Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Új eszközök és anyagok Cikkek: 121 - 140

Párologtassunk műholdakat!

Párologtassunk műholdakat!Miből kéne gyártani a jövő alacsony pályákra szánt műholdjait, hogy semmi ne érje el belőlük a felszínt, ha egyszer működésük végével belépnek a légkörbe?

Űrszemétkövető távcső

Űrszemétkövető távcsőA NASA új, automata optikai távcsővel is követi az űrszemetet. A mostoha körülmények között más megoldás szóba sem jöhetett.

Foci minden mennyiségben

Foci minden mennyiségbenMintegy 60 alacsonyabb osztályú olasz labdarúgócsapat stadionjából nézhetők az internetes meccsközvetítések – műholdas segítséggel.

Vegetáriánusok előnyben

Vegetáriánusok előnybenAz űrhajósok nem hagyatkozhatnak a helyben termelt élelmiszerekre, viszont a táplálék minden grammját a lehető leghatékonyabban kell hasznosítaniuk.

Hídbiztonság – műholdas segítséggel

Hídbiztonság – műholdas segítséggelMűholdas helymeghatározás, műholdas távközlés és földmegfigyelés együtt, egy a közlekedés biztonságát segítő alkalmazásban.

Életmentő űrtechnika

Életmentő űrtechnikaA világűrből a vegetációt figyelő és az afrikai éhség ellen küzdő kamerát úgy alakították át, hogy a bőrsejtekben észrevegye a rák szabad szemmel még láthatatlan jeleit.

Tapadó-fogó eszköz az űrszemét ellen

Tapadó-fogó eszköz az űrszemét ellenA NASA kutatói a súlytalanságban is kipróbáltak egy újszerű technológián alapuló, tapadva fogó eszközt. A későbbiekben talán az űrszemét elleni harcban is bevethető lesz.

Szimat!

Szimat!A Curiosity marsjáró számára fejlesztett technológia földi adaptálásával a mostaniaknál sokkal érzékenyebb gázérzékelőket készítenek.

Szigonnyal műhold ellen?

Szigonnyal műhold ellen?Ami bevált a bálnavadászathoz, miért ne működhetne a már elhasznált, működésképtelen, a többiekre veszélyt jelentő űreszközök begyűjtésénél?

Hiperspektrális távérzékelés miniben?

Hiperspektrális távérzékelés miniben?Hamarosan megnyílhat a lehetőség, hogy akár a CubeSat szabvány szerint épített apró műholdakra „komoly” távérzékelő műszerek kerüljenek.

Az ESA vízkezelő rendszere

Az ESA vízkezelő rendszereAz ESA által fejlesztett szennyvíztisztító rendszer bekerült a száz legjobb éghajlatkímélő technológia közé.

Sokoldalú víz alatti robot

Sokoldalú víz alatti robotAz űrhajósok kiképzésére kifejlesztett víz alatti robotot sok más területen is lehet hasznosítani. A lehetőségeket a Földközi-tenger mélyén próbálják ki.

Űrtechnika a közlekedésbiztonságért

Űrtechnika a közlekedésbiztonságértA korszerű autókat számítógép irányítja, a gép működését pedig az űrtechnikából átvett szoftver ellenőrzi.

Autómegosztó alkalmazás

Autómegosztó alkalmazásEgyes francia városokban már működik az az okostelefonos alkalmazás, amellyel az autók üres helyeire utasokat lehet szervezni, csökkentve a forgalmat és a környezetszennyezést.

X-37B: újra repül

X-37B: újra repülAz Amerikai Légierő mini-űrrepülőgépe Atlas-5 rakétával indult Floridából – ahogy az előző három alkalommal is.

Űrhangyák

ŰrhangyákA Nemzetközi Űrállomásra (ISS) felvitt hangyák egész jól megbirkóztak a súlytalanság szokatlan körülményeivel.

Lézeres látásjavítás és az űrállomás

Lézeres látásjavítás és az űrállomásA lézeres szemműtét ma már rutineljárásnak számít. Gondolta volna, hogy egy eredetileg űrkutatási célra készített eszközt is használnak hozzá?

Újrahasznosítás felsőfokon

Újrahasznosítás felsőfokonEgy újabb lépést tehetnek a közeljövőben a Nemzetközi Űrállomáson egy zárt, önfenntartó rendszer kialakítása irányába.

Az űrkutatás eredményei a hétköznapokban

Az űrkutatás eredményei a hétköznapokbanA NASA évente megjelenteti Spinoff című kiadványát, amelyben kutatásai hasznos „melléktermékeiből” válogat.

„Zöldségeskert” az űrállomásra

„Zöldségeskert” az űrállomásraEgyelőre római salátával kezdik, később talán egész kis konyhakert is kialakulhat az űrállomáson, ha a kísérletek jól haladnak.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Összesen 315 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024