Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Űrcsillagászat Európában Cikkek: 101 - 120

25 év – 25 kép (3. rész)

25 év – 25 kép (3. rész)A NASA negyed évszázada állította pályára a Hubble-űrtávcsövet (HST). Ötrészes sorozatunkban 25 látványos képpel emlékezünk a csillagászat történetében mérföldkövet jelentő műszerre.

25 év – 25 kép (1. rész)

25 év – 25 kép (1. rész)A NASA negyed évszázada állította pályára a Hubble-űrtávcsövet (HST). Ötrészes sorozatunkban 25 látványos képpel emlékezünk a csillagászat történetében mérföldkövet jelentő műszerre.

A mágneses tér a Tejútrendszer fősíkjában

A mágneses tér a Tejútrendszer fősíkjábanNem absztrakt festményt látnak a képen, hanem a Tejútrendszer mágneses terének látványos megjelenítését.

Mégsem az üstökösök hozták a Földre a vizet?

Mégsem az üstökösök hozták a Földre a vizet?A Rosetta legújabb eredményei kétségessé teszik ezt a korábbi feltételezést.

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrcsillagászat – tudomány és fantázia találkozása

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrcsillagászat – tudomány és fantázia találkozásaKiss L. László előadása november 13-án (csütörtökön) lesz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Dísztermében.

Földmegfigyelő műhold Kínából

Földmegfigyelő műhold KínábólAz 1 méter körüli felbontású űrfelvételek készítésére alkalmas Kaofen-2 mellett egy apró lengyel csillagászati műholdat is pályára állítottak.

A Gaia első felfedezése...

A Gaia első felfedezése......még nem a csillagokkal és a Tejútrendszer szerkezetével, hanem az L2 Lagrange-pont körüli mikrometeorit-veszéllyel kapcsolatos.

Nyert a PLATO

Nyert a PLATOAz Európai Űrügynökség (ESA) tudományos programbizottsága egyhangúlag az exobolygó-kutató űrtávcső megvalósítása mellett szavazott. Startját 2024-re tervezik.

Egymilliárd csillag nyomában

Egymilliárd csillag nyomábanTrupka Zoltán beszélgetése Szabados László csillagásszal, a decemberben indult Gaia asztrometriai űrszonda kapcsán.

Megérkezett állomáshelyére a Gaia

Megérkezett állomáshelyére a GaiaKritikus pályamódosító manőveren van sikeresen túl a decemberben indult európai űrtávcső.

25 év – 25 kép (2. rész)

25 év – 25 kép (2. rész)A NASA negyed évszázada állította pályára a Hubble-űrtávcsövet (HST). Ötrészes sorozatunkban 25 látványos képpel emlékezünk a csillagászat történetében mérföldkövet jelentő műszerre.

Küldene műholdat egy aszteroidához?

Küldene műholdat egy aszteroidához?Mi lenne, ha az ön csapata építené meg az első olyan európai CubeSatot, amely egy kisbolygókettőshöz indul 2020-ban?

THESEUS, a jövő évtized európai űrtávcsöve?

THESEUS, a jövő évtized európai űrtávcsöve?Az ESA Cosmic Vision 2015–2025 program keretében e hónapban benyújtandó javaslat röntgen-, infravörös és gamma-űrtávcső lenne egyben.

Folyhat tovább a JUICE

Folyhat tovább a JUICEAz ESA 2022-ben a Jupiter rendszerébe indítandó űrszondája a következő fejlesztési fázisba léphet, benne magyar részvétellel.

Az üstökös bűze

Az üstökös bűzeMilyen lenne a Rosetta kutatási célpontja, a Csurjumov–Geraszimenko-üstökös, ha megszagolhatnánk? Büdös!

Nagy európai „röntgenszem” 2028-ra

Nagy európai „röntgenszem” 2028-raAz ESA nemrég az Athena röntgencsillagászati űrteleszkópot választotta ki megvalósításra.

Gaia: gondok a beüzemeléssel

Gaia: gondok a beüzemelésselA decemberben indult európai asztrometriai űrszonda várhatóan kilenc hónapos késéssel szállítja majd első tudományos eredményeit.

Hol van a Gaia?

Hol van a Gaia?Természetesen már a helyén, a Nap–Föld rendszer külső Lagrange-pontja közelében. Na de pontosan hol is?

Vízgőz a Ceres körül

Vízgőz a Ceres körülA Herschel infravörös űrtávcső adatai szerint a fő kisbolygóöv legnagyobb égitestjének felszínét vízmolekulák hagyják el, méghozzá feltehetően két nagyobb foltból.

Elindult a Gaia

Elindult a GaiaPályára állt az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb űrcsillagászati szondája, amelynek fő feladata a Tejútrendszer csillagainak minden eddiginél kiterjedtebb és pontosabb felmérése lesz.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 322 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024