Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Új eszközök és anyagok Cikkek: 61 - 80

Telt ház és tiszta levegő

Telt ház és tiszta levegőAmikor nemrég egyszerre kilenc űrhajós tartózkodott a Nemzetközi Űrállomáson, az ESA új berendezése is besegített a levegő tisztításába.

Kaofen-7 és három másik

Kaofen-7 és három másikVasárnap egyszerre négy műhold állt alacsony Föld körüli pályára Kínából, köztük egy kínai–francia együttműködésben épült kísérleti CubeSat.

Passzív reflektometria

Passzív reflektometriaA navigációs műholdak jeleit nem csak navigációra lehet használni. Hasznos lehet az is, ami az alapfelhasználásban zavaró tényező.

Az első üzemidő-hosszabbító műhold

Az első üzemidő-hosszabbító műholdBajkonurból – egy új távközlési műhold társaságában – indult a MEV-1. Feladata másik műholdak megmentése.

Űrbéli adattitkosítás az ISS fedélzetén

Űrbéli adattitkosítás az ISS fedélzeténA jövőbeni űrküldetések kiberbiztonságának fokozását célzó kísérletet helyeztek üzembe a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Columbus moduljában.

Radaros műholdképek, egy méter alatti felbontással

Radaros műholdképek, egy méter alatti felbontássalEzt is tudják az ICEYE cég nemrég felbocsátott, X-sávú radarméréseket végző, alig 100 kg tömegű mikroműholdjai.

Galileo applikációs verseny 2019

Galileo applikációs verseny 2019Az okostelefonokban lévő vevőegységek rendszeresen használják a Galileót, más műholdas navigációs rendszerekkel együtt…

Űrtechnika a rák diagnosztizálásában

Űrtechnika a rák diagnosztizálásábanA röntgencsillagászati küldetések detektoraiban használt technológiával kristálytiszta képet adó orvosi röntgenberendezést fejlesztettek.

Falusi viselet

Falusi viseletAz ESA vizsgáltatja, milyen új anyagokból készülhetnek a majdani Hold-falu lakóinak ruhái.

Vízállásjelentés

VízállásjelentésNémet kutatók módszerével, kizárólag műholdas altiméteres mérések alapján – földfelszíni mérések nélkül is – előrejelezhető a vízállás.

A röntgentávcső „első fénye”

A röntgentávcső „első fénye”Teljesítheti a várakozásokat az orosz Szpektr-RG űrtávcső legfontosabb műszere, a német eROSITA röntgentávcső.

Partra vetett bálnák

Partra vetett bálnákEgy újonnan kidolgozott módszer segít azonosítani a nagyfelbontású műholdfelvételeken a partra vetett szilásceteket.

Hatékonyabb földmegfigyelés

Hatékonyabb földmegfigyelésNéhány hónapon belül indulhat az ESA műholdja, amely bemutatja, hogyan lehet mesterséges intelligencia segítségével hatékonyabbá tenni a földmegfigyelést.

Betonozás az űrállomáson

Betonozás az űrállomásonAz ISS űrhajósai először állítottak elő cementet súlytalanságban, bizonyítva, hogy az anyag az ottani körülmények közt is megszilárdul.

A Jeges-tenger mélyén

A Jeges-tenger mélyénDán kutatók műholdas radaros magasságméréseket használva tették pontosabbá az arktiszi tengerfenék domborzati térképét.

Vitorlabontás

VitorlabontásA júniusban egy Falcon Heavy rakétával Föld körüli pályára került LightSail-2 műhold sikeresen kinyitotta napvitorláját.

Foszforeszkáló műholdak

Foszforeszkáló műholdakAz űreszközök dokkolását segítő infravörös és foszforeszkáló jelzőfények fejlesztését egy magyar cég végzi az ESA számára.

A Bridgestone is a Holdra tart

A Bridgestone is a Holdra tartA világ legnagyobb gumiabroncs- és gumitermékgyártó cége együttműködik a Toyotával és a Japán Űrügynökséggel.

Rocket Lab: start idén először

Rocket Lab: start idén előszörAz Electron rakéta Új-Zélandról egy kis amerikai kísérleti katonai műholdat állított pályára.

Szigonyozás az űrben

Szigonyozás az űrbenEgy brit kísérleti műhold sikeresen tesztelte a módszert, amit egyszer majd az űrszemét eltakarítására is be lehet vetni.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Összesen 315 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024