Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Új eszközök és anyagok Cikkek: 41 - 60

Kórházvonat az ESA támogatásával

Kórházvonat az ESA támogatásávalMárciusban az Európai Űrügynökség (ESA) pályázatot hirdetett a COVID-19 koronavírus-járvány elleni védekezés segítésére.

Küldetés túlteljesítve!

Küldetés túlteljesítve!A magyar ATL-1 műhold visszatért az űrből és megsemmisült.

Kvantumkommunikációs eredmények

Kvantumkommunikációs eredményekA néhány éve folyó kínai műholdas kísérletek nagy előrelépést jelentenek a kvantumkommunikáció kutatásában.

X-37B: hatodszor az űrben

X-37B: hatodszor az űrbenFloridából egy Atlas-5 rakétával elindult az X-37B amerikai katonai mini-űrrepülőgép.

Az űrszemétről Bécsben

Az űrszemétről BécsbenAz ENSZ-ben idén is napirenden szerepelt az űrszemét kérdése. Nemzetközi összefogás, statisztikák és ígéretes fejlesztések.

Műholdképek járvány idején

Műholdképek járvány idejénA koronavírus-járvány miatt érezhetően megnőtt az érdeklődés a nagyfelbontású műholdfelvételek és a belőlük származtatott adatok iránt.

Világrekorder japán műhold

Világrekorder japán műholdGiunness-rekordot ért a legalacsonyabb pályán működő földmegfigyelő műhold a Japán Űrügynökségnek (JAXA).

A röntgentávcső „első fénye”

A röntgentávcső „első fénye”Teljesítheti a várakozásokat az orosz Szpektr-RG űrtávcső legfontosabb műszere, a német eROSITA röntgentávcső.

Partra vetett bálnák

Partra vetett bálnákEgy újonnan kidolgozott módszer segít azonosítani a nagyfelbontású műholdfelvételeken a partra vetett szilásceteket.

Hatékonyabb földmegfigyelés

Hatékonyabb földmegfigyelésNéhány hónapon belül indulhat az ESA műholdja, amely bemutatja, hogyan lehet mesterséges intelligencia segítségével hatékonyabbá tenni a földmegfigyelést.

COVID-19: magyar gyógyszerkísérlet készül az ISS-re

COVID-19: magyar gyógyszerkísérlet készül az ISS-reA remdesivir hatóanyagot vizsgálják a magyar InnoStudio Zrt. és CycloLab Kft. kísérletében, amely decemberben indulhat a Nemzetközi Űrállomásra.

Blue Origin: újabb sikeres ugrás

Blue Origin: újabb sikeres ugrásA New Shepard rakéta legújabb szuborbitális repülése alkalmával tesztelték a precíziós holdi leszálláshoz szükséges technológiákat is.

Korona

KoronaEzúttal nem vírusról, hanem egy miniatűr ionhajtómű-alkatrészről van szó.

Vizeletből holdbázis?

Vizeletből holdbázis?A cím talán kissé bulváros, de a kutatások, amelyek az űrhajósok vizeletének a holdi építkezésekben való lehetséges felhasználására irányulnak, komolyak és érdekesek.

Műholdakkal az olaj nyomában

Műholdakkal az olaj nyomábanA koronavírus-járvánnyal összefüggésben 2002 óta nem látott mélységbe esett a kőolaj ára. Még érdekesebbek azok a módszerek, amelyekkel a globális termelésre és készletekre lehet következtetni – műholdakkal.

Két műhold nagy találkozása

Két műhold nagy találkozásaSzerviz felsőfokon: most először dokkolt két kereskedelmi műhold, méghozzá a geostacionárius pálya magasságában.

Telt ház és tiszta levegő

Telt ház és tiszta levegőAmikor nemrég egyszerre kilenc űrhajós tartózkodott a Nemzetközi Űrállomáson, az ESA új berendezése is besegített a levegő tisztításába.

Kaofen-7 és három másik

Kaofen-7 és három másikVasárnap egyszerre négy műhold állt alacsony Föld körüli pályára Kínából, köztük egy kínai–francia együttműködésben épült kísérleti CubeSat.

Passzív reflektometria

Passzív reflektometriaA navigációs műholdak jeleit nem csak navigációra lehet használni. Hasznos lehet az is, ami az alapfelhasználásban zavaró tényező.

Az első üzemidő-hosszabbító műhold

Az első üzemidő-hosszabbító műholdBajkonurból – egy új távközlési műhold társaságában – indult a MEV-1. Feladata másik műholdak megmentése.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Összesen 308 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024