Nem is akármilyen, hiszen a kifutó M sorozat utolsó darabja indult el az orosz navigációs műholdrendszerbe.
Az utolsó, 61-es számú GLONASSZ-M hold november 28-án magyar idő szerint 16:17-kor emelkedett a magasba az észak-oroszországi Pleszeckből, egy Szojuz-2.1b rakétával. Végleges, kb. 19 ezer km magas és 64,8° hajlásszögű körpályáját kicsit több mint négy és fél órával később egy Fregat végfokozat alakította ki.
Az utolsó GLONASSZ-M (Uragan-M) hold, katonai jelöléssel Kozmosz-2564 elindul Pleszeckből. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)
Az orosz GLONASSZ rendszer műholdjai az ismertebb ameriki GPS rendszeréhez hasonló elven működnek. Közepes magasságú Föld körüli pályákon elosztva rádióüzeneteket sugároznak, amelyek alapján a megfelelő vevőberendezések tulajdonosai pontos hely- és időmeghatározást képesek elvégezni. A teljes GLONASSZ rendszert három pályasíkban 7-7 működő műholddal plusz 1-1 tartalékkal, tehát minimum 24 taggal tervezték.
A rendszer frissítésére újabban már a modernizált, hosszabb élettartamra készülő K sorozatú műholdakat kezdték felbocsátani. Most az utolsó régebbi, M típusú űreszköz is előkerült a raktárból. Az M sorozat jellemzője, hogy a fedélzeti elektronikai berendezések nyomás alatt, hermetizált körülmények között működnek rajta. Ez a körülmény nagyban korlátozta e műholdak aktív működési idejét, így viszonylag hamar kényszerülnek lecserélni azokat. Az új K sorozat berendezései a világűr vákuumában is működőképesek.
Egy GLONASSZ-M műhold. Az első ebből a sorozatból (Kozmosz-2404) még 2003 decemberében indult. A 7 éves tervezett működési idő akkor nagy előrelépés volt a korábban 3 évig „életben maradó” első generációs holdakéhoz képest. (Fantáziakép: Resetnyev)
Az utolsó GLONASSZ-M holdat a Resetnyev vállalat Zselenogorszki üzemében készítették fel a startra. A sorozatgyártáshoz használt két gyártósor egyikét már korábban leszerelték. A cég mostantól teljes egészében a K és K2 jelű széria gyártására és tesztelésére áll átt, a jövőben már csak az újfajta űreszközökkel folytatják az orosz navigációs műholdrendszer állandó frissítését. Erre az időközben elhasználódó és tönkremenő műholdak miatt van szükség minden hasonló rendszer esetében. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Idén a második GLONASSZ-K
GLONASSZ műhold Pleszeckből
GLONASSZ: új generáció sorozatgyártásban
GLONASSZ-K: a modernizáció lassan folytatódik
15 év után megint teljes a GLONASSZ
GLONASSZ: itt a legújabb generáció
Sikeres GLONASSZ indítás
A GLONASSZ-M-61 startjáról (Russain Space Web)