Az orosz navigációs műholdrendszer legújabb tagja Szojuz-2.1b rakétával startolt.
A műhold az orosz hadsereg által kiépített és fenntartott, feladatát tekintve az amerikai GPS-hez hasonló GLONASSZ rendszerhez tartozik, az M jelű műholdsorozat egyik tagja. Március 16-án, magyar idő szerint 19:28-kor emelkedett a magasba az észak-oroszországi indítóhelyről. Végső pályájának kialakítása három és fél órán át tartott, a Fregat-M rakéta-végfokozat segítségével. A GLONASSZ navigációs rendszer műholdjainak másik neve Uragan (jelentése hurrikán). Az M sorozatú űreszközök tervezett hasznos élettartama 7 év, így időről időre újak indítására is szükség van, hogy pótolják a régebb óta működő, tönkrement, vagy működési idejük vége felé járó műholdakat. A rendszer tagjai közepes magasságú (a felszín felett kb. 19 ezer km magasan húzódó) pályákról küldik navigációs rádiójeleiket. A teljes GLONASSZ konstelláció 3 pályasíkban keringő 8-8, összesen tehát 24 működő műholdat alkalmaz. A pontos hely- és időmeghatározási szolgáltatást nyújtó GLONASSZ rendszert katonai és polgári célokra is hasznosítják. A start katonai jellege miatt az új műhold megkapta az ilyenkor szokásos Kozmosz jelölést és a 2545-ös sorszámot.
(Kép: Roszkoszmosz)
A GLONASSZ története még a Szovjetunióban, az 1970-es években kezdődött. Ez volt a válasz az amerikaiak GPS-ére. Az első orosz navigációs műhold 1982-ben állt pályára. Aztán már orosz színekben, 1993-ban elérte az előzetes, majd 1996-ban a teljes kiépítettségét. Az első generációs Uragan műholdak azonban csak jellemzően 3 évig bírták, a gyorsan tönkremenő űreszközöket pedig nem sikerült kellő ütemben pótolni. Emiatt 2001-re már 10 alá csökkent a működőképes műholdak száma, ami a rendszer széteséséhez vezetett. A GLONASSZ fontosságát felismerve az akkori orosz elnök, Borisz Jelcin 1999-ben a fejlesztés és a rendszer felélesztése mellett döntött. A GLONASSZ Vlagyimir Putyin elnöksége alatt is prioritást élvez Oroszországban.
GLONASSZ-M műhold. (Fantáziakép: Resetnyev)
A második generációs Uragan-M műholdak első példánya 2001 végén indult. Nőtt a pályán töltött élettartamuk, és a szolgáltatás pontossága is. Egy-egy Proton rakétára három is felfért belőlük, vagy – mint most – Szojuz rakétákkal egyesével is indíthatók. Starttömegük 1415 kg.
A még újabb generációs, K sorozatú Uragan műholdak fejlesztése (lassan) folyik. Két kísérleti példányuk már repül, további startok jövő évtől várhatóak, mind Proton, mind Szojuz hordozórakétákkal.
GLONASSZ-K műhold. (Fantáziakép: Roszkoszmosz)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Orosz navigációs műhold Pleszeckből
GLONASSZ: új generáció sorozatgyártásban
GLONASSZ-K: a modernizáció lassan folytatódik
GLONASSZ: itt a legújabb generáció
15 év után megint teljes a GLONASSZ
Új GLONASSZ-M műhold indult Pleszeckből (nasaspaceflight.com))