Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Új eszközök és anyagok Cikkek: 81 - 100

Barlangkutatás műholddal Iránban

Barlangkutatás műholddal IránbanTöbbször olvashattunk híreket arról, hogy a Hold és a Mars körül keringő űrszondák felvételein barlangbejáratokat valószínűsítettek.

Bálnalesen

BálnalesenMűholdakkal szerzett környezeti adatok segítségével próbálják csökkenteni a veszélyeztetett kék bálnák és a hajók közötti, az állatokra nézve gyakran végzetes kimenetelű ütközéseket.

Víz a jeges kontinensen

Víz a jeges kontinensenHogyan hasznosítják újra a vizet az antarktiszi Concordia kutatóállomáson?

Űrtechnológia a Los Angeles-i metróban

Űrtechnológia a Los Angeles-i metróbanMéghozzá az Európai Űrügynökség (ESA) szabadalmaztatott eljárása, amivel eredetileg a galaxisok fejlődését kutatták – most pedig az utasok átvilágítását végzik.

Robot űrállomás

Robot űrállomásEddigi fogalmaink szerint fából vaskarikának tűnik. De talán mégsem az. A DARPA szakértője szerint újra kell gondolnunk az űrállomás fogalmát.

Orbitális szerviz

Orbitális szervizA műholdak pálya menti szervizelése, utántöltése, javítása az elkövetkező évtizedben hárommilliárd dolláros üzletággá nőheti ki magát.

Röntgencsillagászat és rákkutatás

Röntgencsillagászat és rákkutatásA röntgensugárzást egy évszázada használja az orvostudomány, újabban a röntgencsillagászat egy módszere is orvosi alkalmazásra találhat.

Zöldségtermesztés űrmódszerekkel

Zöldségtermesztés űrmódszerekkelA Mars-utazás meglebegtetett terve hatására hatékonyabb lehet a földi paradicsomtermesztés. Bár a Mars is vörös és gömbölyű, akárcsak az érett paradicsom, az összefüggés bonyolultabb.

A jövő űrkolóniáinak energiaforrása

A jövő űrkolóniáinak energiaforrásaA NASA Glenn Űrközpontjában elkészült egy olyan nukleáris energiatermelő egység prototípusa, amelyik holdi és marsi kolóniák ellátására is alkalmas lehet.

Sör a Marson

Sör a MarsonMég vonzóbb célpont lett a Mars az űrhajósok számára. Lesz ugyanis sör, sőt az is kiderült, milyen. Már csak oda kell jutni, és néhány apró problémával kell megbirkózni, de az már semmiség.

Sörfőző szerzetesek és űrtechnológia

Sörfőző szerzetesek és űrtechnológiaAz ESA több mint negyedszázada dolgozik egy végtelenített vízvisszanyerő rendszer fejlesztésén, amellyel önfenntartó ökoszisztémát biztosíthatnának a világűrben dolgozó emberek számára.

Aszályos nyár

Aszályos nyárAz aszályos nyár, a tartós forróság és a kevés csapadék érzékenyen érintette az európai mezőgazdasági termelőket, például Hollandiában a burgonyatermesztőket.

Amatőr földmegfigyelők

Amatőr földmegfigyelőkAz ESA mesterséges intelligenciát és a legújabb képfeldolgozó eljárásokat használó amatőr földmegfigyelők bevonásával tökéletesítené a Proba–V miniműhold felvételeit.

A tengerfenék műholdas térképe

A tengerfenék műholdas térképeA part menti, sekély tengerek pontos batimetriai térképe számos területen nélkülözhetetlen. Előállításuk műholdas módszerekkel gazdaságosabb, az eredmény pontosabb, mint hagyományosan.

Hol érdemes esővizet gyűjteni?

Hol érdemes esővizet gyűjteni?A NASA munkatársai műholdas adatokkal és módszerrel segítik a közel-keleti iskolák vízgazdálkodási projektjét.

A közeljövő napelemei

A közeljövő napelemeiA napenergiát 30%-os hatásfokkal elektromos energiává alakító újfajta napelemeket a következő generációs európai Neosat távközlési holdaknál alkalmazhatják először.

Szén-dioxid-mérés a mindennapokban

Szén-dioxid-mérés a mindennapokbanAz ISS-en alkalmazott eljárást ültette át a hétköznapi gyakorlatba egy olasz startup vállalkozás az ESA ottani inkubációs központja segítségével.

Újfajta ionhajtómű

Újfajta ionhajtóműEgy, az ESA vezetésével működő csoport a világon elsőként olyan elektromos műholdhajtóművet épített és működtetett, amelyik a felsőlégkör levegőmolekuláit használja fel.

Önjáró hajók műholdas irányítása

Önjáró hajók műholdas irányításaAz ESA és a Rolls-Royce megvizsgálja, hogyan hasznosíthatók az űrtechnológia nyújtotta lehetőségek az önjáró és távirányítású hajók irányítására.

A „senki földje” repülő járművei

A „senki földje” repülő járműveiAz ESA egyre intenzívebben foglalkozik azokkal a repülő eszközökkel, amelyek a repülőgépek (és drónok) számára túl magasan, a műholdak számára túl alacsonyan lévő tartományba juthatnának el.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Összesen 315 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024