Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 301 - 320

Regionális űrkutatási rendezvény környezetvédelmi és biztonsági alkalmazásokról

A Német Űrügynökség (DLR) 2005. szeptember 27-29. közt Berlinben konferenciát szervez a közép- és kelet-európai országok részére a GMES (a távérzékelés környezetvédelmi és biztonsági alkalmazásai) témakörében.

Orbitális karambol

Orbitális karambolAz Egyesült Államok űreszközök követésére specializált katonai szervezete (US SSN) a napokban jelentette be, hogy sikerült két kozmikus karambol szereplőit azonosítania. A két esemény közül az egyik idén januárban történt, amikor két rakéta „találkozott” 885 km magasan…

Kettős vulkánkitörés Kamcsatkán

Kettős vulkánkitörés KamcsatkánOroszország távol-keleti szélén, a Kamcsatkai-félszigeten a közelmúltban két tűzhányó is kitört. Az ESA Envisat földmegfigyelő mesterséges holdjának felvételét mutatjuk be.

Magyar szellemi export egy indonéz műholdhoz

Magyar szellemi export egy indonéz műholdhozAz Indonéz Űrkutatási Hivatal (LAPAN) év végén pályára kerülő LAPAN-TUBSAT műholdjának elsődleges feladata a természeti katasztrófák és azok hatásainak megfigyelése, az ellenük való védekezés segítése. Szomorú aktualitást ad a programnak a tavaly karácsonykor bekövetkezett több mint kétszázezer indonéz áldozatot követelő szökőár. A műholdhoz kapcsolódó egyes földi rendszerek Magyarországon, Újpesten készültek.

A Föld mint bolygó a helyén van

A Föld mint bolygó a helyén vanA hazai írott és elektronikus sajtóban (is) felbukkant az a hír, hogy az Indonézia térségében karácsonykor bekövetkezett hatalmas földrengés nyomán a Földnek a Nap körüli keringési pályája megváltozott, eltérült...

Az űrtechnika alkalmazása katasztrófák esetén

Az űrtechnika alkalmazása katasztrófák eseténA délkelet-ázsiai tragikus földrengés és a számos áldozatot követelő szökőár ismét felhívta a figyelmet a katasztrófa-előrejelzés fontosságára. A témában tegnap Kovács Kálmán miniszter tartott sajtótájékoztatót. A rendezvényen ismertették a hazai űrtevékenység legfontosabb idei céljait is.

Kizárt a 2029-es kisbolygó-katasztrófa

Kizárt a 2029-es kisbolygó-katasztrófaA két ünnep között a világ valamennyi jelentősebb hírügynöksége, írott és elektronikus sajtóterméke foglalkozott azzal a lehetőséggel, hogy a 2004 MN4 aszteroida 2029-ben esetleg a Földnek ütközik. A hír jelentőségét az adta, hogy ennek – a kisbolygók megfigyelésének kezdete óta – még soha nem volt ekkora esélye, bár a mostani esély is csak 1%-nyi volt…

Rovarvadászat űrfelvételekkel

Rovarvadászat űrfelvételekkelFertőzést terjesztő, vérszívó rovarokra is lehet „vadászni” nagy felbontású űrfelvételek segítségével.

Űrházak a Földön

Űrházak a FöldönNémetország új antarktiszi kutatóállomásának építésekor az ESA által kifejlesztett techológiákat is felhasználják.

A Frances hurrikán közeledik Floridához

A Frances hurrikán közeledik FloridáhozA NASA Kennedy Űrközpontjában is komolyan számolnak a veszéllyel, és megkezdték a biztonsági előkészületeket.

A délkelet-ázsiai szökőár műholdas megfigyelései

A délkelet-ázsiai szökőár műholdas megfigyeléseiA tavaly december 26-i, az Indiai-óceán térségében bekövetkezett tenger alatti földrengés nyomán keletkezett szökőár véletlen tanúja volt néhány mesterséges hold.

Boldog szülinapot ERS-2!

Boldog szülinapot ERS-2!Európa egyik orbitális "radarszeme" tíz éve szolgálja az egész emberiséget. Az ERS-2 eddig közel 52 300 keringést végzett bolygónk körül, és mintegy 3000 felhasználó számára küldött adatokat a felszínről, az óceáni jéghegyekről, az ózón állapotáról, vagy éppen vulkanikus mozgásokról.

Egy „jéghegymentes” vitorlásversenyért

Egy „jéghegymentes” vitorlásversenyértA Föld körbehajózásán versengő vitorlásoknak műholdas adatokkal segítenek elkerülni a veszélyes jéghegyeket.

Az Etna kitörése - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról

Az Etna kitörése - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásárólAz Etna kitörését, és Szicília szigetét láthatjuk a TERRA műhold MODIS-szenzorának felvételén. Európa legnagyobb vulkánjának nem ritkák a kitörései. A bemutatott kép 2005. január 8-án, a délelőtti órákban készült: ezen jól látható a vulkán délnyugati irányba hosszan elnyúló füstzászlója.

Újabb döbbenetes felvételek a pusztításról

A távérzékelő műholdakat üzemeltető cégek folyamatosan állítják elő azokat a képpárokat, melyek égi perspektívából szemléltetik a szökőár pusztító hatását.

Egy héttel a katasztrófa után

Egy héttel a katasztrófa utánMa, egy héttel az indonéziai földrengés és az azt követő délkelet- ázsiai és indiai-óceáni szökőár után a mentés és a mentesítés már szervezetten folyik. Az intézkedésekben esetenként az űrtechnikát is használják.

Műholdak is segítenek a Fülöp-szigeteken és Kolumbiában

Műholdak is segítenek a Fülöp-szigeteken és KolumbiábanKülönféle távérzékelő műholdakat is bevonnak a Fülöp-szigeteken december 1-én tombolt tájfun, illetve a 3-án Kolumbiában pusztító trópusi esőzések és áradások okozta károk enyhítésébe. Az űreszközök által nyert információk is javítják a segélycsomagok hatékony elosztását.

Fogyásnak indult antarktiszi gleccserek

Fogyásnak indult antarktiszi gleccserek2002 óta egyes gleccserek gyorsabban haladnak a tenger felé - állapították meg európai (ERS), kanadai (RADARSAT) és amerikai (Landsat-7) űrtávérzékelési megfigyelések alapján.

Földrengések a visszahúzódó gleccserek nyomán

Földrengések a visszahúzódó gleccserek nyománAlaszka déli részén a jövőben megnőhet a földrengések előfordulásának valószínűsége - állítják a NASA és az Amerikai Geológiai Szolgálat kutatói.

Harcban a káros mikroorganizmusok ellen

Harcban a káros mikroorganizmusok ellenAz eredetileg a Mir űrállomáson használt, orosz tudósok által feltalált eljárás a levegőben levő vírusok, baktériumok, gombák 99,9%-át képes elpusztítani.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 343 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024