Egy 2000 óta élő nemzetközi megállapodás alapján természeti katasztrófák esetén világszerte űrfelvételeket hívhatnak sürgős segítségül. Most Magyarországon is sor került az egyezmény aktiválására.
Az ENSZ 1999-es bécsi világűr-konferenciáján merült fel, hogy a távérzékelő műholdakat üzemeltető ügynökségeknek nagyobb katasztrófahelyzetek alkalmával össze kellene fogni. Lehetővé kellene tenni, hogy a legfrissebb adatokat mielőbb a megelőzés és mentés szolgálatába állíthassák, méghozzá ingyenesen. Az egyezményt először a két kezdeményező, az európai (ESA) és a francia (CNES) űrügynökség, valamint a kanadaiak (CSA) írták alá, 2000 októberében. Azóta több ország (USA, India, Argentína, Japán) űrhivatala vagy műhold-üzemeltető szervezete csatlakozott a megállapodáshoz, amelynek angol neve International Charter "Space and Major Disasters".
[a kép nagyfelbontású változata]
[a kép nagyfelbontású változata)]
A kanadai RADARSAT-1 (2006. április 17.) és az amerikai Landsat 7 ETM+ (2000. augusztus 20.) adatainak felhasználásával készült kép a Tisza Szolnok (fent) és Szeged környéki (lent) szakaszát mutatja. Az árvízi elöntés mértékét a friss radarkép alapján határozták meg (a képeken világoskék színnel jelölve). A háttérben a Landsat korábbi, valós színes kompozit műholdfelvétele látható.
(műholdképek: CSA, USGS; feldolgozás és térkép: DLR, GMES RISKEOS projekt, 2006. április 18.)
A tiszai árvíz alkalmával az egyezmény aktiválását az Európai Bizottság polgári védelmi megfigyelő és információs központja (European Commission Civil Protection Monitoring and Information Centre) kérte április 14-én.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az űrtechnika alkalmazása katasztrófák esetén
Egy héttel a katasztrófa után
Műholdak is segítenek a Fülöp-szigeteken és Kolumbiában
A térségi tervezés új dimenziói: műholdfelvételekből nyert adatok felhasználása
Erdősültség-változás a Felső-Tisza vízgyűjtőjén
További műholdképek a 2006-os tiszai árvízről (DLR)
International Charter >>Space and Major Disasters<< - az egyezmény honlapja