS hét: átfordulás!2019. április 6-át a GPS felhasználóknak érdemes megjelölni a naptárukban, ugyanis a dátumot követően néhány vevőkészülék furcsán kezdhet el viselkedni.

Rohanó pólusok

Rohanó pólusokAz ESA Swarm műholdjainak méréseiből kiderült, hogy a fél évszázaddal ezelőttihez képest csaknem négyszeresére gyorsult a Föld mágneses pólusainak elmozdulása.

Új mérföldkő a GPS történetében

Új mérföldkő a GPS történetébenPályára állt a jól ismert és világszerte használt amerikai navigációs rendszer legújabb műhold-generációjának első képviselője.

A GLONASSZ is bővült

A GLONASSZ is bővültÚj műholdat indítottak az orosz globális navigációs műholdrendszer frissítésére.

Unalomig Beidou

Unalomig BeidouÚjabb hónap, újabb két kínai navigációs műholdat állítottak pályára. Ez volt idén a 28. kínai start.

Új fejlesztések a Galileo földi irányítórendszerén

Új fejlesztések a Galileo földi irányítórendszerénA Galileo navigációs rendszer ma már 26 műholdból álló konstellációval rendelkezik, de nem szabad elfeledkezni a földi szegmensről sem.

Galileo műholdak – okostelefonról

Galileo műholdak – okostelefonrólNem csak helymeghatározásra használják a Galileo műholdakat, de az alkalmazás meg is jeleníti a helyüket az égen.

Tara, Samuel, Anna és Ellen

Tara, Samuel, Anna és EllenE négy nevet viseli az európai Galileo navigációs műholdrendszer most indított négy legújabb tagja.

Brexit és a Galileo

Brexit és a GalileoA Brexit hatásai miatt Londonban felmerült egy saját, a Galileóhoz hasonló műholdas navigációs rendszer kiépítésére vonatkozó terv.

A start helyén a két újabb Galileo műhold

A start helyén a két újabb Galileo műholdEgy hónappal az első két Galileo műhold megérkezése után a Francia Guyanában található légikikötő újabb két űreszközt fogadhatott, amivel teljessé vált a július 25-én felbocsátani kívánt műholdnégyes.

Négy új Galileo hold állt munkába

Négy új Galileo hold állt munkábaA legutóbb pályára állított négy európai navigációs műhold már sugározza jeleit a felhasználók felé.

Mi várható 2019-ben? (2. rész)

Mi várható 2019-ben? (2. rész)Válogatás az előttünk álló év érdekesnek ígérkező műholdas eseményeiből.

Két Beidou hold, idén utoljára

Két Beidou hold, idén utoljáraA kínai navigációs műholdrendszer 2018-ban rekordszámú, 18 új műholddal gyarapodott.

Beidou-3 G1Q

Beidou-3 G1QA név egy újabb, ezúttal geostacionárius pályára kerülő kínai navigációs műholdat takar, amely november 1-jén indult Hszicsangból.

Beidou műholdpáros indult

Beidou műholdpáros indultIsmét egy új hónap, megint indítottak Kínából két navigációs műholdat közepes magasságú Föld körüli pályára...

Új navigációs műholdpáros Kínából

Új navigációs műholdpáros KínábólAlig egy hónap elteltével ismét két új műholddal bővül a Beidou rendszer.

Két Beidou Kínából

Két Beidou KínábólÚjabb tagokkal bővül a kínai műholdas helymeghatározó rendszer. A két űreszköz ezúttal közepes magasságú Föld körüli pályára került.

Emelkedő Antarktisz

Emelkedő AntarktiszGPS-es mérések tanúsága szerint a Nyugat-Antarktisz gyorsabban emelkedik, mint a világ bármely más területe. A GOCE műhold mérései segítettek feltárni a jelenség okát.

GLONASSZ hold Pleszeckből

GLONASSZ hold PleszeckbőlFolytatódik az orosz navigációs műholdrendszer felfrissítése. A legújabb GLONASSZ-M hold Szojuz-2.1b rakétával startolt.

Rádiócsillagászat és műholdas navigáció

Rádiócsillagászat és műholdas navigációLátszólag két különböző dolog, de sok közös van bennük. Most az égbolt ugyanazon pontjait figyelve a földi ionoszféráról szeretnének többet megtudni.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Összesen 432 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024