Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 41 - 60

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféra

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféraJanuár 15-én a hatalmas vízalatti vulkánkitörés hullámai a Csendes-óceántól egészen a Föld légkörének legfelső részéig értek.

Kén-dioxid Ausztrália fölött

Kén-dioxid Ausztrália fölöttA tongai vulkánkitörésből származó felhő terjedését a Copernicus program Sentinel-5P műholdjával követik.

Megállj a tengernek

Megállj a tengernekNovember elején sikerült működés közben lencsevégre kapni a Velencét az elöntéstől megvédő gátrendszert.

Kaofen-11-03

Kaofen-11-03Tart a kínaiak lendülete, ami az űrindításokat illeti. Most egy nagyfelbontású földmegfigyelő műholdakból álló sorozat harmadik tagját bocsátották fel.

Hurrikánok és füst

Hurrikánok és füstMostanában van mit „látniuk” a földmegfigyelő műholdaknak Észak-Amerika körül.

Jakutföld lángokban és füstben

Jakutföld lángokban és füstbenAz idei tavaszi és nyári szezonban különösen súlyos a helyzet az erdőtüzekkel sújtott Szaha Köztársaságban.

Gleccserek visszahúzódása

Gleccserek visszahúzódásaAz ESA CryoSat-2 műholdjának újszerű módon feldolgozott mérései feltárták, milyen ütemben fogyatkoztak Alaszka és Ázsia gleccserei az elmúlt évtizedben.

Earth System Observatory

Earth System ObservatoryA NASA 2,5 milliárd dollárból fejleszti az elkövetkező időszak öt műholdból álló földmegfigyelő műholdrendszerét.

Háromszor tért ki az ISS

Háromszor tért ki az ISSA Föld körül keringő objektumok száma rendületlenül nő, de évtizedes tendenciát változtat meg a műholdseregek és a CubeSatok sokasodása.

Megint leesik egy...

Megint leesik egy......kínai Hosszú Menetelés-5B rakétafokozat. Az biztos, hogy Magyarország területét nem érheti el.

Radaros műhold Kínából

Radaros műhold KínábólAz L-sávú apertúraszintézises radarberendezéssel felszerelt új földmegfigyelő műhold Csiucsüanból állt pályára.

Vulkánkitörés élőben

Vulkánkitörés élőbenA Csendes-óceánban történt hatalmas vízalatti kitörést követő hamu- és gázfelhő terjedését műholdas képek sorozatán is lehet követni.

DART start

DART startA SpaceX Falcon-9 rakétája először indított bolygóközi tudományos küldetést a NASA megbízásából. A cél egy kettős kisbolygó.

Ázsiai mozaik – 2021. augusztus

Ázsiai mozaik – 2021. augusztusHavi sorozatunkban az ázsiai országok űrtevékenységével kapcsolatos olyan információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

Nem kell félni a Bennutól

Nem kell félni a BennutólA legújabb pontos mérések és számítások szerint a kisbolygó 2135-ös nagy földközelsége esetén biztosan nem csapódik a bolygónkba.

Teljesen új indai távérzékelő műhold veszett oda

Teljesen új indai távérzékelő műhold veszett odaA most indított GISAT-1 egy új, geostacionárius sorozat legelső tagja lett volna, de a rakéta harmadik fokozata hibázott.

A Finn-öböl zárógátja

A Finn-öböl zárógátjaImmár egy évtizede védi Szentpétervárt a korábban átlagosan évente pusztító árvizektől a 25 kilométeres gátrendszer.

Újabb űrszemét-diagramok

Újabb űrszemét-diagramokAz ESA képviselője is beszámolt a szervezet űrszeméttel kapcsolatos tevékenységéről az ENSZ ülésszakán.

Helyzetkép az űrszemétről

Helyzetkép az űrszemétrőlAz ENSZ Világűriroda (UN OOSA) és az ESA februártól áprilisig az űrszeméthez kapcsolódó legfontosabb problémákat bemutató infografikákat, és azokról szóló beszélgetéseket tett közzé.

Űrszemét-történelem

Űrszemét-történelemA Föld körül keringő, mesterséges eredetű törmelék többsége valamilyen feldarabolódási esemény közvetlen terméke.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 344 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024