Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Kis űreszközök nagy szerepe Cikkek: 141 - 160

CubeSat – hajtóművel

CubeSat – hajtóművelElőször sikerült egy CubeSatnak az, amire nagyobb társai gyakran rákényszerülnek: saját hajtóművével kitért egy ütközéssel fenyegető űrszemétdarab elől.

Izrael űrprogramja (2. rész)

Izrael űrprogramja (2. rész)Háromrészes cikksorozatunk első részében az ország hordozórakétáit és katonai űrprogramját mutattuk be. Most a polgári műholdas programokat ismertetjük.

Korona

KoronaEzúttal nem vírusról, hanem egy miniatűr ionhajtómű-alkatrészről van szó.

Proba-V: új feladat

Proba-V: új feladatAz ESA egy köbméteres földmegfigyelő miniműholdja közel hét év elteltével profilt vált, nem folytatja a földi növénytakaró globális felmérését.

Kockák után vékony műholdak (1. rész)

Kockák után vékony műholdak (1. rész)A CubeSat és PocketQube után újabb elnevezést érdemes megjegyeznünk: ThinSat.

Koronavírus és Vega

Koronavírus és VegaAz Ariane rakéták nevét sokan ismerik, de a Vega név hallatán csak az űrkutatás iránt komolyabban érdeklődők asszociálnak egy hordozórakétára.

A kis műholdak térhódítása

A kis műholdak térhódításaA kis műholdak piaca dinamikusan bővül, de elemzők rámutatnak néhány tényre, amelyek a közeljövőben a fejlődés megtorpanását okozhatják.

NROL-151

NROL-151Most először indult titkos amerikai kémműhold külföldi országból. A Rocket Lab Electron rakétája idei első repülését Új-Zélandból hajtotta végre.

Világrekorder japán műhold

Világrekorder japán műholdGiunness-rekordot ért a legalacsonyabb pályán működő földmegfigyelő műhold a Japán Űrügynökségnek (JAXA).

Az álom: három magyar kicsi a világűrben

Az álom: három magyar kicsi a világűrbenA SMOG-P világsikere és az ATL-1-gyel közös repülése során szerzett eddigi információink alapján reálisnak látszik, hogy idén egyszerre három magyar műhold legyen a világűrben.

A bejrúti robbanás Pléiades műholdképeken

A bejrúti robbanás Pléiades műholdképekenÚjabb nagyfelbontású műholdfelvételek, amelyeknek nagy hasznát vehetik a katasztrófa utáni mentésben és helyreállításban is.

Hét műhold veszett el Electron rakétával

Hét műhold veszett el Electron rakétávalA Rocket Lab rakétája japán, amerikai és brit űreszközöket juttatott volna alacsony pályára Új-Zélandból.

A tizenkettedik Electron

A tizenkettedik ElectronAz amerikai Rocket Lab cég rakétája összesen öt műholdat állított alacsony Föld körüli pályára Új-Zélandból.

Kockák után vékony műholdak (2. rész)

Kockák után vékony műholdak (2. rész)A fiatalok megnyeréséhez szükséges műholdkonstrukció lehet a ThinSat.

Zsebműholdas hónapforduló

Zsebműholdas hónapfordulóMa négy hónapja, december 6-án állt pályára a magyar SMOG-P és ATL-1, és most is rendben működnek!

Három hónapja repül

Három hónapja repülDecember 6-án indult a világ legkisebb működő műholdja, a magyar SMOG-P.

A SMOG-P „vesszőfutása”

A SMOG-P „vesszőfutása”Már a start utáni napokban feltűnt, analizálva a SMOG-P-ről érkező telemetriát, hogy néhány alegység – akkor még talányos okból – a biztonságot szolgáló tartalék egységre váltott.

Csillagászati CubeSatok

Csillagászati CubeSatokAz ASTERIA bizonyította, hogy a CubeSatoknak a csillagászati megfigyelésekben is van létjogosultságuk. Folytatása következik.

Internet az űrből – Kínából is

Internet az űrből – Kínából isMa egy kis méretű kísérleti 5G kommunikációs műholdat indítottak Kínából, amely egy akár 1000 tagot számláló rendszer előfutára lehet.

Egy sikeres hónap

Egy sikeres hónapEgy hónapja, 2019. december 6-án állt pályára az első, a Műegyetemen készült magyar űrflotta két tagja, a SMOG-P és ATL-1.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Összesen 373 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024