Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Kis űreszközök nagy szerepe Cikkek: 301 - 320

Francia és svéd műholdak Dnyepr rakétával

Francia és svéd műholdak Dnyepr rakétávalEgy napkutató űreszköz és egy űrbeli kötelékrepülést végrehajtó műholdpáros indult kedden orosz hordozórakétával.

Le az űrszeméttel!

Le az űrszeméttel!Egy új, olcsó módszerrel csökkenthető lenne az űrszemetet gyarapító, már nem használt műholdak száma az alacsony Föld körüli pályákon.

Dél-Korea: a start csak „félsiker” volt

Dél-Korea: a start csak „félsiker” voltAz első űreszköz, amelyet dél-koreai területről indítottak, nem érte el a számára kijelölt pályát. Sorsa bizonytalan, valószínűleg elégett a légkörben.

Dél-Korea is készülődik

Dél-Korea is készülődikAz ázsiai ország augusztus közepén indíthatja első saját hordozórakétáját, amellyel műholdat szeretne pályára állítani.

Konstellációk kora

Konstellációk koraAz űrkutatásban egyre inkább elterjed, hogy egy bizonyos feladatot nem egyetlen, hanem egy közös rendszert alkotó több műholddal oldanak meg.

Újfajta borítás miniatűr műholdakra

Újfajta borítás miniatűr műholdakraA mikro- és nanoműholdak nagyobb elterjedését segítheti az a vékony védőréteg, amelyet most fejlesztettek ki Amerikában.

Szomorú vég

Szomorú végTavaly ősz óta a CHIPSat ultraibolya csillagászati miniműhold a harmadik űreszköz, amelyet a NASA takarékossági okokból nem működtet tovább.

Indiai rakéta tíz műholddal

Indiai rakéta tíz műholddalHétfőn nyolc külföldi és két hazai műholdat emelt a magasba az indiai PSLV hordozórakéta.

ŰRKÖZELBEN: Az űrkutatás melléktermékei

Nem az űrkutatás mellékterméke a tépőzár, sőt, még a teflon sem az. De akkor melyek azok a hétköznapi életbe is átkerült termékek, amelyeket az űrtevékenységnek köszönhetünk? Kiderül az Űrközelben mai adásából.

Elindult a THEMIS

Elindult a THEMISDelta-2 rakétával startolt a földi magnetoszféra folyamatait kutató öt kis amerikai műhold.

Start közben felrobbant a dél-koreai rakéta

Start közben felrobbant a dél-koreai rakétaA Koreai Köztársaságból indított második, félig orosz, félig hazai fejlesztésű KSLV hordozórakéta sem érte el a Föld körüli pályát.

Kettős európai start

Kettős európai startEgy orosz Rokot rakétán osztozva útitársként, a Föld körüli pályára indult az ESA két új mesterséges holdja, az SMOS és a Proba-2.

Dél-Korea űrtörténelmet írt

Dél-Korea űrtörténelmet írtMa végrehajtották az ázsiai ország területéről az első műholdindítást.

Hat új műhold egy Dnyepr rakétával

Hat új műhold egy Dnyepr rakétávalA katonai célú ballisztikus rakétából átalakított hordozóeszköz négy ország hat kis műholdját állította pályára Bajkonurból.

Endeavour: leszállás Kaliforniában?

Endeavour: leszállás Kaliforniában?Az űrrepülőgép STS-126 jelű küldetése rövidesen véget ér. Egyre valószínűbb, hogy a rossz floridai időjárás miatt végül a kaliforniai Edwards Légitámaszponton ér Földet a hét űrhajós.

Kanadai mikroműhold kisbolygók keresésére

Kanadai mikroműhold kisbolygók kereséséreA mindössze 65 kg-os űreszköz, amellyel földközeli kisbolygókat szeretnének találni, 2010 körül indulhat.

Sugárzásmérő műszer az ESEO (European Student Earth Orbiter) műhold fedélzetén

Sugárzásmérő műszer az ESEO (European Student Earth Orbiter) műhold fedélzeténCikksorozatunk harmadik részében az ESEO műholdra felkerülő TriTel-ESEO műszer fejlesztéséről számolunk be.

A YES-2 félsiker

A YES-2 félsikerAz orosz Foton-M3 műholdról levált európai diák-űrkísérlet során nem tekeredett le elegendően hosszú kábel.

A Dnyepr sikeresen tért vissza

A Dnyepr sikeresen tért visszaÁprilis 17-én az orosz hordozórakéta összesen 14 kis műholdat állított pályára Bajkonurból.

Működik a Kompasz-2

Működik a Kompasz-2A magyar SAS2 műszert szállító orosz tudományos műholdat hosszú hónapok munkájával novemberben sikerült életre kelteni.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Összesen 373 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024